Online chat - Archiv



19.05.2015 - Alergie a astma


Na dotazy odpovídal/a: doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,


OTÁZKA: Dobrý den pane přednosto,
již delší čas (asi rok) po konzumaci piva druhý den trpím průjmy a tzv. "běhavkou". Dříve jsem takové potíže neměl. Mohlo by se jednat o nějaký druh alergie. Mám trochu obavy a podezření na celiakii. Potraviny s lepkem mi žádné potíže nepřinášejí. Děkuji za odpověď.
David B. - 19.05.2015 14:42:22
ODPOVĚĎ: Omlouvám se, ale obecná odpověď bez znalostí dalších údajů a případně výsledků vyšetření není možná. Jedinou cestou je vyšetření u lékaře. Spíše bych ale v tomto případě považoval alergii za méně pravděpodobnou.
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 14:49:06

OTÁZKA: Dobrý den,
mám otázku týkající se prevence, případně zmírnění obtíží u astmatiků: na základě Vašich zkušeností, můžete doporučit nějaká opatření, která mají dlouhodobější pozitivní vliv na astma? Často se mluví např. o pobytu u moře, jsou i jiné možnosti?
Děkuji za odpověď.
Pavla - 19.05.2015 14:36:53
ODPOVĚĎ: Jak jsem již psal, bohužel prevence vzniku průduškového astmatu je problematická - a pokud vůbec, týká se zejména dětí v útlém věku. Nezmínil jsem se ale ještě o možné negativní úloze opakovaných respiračních infektů, zejména virových, které mohou někdy souviset s předčasným začleněním dítěte do kolektivu.
Co se týče léčby již přítomného astmatu, zpravidla se bez léků neobejdeme a základem léčby bývají nejčastěji inhalační kortikoidy, jejichž bezpečnost a účinnost byla ověřena již desetiletími používání. Tím samozřejmě nechci říci, že jiné aktivity nemají smysl - lázeňská, horská nebo přímořská léčba přinášejí nepochybně zlepšení - problémem je ale právě mnohdy to, že toto zlepšení nemusí být dlouhodobé. Stejně tak bývá účinná i dechová rehabilitace, u dětí hra na flétnu apod.
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 14:46:38

OTÁZKA: Vážený pane přednosto, moje žena během těhotenství nemohla jíst banány, měla po nich velké žaludeční nevolnosti a bolesti břicha, a tak jsme si mysleli, že je to těhotenstvím. Nyní je již dva roky po porodu, ale jakmile narazí kdekoli v jídle na banán a v jakékoli úpravě, tak má úplně stejný nevolnosti, přitom před těhotenstvím banány milovala. Myslíte si, že se jedná o alergii? Děkuji za odpověď Petr Jarchovský
Petr J. - 19.05.2015 14:21:11
ODPOVĚĎ: Žaludeční nevolnost a bolesti břicha bývají s potravinovou alergií spojeny spíše v dětství, v dospělosti zřídka. U dospělých osob se alergie na potraviny projevuje často tzv. orálním alergickým syndromem (otoky a svědění rtů a sliznice v ústech) nebo i anafylaxí, což může být závažná celková alergická reakce, která může pacienta ohrožovat na životě.
Přesto u Vaší ženy jistě nemohu takto na dálku alergii na banán vyloučit, odpověď může přinést jen alergologické vyšetření.
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 14:35:04

OTÁZKA: Dobrý den, mám devítiměsíční dceru a chtěla bych se zeptat, zda a jaké jsou preventivní kroky, aby nedostala v budoucnu astma? Je to dědičné nebo tomu lze určitými preventivními kroky předejít? Děkuji
Magdalena - 19.05.2015 14:16:39
ODPOVĚĎ: Nepíšete, zda máte astma Vy a zda se případně jedná o astma alergické nebo nealergické. Je-li tomu tak, je jistě Vaše dcera ve vyšším riziku rozvoje průduškového astmatu. Dědí se ale faktory, které přispívají k rozvoji astmatu a alergie, nikoli onemocnění jako takové. Teoreticky by tedy mělo být možné riziko vzniku astmatu snížit. Problémem je to, že konkrétní preventivní postupy nejsou stále dostatečně vyzkoumány a ověřeny. Jediná jednoznačně doporučovaná opatření jsou kojení dítěte a nekuřáctví v rodině. Riziko rozvoje alergického onemocnění (potažmo později i astmatu) by mělo být také sníženo přirozenou přiměřenou expozicí alergenům - potravinovým mezi 4 a 6 měsícem věku - inhalačním (např. zvíře) i později. Toto ale platí pouze pro zdravé děti, u kterých nejsou již přítomny známky možné alergie (např. ekzém).
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 14:29:14

OTÁZKA: Příjemný den pane přednosto, občas se mi stane po konzumaci melounu nebo pomeranče, že mě začne škrábat v krku, ale takovým způsobem, že sotva polknu a mám pocit, že se začnu dusit. Myslíte si, že je to nějaký druh alergie? Přitom pomeranč a meloun si moc podobni nejsou, alespoň z mého lajckého pohledu. Díky za Vás názor. Monča
Monča - 19.05.2015 13:56:04
ODPOVĚĎ: Máte pravdu, že pomeranč a meloun si nejsou podobné ani z alergologického hlediska. Navíc ani jeden z nich není nijak častým alergenem. Možné to ale je - a nezbývá tedy nic jiného než Vám doporučit alergologické vyšetření.
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 13:59:23

OTÁZKA: Dobrý den,
mám dva dotazy.
V dětství se u mne projevila alergie na pyl. Otékaly mi oči, měla jsem velmi silnou sennou rýmu, pokud jsem se prošla v trávě objevila se vyrážka. Postupem času se moje projevy zmírňovaly. Nyní jsem zcela bez projevů. Je možné, že již alergii nemám?
Pokud sním lískové oříšky, začne mě úporně svědět v puse, krku a vnitřním uchu. Občas se mi to stane i po hořké čokoládě i jiných potravinách, ale není to tak silné jako u lískových oříšků. Je to projev alergie?
Kateřina T. - 19.05.2015 13:40:56
ODPOVĚĎ: Projevy alergie se mohou během času samovolně měnit jak směrem pozitivním, tak negativním. Zpravidla nikdy ale nedochází k úplnému vymizení alergie a lze předpokládat, že v extrémních situacích opět k projevům může dojít (např. při masivní expozici alergenu).
Vaše reakce na oříšky potvrzuje, že u Vás opravdu k úplnému vymizení alergie nedošlo. Oříšky jsou typickým alergenem reagujícím zkříženě s pyly. (Čokoláda a jiné potraviny Vám vadí spíš proto, že mohou obsahovat stopy oříšků.)
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 13:53:37

OTÁZKA: Dobrý den, prakticky od dětství mám alergii na pyly a vše, co na jaře kvete. Jakmile se projdu kolem rozkvetlého šeříku, začnu kýchat. Vezmu si zodac nebo zirtec a je to ok. Ale někdy se mi stane, že se mi spustí taková alergie, že kýchám třeba každou půl minutu, spustí se mi z nosu, z očí a je to k nezastavení. Je to takhle třeba celý den a jsem pak vyčerpaná jako při normální chřipce. Je proti takovýmto "záchvatům" nco silnějšího než je zodac nebo zirtec?
Díky, Lenka
Lenka - 19.05.2015 13:05:34
ODPOVĚĎ: Léky, které jste zmínila, jsou tzv. antihistaminika, která se užívají pro léčbu alergických projevů velmi často. Jistě existují i další možnosti - např. nasální kortikoidy, kromony nebo antihistaminika (ve formě nosního spreje) a dále i kombinované preparáty. Tyto léky jsou ale většinou vázány na lékařský předpis, budete muset proto navštívit lékaře.
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 13:16:44

OTÁZKA: Hezký den, pane přednosto,
provádí se před nasazením léčby vakcinací standardně laboratorní a další vyšetření pacienta? Může nevhodně zvolená vakcinace při léčbě pylové alergie vyvolat zkřížené potravinové alergie, které se předtím dosud nikdy u pac. nevyskytovaly? Kdy nejpozději před pylovou sezonou (konkrétně bříza) se vakciny nasazují? Děkuji.
Hermína - 19.05.2015 12:50:23
ODPOVĚĎ: Před léčbou alergenovou vakcinací je potřeba provést vyšetření, která spolehlivě specifikují, na které alergeny je pacient alergický. Jedná se zejména o kožní testy, často i o laboratorní vyšetření. Nevhodně zvolená vakcinace může být neúčinná - že by mohla mít Vámi zmiňované negativní následky, si nemyslím. S pylovou alergií zkřížené potravinové alergie (typicky oříšky, jablko, další ovoce) by mohly spíše vzniknout u pacienta neléčeného vakcinací, takže odklad této léčby není na místě, pokud je pro pacienta vhodná.
Okamžik zahájení vakcinace na břízu závisí na typu zvolené vakcíny - může být v září, říjnu, v jiných případech např. až začátkem nového roku.
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 13:13:25

OTÁZKA: Dobrý den,

máme tříletého syna, který od raného věku má potíže s dušností - skoro pokaždé, když je nemocný. Poprvé již asi v 8 týdnech věku. Chodíme do plicní poradny, dáváme při potížích ventolin, ale také už asi od 1 roku mu na pokyn lékaře foukáme ekobek, 100ug 2x denně. Subjektivně ale nemůžeme potvrdit, že by se užíváním tohoto léku něco změnilo, že by byl syn chráněn před dušností během nemoci. Spíše je to pořád stejné. Je opravdu přínosné léčit dítě již od útlého věku kortikoidním lékem takto dlouhodobě? Jaká jsou prosím rizika? Děkuji.
Tomáš - 19.05.2015 12:45:17
ODPOVĚĎ: Jedná se o natolik individuální dotaz, že obecná odpověď není možná - je nutné tedy jen odkázat na doporučení Vašeho lékaře, který zná všechny okolnosti a výsledky vyšetření. Obecně lze říci jen to, že Ecobec (jako i každý jiný inhalační kortikoid) je v této dávce a formě relativně velmi bezpečný lék. Pro účinnost a bezpečnost této léčby je nutná bezchybná technika inhalace léku, o které jste byli nepochybně Vaším lékařem poučeni. Při vyšších dávkách bylo popsáno pouze mírné zpomalení růstu dítěte, které se ale v následujících letech vyrovnává (i při pokračování léčby). Na druhou stranu je při vysazení této léčby potřeba zvažovat vznik nebo zhoršení projevů astmatu, což může přinést pak další negativní důsledky (ne jen ve smyslu subjektivních potíží).
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 13:04:33

OTÁZKA: Dobrý den.
Postupem let jsem si vypěstovala alergii na všechny druhy nosních sprayů, během několika stříknutí do nosu mi začne od krku , směrem dolu i nahoru, výrazně flekatět pokožka. Jsem zoufalá, mám časté rýmy a obávám se používat nosní spraye, nevím, zda ta reakce nemůže dojít tak daleko, abych se nezačala dusit.
gabika - 19.05.2015 12:14:22
ODPOVĚĎ: V žádném případě nelze doporučit používání sprejů, které Vám vyvolávají takovéto reakce. Nelze vyloučit i závažnější reakci.
Bylo by vhodné, abyste se s Vaším alergologem pokusili najít tu látku, která ve spreji vadí - a případně použila sprej, který ji neobsahuje. Jiným řešením může být užití příslušného léku ve formě tablety (např. pseudoefedrin - přípravek Clarinase aj.)
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 12:22:00

OTÁZKA: Nemůže být nějaký konkrétní druh alergie dědičný?
alenka nová - 19.05.2015 12:05:17
ODPOVĚĎ: Spíše se dědí dispozice k alergii obecně, ale v konkrétním případě to může být i konkrétní onemocnění nebo konkrétní alergen. Nebývá to však časté.
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 12:10:34

OTÁZKA: Dobrý den, je možné, že alergie na ořechy, kterou má moje dcera od dětství (nyní je jí 25 let) projevuje i dle jiných společných potravin?
Dříve, pokud snědla ořech v jakékoli podobě, nastoupila reakce odpovídající množství snězených ořechů. Nyní ořechy v syrovém stavu mají reakci jinou než třeba jako příměs do jídla. Přijde mi, že s postupem věku se intenzita reakce mění.
jitka - 19.05.2015 12:04:44
ODPOVĚĎ: Ano - projevy alergie se mohou s věkem měnit. Stejně tak se může měnit obraz reakce v závislosti na množství a formě alergenu (např. pražené a nepražené ořechy).
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 12:09:16

OTÁZKA: Dobrý den, celý svůj dlouhý život jsem žila s tím, že alergie se mě netýká. Až posledních asi 5 let, z niče nic kýchnu několikrát za sebou a spustí se mi z nosu tekutina, která není rýma. Když skloním hlavu, teče a teče. Nikde u lékaře jsem se nesvěřila, jen si vezmu večer Zodiak a ráno je vše v pořádku. Snažila jsem se přijít na to, proč zrovna dnes! Mám ráda víno, dobré víno, je možné, že by to byla alergie na některé víno? Děkuji za odpověď. Valburga
Valburga - 19.05.2015 12:00:39
ODPOVĚĎ: Ano - může být alergie i na určité složky ve víně. Ale jistě také na spoustu jiných alergenů. Těžko doporučit něco jiného než vyšetření u alergologa.
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 12:06:39

OTÁZKA: Dobrý den pane přednosto,

počty alergiků celosvětově stoupají. Chtěl bych se zeptat, jak pokročila moderní medicína/výzkum, je naděje na zastavení tohoto trendu? Jsou nějaké nové odpovědi a nová řešení v oblasti příčin alergií (a s také souvisejícího astmatu) jako nepřiměřených reakcí na látky, které jsou běžně kolem nás a některé po tisíciletí kolem nás byly (např. pil). Existují nějaké doklady o alergiích v dávné minulosti, resp. odkdy se alergie datují a jaké jsou přesně souvislosti se výskytem alergií a změnou životního prostředí či stylu? Děkuji za odpověď. Tomáš
Tomáš - 19.05.2015 11:03:54
ODPOVĚĎ: Obávám se, že Váš dotaz by vydal na dvouhodinovou přednášku - a ještě bychom se ke všemu nedostali. Snad jen tedy několik málo základních bodů: Máte jistě pravdu, že výskyt alergií stále stoupá, nicméně se ukazuje, že rychlost tohoto nárůstu se v posledních letech zpomaluje. Snad tedy i zastavení tohoto trendu není do budoucna nereálné. Alergické projevy byly zaznamenány již ve starověku, jistě ale jejich frekvence je v moderní době nesrovnatelně vyšší. Často se hovoří o alergiích jako o civilizačních chorobách a je jisté, že dnešní životní prostředí a styl působí v tomto smyslu výrazně negativně. Kromě genetické dispozice, jsou tedy jistě významné i vnější faktory, jako je znečištění životního prostředí (zejména některé faktory - např. oxidy síry), stres a paradoxně i určitá nedostatečná stimulace imunitního systému přirozenými infekčními faktory v přiměřené intenzitě a v přiměřeném věku. Toto jistě může souviset např. s přehnanou snahou o sterilitu prostředí u malých dětí apod. Stejně tak se zdá jako nevhodné "preventivní" omezení styku s alergeny u zdravých dětí (zvířata, potraviny apod.).
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 12:04:15

OTÁZKA: Dobrý den, pane přednosto,
více jak měsíc mám po těle kopřivku, objevuje se hlavně ráno a během dne postupně mizí. Nejvíce mám postižené nohy a paže. Užívám dvojnásobnou dávku antihistaminik. Je možné se nechat na Vašem ústavu vyšetřit a musím mít doporučení?
Děkuji za odpověď, E.
Eva - 19.05.2015 10:19:59
ODPOVĚĎ: Kopřivek je celá řada druhů a příčin. Alergie je zodpovědná jen za relativně malou část z nich. Pokud nemáte konkrétní podezření na nějaký alergen vyvolávající nebo zhoršující projevy, je tedy pravděpodobnost, že se něco takového prokáže, malá.
O pacienty s kopřivkou primárně pečují kožní lékaři, bylo by tedy velmi vhodné, abyste byla v péči lékaře této odbornosti - a s ním případně prodiskutovala vhodnost alergologického vyšetření.
Doporučení /a zpráva o dosavadním průběhu vyšetřování a léčení/ vždycky dalšímu lékaři situaci usnadní a napomůže ke zdárnému výsledku.
doc. MUDr. Petr Panzner, CSc, - 19.05.2015 11:49:20

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA