Online chat - Archiv



31.05.2016 - Hypertenze


Na dotazy odpovídal/a: prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.


OTÁZKA: Pane profesore, ještě jsem si uvědomil, že jsem měl informaci, že nejméně 30 minut před měřením by se nemělo pít ( a to nejen alkohol, ale také cokoliv jiného) a také nejíst (takže v podstatě ráno by to bylo vhodné měřit na lačno?). Máte, prosím, zkušenost, jak moc je to doporučení zásadní? Děkuji.
Honza Janout - 31.05.2016 14:44:33
ODPOVĚĎ: Ranní měření se má vykonávat před užitím léků, aby tak byl zjištěn tlak na konci dávkovacího intervalu. Po velkém jídle klesá tlak, protože krev se přesouvá do oblasti břicha (proto jsme po jídle ospalí). Ale třeba běžná snídaně podle mého názoru není až tak zásadní. Co se týká pití, rozhodně se nemá pít alkohol, káva a jiné excitační nápoje. Ostatní pití bych neomezoval (pokud někdo nevypije dva litry tekutiny naráz, to samozřejmě ovlivní tlak).
prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc. - 31.05.2016 15:03:52

OTÁZKA: Děkuji za odpovědi a odkazy na weby s velmi užitečnými informacemi o této problematice. Prosím, můžete se ještě zmínit o úloze měření tepu na digitálních měřičích tlaku. O čem nás informuje? Jaký je vztah této tepové frekvence, která je měřená v průběhu jednotlivých měření krevního tlaku k té vlastní naměřené hodnotě krevního tlaku? Jaké jsou takové normální hodnoty těchto tepů za minutu a jaké hodnoty mohou být varující (např. s ohledem na práci srdce nebo hypertenzi). Děkuji moc.
Honza Janout - 31.05.2016 14:24:05
ODPOVĚĎ: Měření tepu na domácích měřičích je orientační - když pohnete rukou, přístroj může zaznamenat tento pohyb jako tep - takže přístroje mají tendenci ukazovat falešně vysoké hodnoty. Ideální tepová frekvence je mezi 60 a 75 tepy za minutu, sportovci mohou mít i pod 60 a je to v pořádku. Hypertonici, zejména mladí, mají obecně tendenci k vyšší tepové frekvenci, ale zdaleka to neplatí o všech. Trvale vysoká frekvence (např. nad 80 i v naprostém klidu) není dobrá, protože srdce tím pádem vykonává větší práci. Závisí na kontextu zda ji ovlivňovat léky nebo nikoli, obecně bych byl dost zdrženlivý.
prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc. - 31.05.2016 15:00:27

OTÁZKA: Dobrý den,
pravidelně si několikrát týdně měřím tlak a dosahuji hodnot v rozmezí (horní) 134-146 a (dolní) 74-80. Na každé ruce ale mám tlak jiný. Jsem v podstatě v I. pásmu hypertenze. Je léčba nutná? Děkuji Vám.
Mirek - 31.05.2016 14:02:15
ODPOVĚĎ: Pokud máte na každé paži jiný tlak, je třeba se řídit hodnotami vyššími - pokud je máte soustavně na jedné straně vyšší. Pokud se to střídá, je to dáno přirozeným kolísáním tlaku. Hodnoty, které uvádíte, jsou hraniční, ale domácí hodnoty, měříte-li je skutečně po pěti minutách klidu, dvakrát po sobě (bližší informace na pacientských stránkách www.hypertension.cz ), by měly být v průměru 135/85 a nižší. V této fázi je důležité hlavně sledovat krevní tlak, protože se Vám nepochybně zvýší časem na hodnoty, kdy bude nutné zahájit léčbu. Brzká léčba zabraňuje rozvoji těžké hypertenze, špatně ovlivnitelné léčbou.
prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc. - 31.05.2016 14:20:09

OTÁZKA: Ještě jednou dobrý den, zapomněla jsem dodat, že je manžel kuřák.
Ptala jsem se na tu středně těžkou hypertenzi atd.
Monika S.
Monika - 31.05.2016 12:30:58
ODPOVĚĎ: Kouření samozřejmě zvyšuje riziko srdečně cévních příhod a potencuje tak nebezpečí dané hypertenzí. Když už má tu smůlu a má hypertenzi (většinou danou geneticky), měl rozhodně přestat kouřit.
prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc. - 31.05.2016 13:38:27

OTÁZKA: Dobrý den,
pane profesore, můžete přiblížit, co znamenají dvě měřené hodnoty tlaku? ( Třeba 140/80). A která hodnota je nebezpečnější, když je vysoká?
Děkuji...
Alena - 31.05.2016 12:17:02
ODPOVĚĎ: První hodnota je tzv. systolický tlak, tj. nejvyšší tlak, jakého je dosahováno v tepenném řečišti, a to je během kontrakce (stažení) levé srdeční komory a vypuzení krve do velkého oběhu. Druhá hodnota je nejnižší tlak, jehož se dosahuje v tepenném řečišti během uvolnění levé srdeční komory. Nebezpečnější je jednoznačně první hodnota, ale při úspěšné léčbě mají být obě hodnoty normalizovány.
prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc. - 31.05.2016 13:37:01

OTÁZKA: Dobrý den,
mám dotaz ohledně mého manžela. Před rokem byl na kardiologii a vše bylo v pořádku, (dostal domů i ten takzvaný Holter), před tím už bral tablety na snížení vysokého tlaku, ale tlak se mu zlepšil a tablety přestal brát (je to asi tak cca 4-5 let, co už tablety neužívá). A nyní se opět vysoký tlak vrátil. Tak se chci zeptat na toto: Je mu 41 let, vysoký 184 cm, váha 99 kg. A poslední dobou jsme naměřili tlak 147/104 a tep srdce 88. A tlakoměr nám to hlásí středně těžkou hypertenzi. Co to znamená? Jestli je to hodně špatné atd. a jak to vyléčit? A při náročné činnosti se hned potí a je stále unavený, jen, co přijde z práce, tak už by šel spát, je skladníkem, takže je na nohou od půl 7 ráno až do půl 4 odpoledne a má tam náročnější práci, manipuluje s těžkým zbožím atd.
Tak se chci zeptat, co máme dělat?
Mockrát děkuji za odpověď.
Přeji pěkný den.
Monika S.
Monika - 31.05.2016 11:20:29
ODPOVĚĎ: Pokud má Váš manžel domácí tlak kolem 147/104 opakovaně, je nepochybně nutné, aby užíval léčbu. Potíže, které líčíte (pocení, únava), jsou typické pro neléčenou hypertenzi. Léčba je na celý život - k výraznému snížení krevního tlaku dojde např. u obézního jedince, který se radikálně zhubne, ale to je výjimečné. Jinak je hypertenze léčitelná jen celoživotním užíváním léků. Při tom má ale nemocný dobrou kvalitu života, je třeba najít prášky, které nemají nežádoucí účinky, a je třeba nasazovat léčbu postupně, aby prudké snížení tlaku nevyvolalo potíže, které by ho od léčby odradily. Pokud je dobře léčen, má žít jako zdravý člověk, tj. může mít plnou fyzickou zátěž. Nebude-li se léčit, má obrovské riziko především cévní mozkové příhody.
prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc. - 31.05.2016 13:34:07

OTÁZKA: Pane profesore, prosím můžete uvést základní kroky při rozhodování o léčbě hypertenze. Např. výše naměřených hodnot a jejich počet,různá vyšetření - holter, odběry krve,…). Jakou v tom má důležitost pravidelné domácí měření? Jak jej správně provádět (volba měřiče, důležitost průměrných hodnot ze třech měření – máte, prosím, zkušenost s tím, že 1. naměřená hodnota může být často větší než ty ostatní?, doporučený čas měření – kdy v průběhu dne i časový odstup těch třech jednotlivých měření za sebou, důležitost vztahu a závislosti výšky současně naměřené hodnoty tepové frekvence k výšce krevního tlaku)? Díky moc za Vaši odpověď a zkušenosti.
Honza Janout - 31.05.2016 12:15:07
ODPOVĚĎ: Co se týká domácího měření, najdete bližší informace na pacientských stránkách webu www.hypertension.cz . Je nutno měřit v klidu, po pěti minutách sezení, dvakrát ráno před užitím léku a dvakrát večer před večeří. Tonometr má být tzv. validizovaný, tj. má studii prokazující, že měří dostatečně přesně. Jejich seznam najdete na stránkách www.dableducational.org (v angličtině). V ordinaci se má měřit krevní tlak 3x a brát v úvahu průměr 2. a 3. měření, protože první měření je nejvíce zatíženo psychickou reakcí (tzv. fenomén bílého pláště).
prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc. - 31.05.2016 13:27:46

OTÁZKA: Dobrý den, je mi 50 let a lékař mi předepsal prášky na vysoký tlak ( Naměřil mi 147 / 90. Já bych to raději řešil úpravou životosprávy.Je to možné a nebo se lékům nevyhnu?

Děkuji
František - 31.05.2016 11:47:30
ODPOVĚĎ: Hodnota 147/90 není hrozivá, obecně pokud máte krevní tlak opakovaně nad hodnotou 140/90, doporučuje se léčbu začít. Jde o to, že včasnou léčbou se vyhnete rozvoji těžší formy hypertenze, která se pak špatně ovlivňuje léčbou. Je také užitečné měřit si domácí krevní tlak v klidových podmínkách (více informací najdete na stránkách www.hypertension.cz ), ten by měl být v průměru pod 135/85.
prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc. - 31.05.2016 13:20:34

OTÁZKA: Dobrý den,prosím může existovat nějaká souvislost mezi případným zvýšení krevního tlaku a otékáním nohou (obecně nebo i třeba při otoku nohou při delší cestě v dopravním prostředku, jak dlouho může trvat taková normální regenerace nohou)? Může být souvislost vzniku hypertenze se stavem jater a ledvin a případně, zda se na to standardně provádí test při volbě léků (např.odběrem krve - jaterní a ledvinový soubor testování)? Děkuji.
Honza Janout - 31.05.2016 11:12:58
ODPOVĚĎ: Mezi otoky dolních končetin a vysokým krevním tlakem neexistuje přímá souvislost, krevní tlak se měří v tepnách, zatímco otoky souvisí se žilami. Existuje jen nepřímá souvislost: dlouhotrvající vysoký tlak může vést k srdeční nedostatečnosti - srdce není schopno přepumpovat veškerou krev, ta pak stagnuje a projevuje se mj. otoky dolních končetin. To je závažná stav, který se ale vyvíjí po desetiletí, pokud hlavní příčinou je hypertenze. U nemocných s hypertenzí se vždy kontrolují jaterní a ledvinné testy, a to před zahájením léčby a pak minimálně jednou ročně a výsledky se zohledňují při výběru léčby.
prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc. - 31.05.2016 13:16:50

OTÁZKA: Vážený pane profesore, ráda bych se Vás zeptala na souvislosti mezi hypertenzí, event. zvýšením tepové frekvence a konzumací některých potravin (černý čaj, některé bylinkové čaje atp., event. banán, muškátový květ atp.), které jsem měla možnost pozorovat. Alergologické testy tato pozorování nepotvrdily. Jaký je tedy prosím mechanismus účinku? Děkuji Vám předem za odpověď.
Beata - 31.05.2016 10:33:23
ODPOVĚĎ: Černý čaj působí stimulačně, zvyšuje aktivitu sympatického nervového systému. Proto po jeho požití může řada citlivých lidí pozorovat zvýšení tepové frekvence i zvýšení krevního tlaku; podobně to může být i po dalších potravinách, které jste jmenovala, a také po kávě. Tyto účinky jsou však přechodné a dlouhodobě nemají tyto potraviny nežádoucí účinky ani na krevní tlak, ani na životní prognózu.
prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc. - 31.05.2016 13:11:50

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA