Online chat - Archiv



21.10.2014 - Osteoporóza u mužů a žen


Na dotazy odpovídal/a: MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.


OTÁZKA: Může toto onemocnění postihnout i páteř? Jak se to v takovém případě projevuje?
Marcela T. - 21.10.2014 13:29:15
ODPOVĚĎ: Samozřejmě může. Veškeré metabolické změny v kosti se odráží na trámčité kosti. Například pokles hormonů jako estrogenun nebo naopak užívání kortikoidů např. Prednison a Medrol se projeví nejprve na trámčité kosti, která je minimálnš z 50 procent zastoupena v těle obratle. Oslabení trámčité kosti vede k významnému snížení pevnosti obratlového těla a toto obratlové tělo nedokáže odolávat běžné zátěži. Dochází proto ke snížení výšky obratlového těla, což jsou v podstatě zlomeniny z osteoporozy, které nemusí bolet, ale projeví se na venek snížením výšky nebo zvětšením ohnutí v hrudní páteři. V dalším průběhu při zvětšování ohnutí hrudní páteře dochází k problémům s dýcháním a nepříznivá situace v důsledku metabolických změn v kosti se pouze prohlubuje. Zlomeniny obratlových těl, pokud vzniknou při zdvihání těžkých předmětů, mohou být bolestivé, ale pokud vzniknou při pouhém předklonu či zakašlání, nemusí působit žádné obtíže. V této bezpříznakové, plíživé a chronické fázi vidíme největší nebezpečí osteoporozy, která může vyústit ve zlomeninu kyyčelního kloubu, kde přes perfektní chirurgickou a rehabilitační péči umírá v prvním roce až 20 procent pacientů.
MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D. - 21.10.2014 14:01:01

OTÁZKA: Jakou stravu v případě rizika osteoporózy vyloženě nedoporučujete?
Děkuji
Zdeněk Princ - 21.10.2014 13:27:39
ODPOVĚĎ: Nehodná je v každém případě jednostranně orientovaná potrava, která obsahuje buď nadměrné množství bílkovin nebo nadměrné množství tuků ne jednoduchých cukrů. Například nadměrná konzumace bílkovin neve ke ztrátě bílkovin do moči a proto je nezbytné, aby strava byla pestrá. Strava by měla především obsahovat dostatečné množství vápníku, kde doporučené množství se pohybuje kolem 1200 mg denně a měla by zároveň obsahovat dostatečné množství vitamínu D. Vitamín D je obsažen především v mořských rybách, které často chybí v našem pravidelném jídelníčku. U všech lidí po šedesátém roce dramaticky klesá schopnost vytvořit si vitamín D v kůži opalováním. Z těchto důvodů jsme zcela závislí na jeho dodávce potravou. Neměli bychom proto na tuto skutečnost zapomínat a držet se tradičních stravovacích zvyklostí.
MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D. - 21.10.2014 13:50:21

OTÁZKA: Četla jsem, že v České republice jsme našli léčbu, které osteoporózu vyléčí. V čem spočívá?
Marie Vokatá - 21.10.2014 13:26:13
ODPOVĚĎ: Nejsem si jist, zda bych to úplně přesně takto formuloval. Každopádně máme léky stále účinnější a účinnější, kterými dokážeme vrátit množství kostní hmoty do oblasti, kterou disponují mladí jedinci. Každopádně jde o léčbu dlouhodobou a z hlediska užívání vápníku a vitamínu D zcela jistě celoživotní.
MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D. - 21.10.2014 13:38:37

OTÁZKA: Říká se, že řídnutí kostí hlavně nastává u žen po přechodu. Ale proč postihuje i muže?
Děkuji
Hanuš Černý - 21.10.2014 13:24:41
ODPOVĚĎ: U mužů je stejně jako u žen zodpovědný za osteoporózu ženský hormon estrogen.Hladina tohoto hormonu v přechodu u žen razantně klesá a je zodpovědná za zvýšenou kostní ztrátu v tomto období. U mužů pokračuje rovnoměrný pokles zhruba kolem jednoho procenta ročně a souvisí se zyšujícím se věkem u mužů a dále se skutečností, že kost u muže má jinou tavbu než u ženy. U muže je kost širší z hlediska průměru, ale je slabší a navíc muži se zlomí při srovnatelně vyšší kostní hmotě než ženy.
MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D. - 21.10.2014 13:35:40

OTÁZKA: Dobrý den,je pravda, že mírně obézní lidé mají menší riziko vzniku osteoporózy?
Ivana F. - 21.10.2014 13:23:06
ODPOVĚĎ: Máte pravdu v tom, že existovalo určité období, kdy se vědci a lékaři domnívali, že obézní pacienti mají nižší riziko osteoporozy v souvislosti s větším množstvím tuku, kde je uložen především u žen hormon estrogen. Zároveň se předpokládalo, že tito pacienti mají při pádu tzv. tukový polštář a tudíž je menší riziko vzniku zlomeniny. Poslední poznatky však tento předpokld nepotvrzují a nelze proto spoléhat, že zvýšeným množstvím tuku v těle se ochráníme před osteoporózou.
MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D. - 21.10.2014 13:29:39

OTÁZKA: Ja pa se dá přítomnost zřídnutí kosti pozná? Je to vyšetření bolestivé? Kolik se to platí a kde pa mi to udělají?
Jana D - 21.10.2014 13:13:36
ODPOVĚĎ: Nejspolehlivější metodou je celotělová dvoufotonová denzitometrie, což je metoda založená na rentgenovém záření, která na základě pohlcení tohoto záření v kosti dokáže určit množství kostního minerálu v měřených oblastech. Měří se obvykle bederní páteř, kyčelní klouby, v některých případech se užívá k měření předloktí. Je to metoda nezatěžující, z hlediska radiační zátěže odpovídá zhruba letu letadlem. A toto vyšetření pokud je indikováno a zdůvodněno praktickým nebo odborným lékařem při podezření na osteoporózu je hrazeno zdravotní pojišťovnou. Jde o vyšetření nebolestivé, odpovídá zhruba rentgenovému snímku a ve srovnání s rentgenovým snímkem plic jde zhruba o dvacetinu radiační zátěže. Z vašeho dotazu nevyplývá, kde bydlíte. Nicméně předpokládám, že pokud by Váš ordinující lékař považoval toto vyšetření za vhodné, je možné jej provést v pavilonu č. 10, borský areál Fakultní nemocnice
MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D. - 21.10.2014 13:26:03

OTÁZKA: Dobrý den, jsem plicní pacient a jako součást léčby užívám delší dobu (2 roky) 10mg Prednisonu. Někde jsem se na internetu dočetl že tato léčba může vést ke vzniku osteoporózy. Ptal jsem se svého lékaře zda na tom je něco pravdy a on mi řekl že je to nesmysl a že moc hledám na internetu. Je tomu opravdu tak, nebo mi nějaké riziko hrozí? Mohu něco udělat sám abych jej omezil?
Petr Novák - 21.10.2014 12:10:37
ODPOVĚĎ: Mechanismus nepříznivého působení glukokortikoidů -jehož reprezentantem je Prednizon je komplexní a změny na kost jsou popisovány již od dávek 2,5mg Prednisonu denně. Glukokortikoidy jednak působí na snížení tvorby nových kostních buněk v rámci přirozené obměny kosti a jednak podporují produkci celé řady působků,které aktivují buňky které odbourávají kost,čili zvyšují její ztrátu. Dále glukokortikoidy vedou kromě zvýšeného rizika vzniku zlomenin i ke ztenčování kostních trámců, dále též omezují vstřebávání vápníku ve střevě a zvyšují jeho vylučování ledvinami do moči a tím vzniká negativní bilance. Kromě toho nedostatek vápníku způsobí zvýšenou tvorbu hormonu, který mobilizuje vápník z kostí a tím ještě umocňuje odvápnění kostí. K největšímu úbytku kostní hmoty dochází v prvních 6-12 měsících, pak se úbytek stabilizuje. V průběhu 5 let se může objevit zlomenina u třeny až poloviny nemocných léčeným kortikoidy. Proto je důležité předcházet této ztrátě minimálně dostačným příjmen vápníku a vitaminu D, při trvající ztrátě kosti i při této substituci, je často nezbytné přidat další léky zabraňující ztrátě kostního minerálu a snižující riziko zlomenin.
MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D. - 21.10.2014 12:22:36

OTÁZKA: Moje maminka (76)celý život zdravě jedla, je štíhlá, krevní hodnoty v normě, měla dostatek pohybu, fyzicky se nepředřela a po mírném zaškobrtnutí si zlomila krček. Z úplného zdraví je z ní skoro ležák, zlomenina se nehojí a maminka , mám pocit, že mi odchází. Podle toho, co jsem četl dnes v novinách, nic nezanedbala a přesto ji to postihlo
mirek šíp - 21.10.2014 11:33:56
ODPOVĚĎ: Dobrý den, od 30 let věku ztrácíme každý bez rozdílu pohlaví přibližně 0,5-0,7% kostní hmoty ročně. U žen v období tzv. přechodu se ztráta zvyšuje a mohou zrácet 3-5% ročně,někdy i více. Zda dosáhnou osteoprózy záleží, jako kostní hmotu dosáhly do 20 let věku. Ne nadarmo se osteopróza nazývá dětská nemoc, protže začíná již v dětství. Štíhlá postave je jedním z rizikových faktorů pro osteoprózu,mohou jím být také některé léky a nejzávažnějším je i věk. Samozřejmě při pádu si můžeme zlomit kyčelní kloub, aniž bychom trpěli osteoporózou. Svoji roli může sehrát nedostatek vitaminu D,špatná koordinace svalů,nebo špatné osvětlení nebo nerovné povrchy v bytě. V zásedě se dá říci,že každá žena má celoživotní riziko 50% ke vzniku jakékoliv osteoporotické zlomeniny.
MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D. - 21.10.2014 12:06:58

OTÁZKA: Pane doktore, projevuje se osteoporóza i u dětí?
Aneta Pilná - 21.10.2014 11:19:16
ODPOVĚĎ: Termín osteoporóza byl původně rezervován pouze pro dospělé, kde představoval ztrátu více než 25% kostní hmoty ve srovnání se zdravými 30-ti letými jedinci. U dětí hovoříme obvykle o snížení kostní hmoty termín osteopróza lze použít pouze tehdy,když se jedná o snížení kostní hmoty větší než 2 směrodatné odchylky,čili 20% a současný výskyt zlomeniny dlouhé kosti dolní končetiny,nebo obratlového těla nebo současný výskyt více zlomenin dlouhých kostí. Vždy ale musí být kromě zlomenin přítomné snížení kostní hmoty prokázané celotělovým kostním densitometrem. Nízká kostní hmota znamená vyšší riziko vzniku osteoporózy v dospělosti. Je třeba si uvědomit,že největší přírůstek kostní hmoty je v období do 20 let věku
MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D. - 21.10.2014 12:00:42

OTÁZKA: Postihuje osteoporóza všechny kosti v těle?
janulka - 21.10.2014 11:42:29
ODPOVĚĎ: Teoreticky ano,ale především postihuje obratlová těla,kyčelní kloub,zápěstí žebra a v menší míře i ostatní kosti. Vše závisí na míře kostního metabolismu jednotlivých kostí. Zároveň je třeba rozlišit generalizovanou a lokální,čili místní osteoporózu,např, v rámci znehybnění např.po úraze.
MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D. - 21.10.2014 11:45:26

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA