Online chat - Archiv



22.06.2021 - Kožní nádory


Na dotazy odpovídal/a: doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.


OTÁZKA: Pane doktore, prosím, liší se v Evropě výskyt kožních nádorů, podle toho, zda lidé žijí v horách, nížinách a nebo u moře?
Lze se např. na změnu místa dlouhodobého pobytu v jiném prostředí než jsme žili třeba v mládí s rodiči nějak adaptovat, abychom si přestěhováním třeba k moři nedali tím příčinu vzniku kožních nádorů.
Jaký je rozdíl obecně u vzniku kožních nádorů mezi muži a ženami? Děkuji
Honza Janout - 22.06.2021 14:59:40
ODPOVĚĎ: Tak ještě jednou dobrý den.
Počty pacientů s melanomem se liší nejen podle místa na planetě, kde lidé žijí, ale také hlavně podle jejich typu kůže (z něj vyplývající přirozené ochrany).
Lidé s nejnižším fototypem (světlá kůže, modré či zelené oči, rezavé vlasy, pihy) mají melanomů více než lidé vyššího fototypu. Bílá rasa má více melanomů než rasa žlutá nebo černá. I v Evropě jsou mezi státy rozdíly, Česká republika je někde uprostřed. Nejvíce melanomu na světě mají Australané (světlá kůže, žijí v místě, kam původně nepatřili). Situace mezi muži a ženami je poměrně vyrovnaná. U nás je o málo více žen, ale narůstají čísla hlavně pro starší muže a muži mají také o něco horší prognózu.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 15:19:58

OTÁZKA: Pane doktore, v souvislosti s vystavováním kůže slunečním paprskům jsem slyšel takový názor, že když se natřeme krémem na ochranu kůže proti UV záření, tak se nám nevytváří v těle vitamín D. Vytváří se vitamín D při slunění v každém ročním období?
Prosím, jaké doporučení byste dal k vystavování kůže slunečním paprskům, abychom dokázali využít jejich blahodárných účinků a přitom minimalizovali jejich negativní vliv na zdraví? Děkuji
Honza Janout - 22.06.2021 14:52:29
ODPOVĚĎ: K tvorbě účinné formy vitamínu D opravdu potřebujeme určité množství UV záření. Samozřejmě se situace liší podle intenzity osvitu, podnebí, nadmořské výšky apod. Obecně lze ale předpokládat, že potřebná dávka UV záření je dostatečná při běžném a relativně krátkodobém pobytu venku. A nepotřebujeme se k tomu příliš svlékat ani slunit! Spíše může být problém, že ve vyšším věku nejsme schopni dostatek vitamínu D vytvořit ani při adekvátním oslunění.
Nesmíme zapomínat ale také na blahodárný vliv slunce na naši náladu:)
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 15:13:20

OTÁZKA: Pane doktore, ještě bych poprosil o Váš názor, zda ty s věkem přibývající tmavší skvrny na kůži mohou mít vliv na vznik kožních nádorů a jak k nim přistupovat z pohledu jejich vystavování slunečním paprskům. Děkuji
Honza Janout - 22.06.2021 14:42:53
ODPOVĚĎ: Tady je velmi ošidné odpovědět paušálně. To, co lidé nejčastěji označují "stařeckou skvrnou", bývá většinou nezhoubný a banální projev. Ale laik není vždy schopen tyto projevy s jistotou odlišit od počínajícího nádoru. Když má pacient pigmentových projevů hodně, mění se a přibývají, je nejlépe občas navštívit kožního lékaře a ujistit se.
Ochrana před slunečním zářením obecně snižuje riziko vzniku podobných pigmentových projevů.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 15:08:39

OTÁZKA: Dobrý den,
prosím, jaké jsou hlavní faktory vzniku tmavších skvrn na kůži, jejichž počet se s přibývajícím věkem zvětšuje?
Lidově se jim někdy říká "stařecké" a nebo "jaterní".
Ten přívlastek "stařecký" je pro mě celkem srozumitelný. Lze ten přívlastek "jaterní" chápat tak, že ty skvrny mají nějakou souvislost se stavem jater?
Děkuji
Honza Janout - 22.06.2021 14:37:51
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Vámi zmíněné stařecké skvrny jsou většinou nezhoubné, banální projevy, u nichž hraje hlavní roli přibývající věk a někdy také dlouhodobé vystavování UV záření.
Existuje ale celá řada pigmentových projevů na lidské kůži, pro dermatologa to může být široké spektrum diagnóz. Některé mohou vznikat po proběhlých kožních zánětech, v důsledku hormonálních změn, užívání některých léků nebo také při interních nemocech (např. jater). Lidé jim pak dávají různá laická jména.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 15:04:24

OTÁZKA: Dobrý den, pane docente, chtěla bych se zeptat jak probíhá takové vyšetření znamének? Zda pouhým okem, či nějakým přístrojem. Děkuji
Marie Kulková - 22.06.2021 11:38:29
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Základem vyšetření znamének a kožních nádorů je klinické vyšetření (tedy okem). Většina kožních lékařů jej dnes rutinně doplňuje o vyšetření dermatoskopem (takový malý kapesní mikroskop), což je rychlé, elegantní a mnohdy velmi přínosné.
Existují i další náročnější přístrojové metody jako je digitální dermatoskopie a celotělová digitální fotografie. U nás na klinice nejsou součástí běžného vyšetření každého pacienta, ale používáme je hlavně ke sledování pacientů rizikových.
Žádné sebelepší přístroje ale nenahradí zkušeného lékaře, pokud jsou v nesprávných rukou.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 13:40:57

OTÁZKA: Dobrý den, u jakého zhruba procenta lidí, kteří přijdou k vám do ordinace, potvrdíte zhoubný nádor?
Stínek - 22.06.2021 11:16:46
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Na Vaši otázku odpovím trochu oklikou, protože stanovit procento lidí s nádorem z celkového počtu vyšetřených pacientů je obtížné. Toto číslo se bude výrazně lišit podle toho jaký typ pacientů vyšetřujete (všechny nebo hlavně rizikové a podezřelé případy).
Na naší klinice máme v posledních letech 200-250 nových pacientů s maligním melanomem ročně. U kožních karcinomů půjde číslo jednotlivých nádorů ročně pravděpodobně přes tisíc, ale tyto nádory jsou z hlediska ohrožení pacienta méně rizikové. Ostatní zhoubné kožní nádory jsou méně časté.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 13:33:11

OTÁZKA: Dobrý den, jak velkou roli hraje při tomto onemocnění dědičnost? Můj otec i strýc měli rakovinu kůže, je možné, že i když se chráním, tak tuto nemoc také dostanu? Děkuji Kamil
Kamil - 22.06.2021 11:08:07
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Dědičnost hraje u kožních nádorů zásadní roli, přítomnost nádorů u několika nejbližších pokrevních příbuzných Vaši šanci percentuálně může zvyšovat. O to více je třeba využít preventivních opatření (redukce vlivu UV záření, pravidelné kožní kontroly). Nic ale neplatí absolutně. Mnoho pacientů s melanomem rodinnou zátěž nemělo a naopak lidé z geneticky zatížených rodin mohou prožít život bez melanomu.
Otázkou je také, jaký typ kožního nádoru příbuzní měli. Kromě melanomu existují i jiné nádory.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 13:26:34

OTÁZKA: Dobrý den jak probiha lecba kdyz zjisitite nador? To se to znaminko vyrizne nebo se chodi na ozarovani jako pri rakovine?
F. - 22.06.2021 11:07:19
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Základem je vždy stanovit přesně diagnózu a pokud je to možné, nádor chirurgicky odstranit.
Když máme tedy podezření na zhoubný kožní nádor (obzvláště maligní melanom), snažíme se projev chirurgicky odstranit a v mikroskopu stanovit přesnou diagnózu. Od toho se pak odvíjí další postup pro jednotlivé typy nádorů.
U jiných forem kožních nádorů (např. některé formy bazaliomu) je možné odebrat vzorek tkáně (biopsie), stanovit diagnózu a v některých případech použít nechirurgické postupy (ozařování, kryodestrukce a další).
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 13:20:49

OTÁZKA: Dobrý den, snažím se pravidelně znaménka kontrolovat, je ale něco dalšího, co bych měl sledovat kromě změny velikosti či barvy?
Štika - 22.06.2021 11:04:13
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Pravidelné sebevyšetřování znamének je vhodnou prevencí. Pro laika je vhodné pravidlo tzv. "ošklivého káčátka" ... tj. pokud některé znaménko vypadá nápadně odlišně od všech ostatních nebo se v čase chová jinak (mění se), může být důvodem odborného vyšetření. Jinak píšete správně, že Vás může zaujmout změna barvy, velikosti, tvaru a od středního věku také nové pigmentové projevy. Naopak u dětí a dospívajících se znaménka často objevují nová a mění se.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 13:11:29

OTÁZKA: Dobrý den, pokud si budu chtít nechat preventivně zkontrolovat znaménka, musím nutné mít nějaké doporučení? Nebo se mohu objednat rovnou k vám? Děkuji
Tereza J. - 22.06.2021 10:59:00
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Na naší klinice vyšetřujeme pacienty i bez doporučení. První vyšetření probíhá na všeobecné ambulanci pro děti nebo dospělé, kde je stanoven další postup. Tam je možné se sám objednat.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 13:06:22

OTÁZKA: Pane doktore, jaká je šance po vyléčení melanomu na úplné uzdravení? Vrací se pak nádory znovu? Děkuji. Matoušová
Matoušková Jitka - 22.06.2021 10:55:33
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Melanom je nádor "mnoha tváří". Některé včas diagnostikované tenké melanomy mají po chirurgickém odstranění výbornou prognózu a pacient může být zcela vyléčen. Nás těší, že těchto melanomů je dnes většina.
Jiné melanomy, většinou pozdě diagnostikované nebo rychle rostoucí typy, mohou zakládat metastázy s postižením lymfatických uzlin nebo jiných orgánů. U těchto pacientů je samozřejmě prognóza horší a může dojít k ohrožení na zdraví nebo dokonce životě. Dnes existují i pro melanom s metastázami nové onkologické léky, které dávají naději na zlepšení stavu a prodloužení života pacienta. Při orgánovém postižení, ale bohužel úplné a definitivní vyléčení slíbit nemůžeme.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 13:04:13

OTÁZKA: Pane doktore, je něco, s čím se během své praxe setkáváte často a přesto vás to dokáže překvapit? Chodí k vám třeba lidé až když je melanom v pokročilém stádiu a je jasné, že se už na první pohled jedná o závažný stav? Podceňují lidé znaménka? Děkuju za případnou odpověď.
K. P. - 22.06.2021 10:48:15
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Viděli jsme v naší praxi hodně variant kožních nádorů, ale vždy nás některé případy dokážou překvapit. Máte pravdu. Přestože se osvěta a prevence obecně jednoznačně zlepšují, stále se ojediněle objevují pacienti s pokročilým a "zanedbaným" kožním nádorem, kdy již na první pohled je jasné, že stav může být závažný. Spíše je to ale způsobeno strachem daného pacienta.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 11:25:34

OTÁZKA: Dobrý den, má vliv na vznik kožních nádorů opalování v soláriu? Díky, Lenka
Lenka J. - 22.06.2021 10:44:30
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Opalování v soláriu jako kožní lékaři rádi nemáme. Z medicínského pohledu představuje rizikový faktor vzniku kožních nádorů a je jistým způsobem "zbytečné".
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 11:21:40

OTÁZKA: Dobrý den, pane docente, četl jsem, že v posledních letech výrazně přibývá kožních nádorů. Můžete prosím přiblížit, čím to může být? Myslíte si, že lidé znamínka podceňují?
Láďa Nový - 22.06.2021 10:35:45
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Máte pravdu, zhoubných kožních nádorů v posledních desetiletích výrazně přibývá. Určitě nezanedbatelnou roli sehrává vliv UV (slunečního) záření. Lidé přeci jen více cestují, opalují se, svlékají se na slunci, navštěvují solária... Především u kožních karcinomů také přibývá pacientů s utlumenou imunitou a starších lidí, kteří jsou obecně častěji postiženi.
Na druhou stranu je třeba říci, že se také zlepšuje osvěta a diagnostika kožních nádorů. Takže například u melanomu celková čísla nemocných rostou, ale tento nárůst je způsoben hlavně prognosticky příznivými časnými stádii nádoru.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 11:20:23

OTÁZKA: Dobrý den, pane doktore, mám na noze pihu, u které se za poslední rok objevilo červené ohraničení a je trochu vystouplá. Mám mít hned obavy nebo se nemusí jednat o nic závažného? A kam bych měla jít případně na vyšetření? Děkuji.
Rajcová - 22.06.2021 10:20:37
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Ordinovat takto "na dálku" by nebylo správné. Pokud se Vám mění mateřské znaménko, je nejlepší navštívit dermatologa a nechat se vyšetřit. Můžete samozřejmě zvolit nejdříve dermatologa v místě bydliště. U nás na klinice se první vyšetření odehrává na všeobecné ambulanci.
Abych Vás alespoň trochu uklidnil, ve většině případů Vámi popisované změny s nádorem nemusí vůbec souviset.
doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D. - 22.06.2021 11:11:50

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA