Online chat - Archiv



09.05.2017 - Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená


Na dotazy odpovídal/a: MUDr. Markéta Hronová


OTÁZKA: Prosím, mohla byste zmínit základní kroky postupu při rozhodování se o zařazení léčby hypertenze? Jakou důležitost v tom hraje krevní obraz a jak pravidelně by měl být v této souvislosti kontrolován? Je jeho součástí také kontrola stavu jater (jaterní soubor) a jakých dalších orgánů (třeba těch ledvin, o kterých jste se zmiňovala ráno v rádiu a zde na chatu)by se to mohlo ještě týkat? Má některý z těchto orgánů větší vliv na systolický a jiný na diastolický tlak? Díky moc za Vaše velice hodnotné a prospěšné odpovědi a mějte se moc hezky:-)
Honza Janout - 09.05.2017 14:48:12
ODPOVĚĎ: Pane Janout,
rozhodnutí o zahájení antihypertenzní terapie je značně individuální, jelikož každý člověk a jeho zdravotní stav je jedinečný a tento přístup platí pro zahájení terapie i u jakékoliv jiné nemoci. Vycházíme z výše hodnot naměřeného krevního tlaku. Nevyžaduje-li si stav pacienta zahájení okamžité léčby, pak se snažíme předat poučení o režimových opatření vedoucí ke snížení krevního tlaku. Pacienty a jejich krevní tlak sledujeme v častějších intervalech. Nepodaří-li se dosáhnout uspokojivých hodnot, tak indikujeme léčbu antihypertenzivy.
Obecně se dá říct, je-li člověk jinak zdráv, stačí základní krevní odběr jednou za 2 roky. Máte-li však nějaká další přidružená onemocnění, pak jsou tyto odběry indikovány individuálně a častěji. V základním krevním screeningu jsou krevní obraz, hladina iontů, jaterní testy, ledvinné testy, krevní cukr nalačno a neměla by chybět hladina cholesterolu. Onemocnění ledvin vedoucí k vysokému krevnímu tlaku je řada, jedná se jednak o některé vzácnější choroby, které mohou být vrozené - hypertenze se pak může objevit i v dětství. Dále jsou to choroby cév zásobující ledviny. Jednou z nejčastějších nemocí ledvin je diabetické postižení ledvin, jakožto komplikace diabetu. Samotná arteriální hypertenze pak může rovněž ledviny poškodit.
Děkuji Vám za všechny dotazy a přeji hezký den.
MUDr. Markéta Hronová - 09.05.2017 15:11:21

OTÁZKA: Prosím kolik jednotlivých měření a z kolika minutovým odstupem doporučujete provést při "jednom sezení=měření"? Je tam rozdíl v počtu doma a v ordinaci? Tonometry, asi většinou, umožňují průměrovat poslední 3 naměřené hodnoty, prosím doporučila byste, z hlediska reprezentativnosti měření, změřit 4 hodnoty a první neuvažovat? Děkuji.
Honza Janout - 09.05.2017 14:17:28
ODPOVĚĎ: Pane Janout,
máte-li na mysli "jedno sezení" jakožto označení pro návštěvu lékařské ambulance, pak je ke zjištění hodnoty krevního tlaku doporučeno změřit krevní tlak celkem třikrát a výslednou hodnotu stanovit jakožto průměr posledních dvou měření. Většinou se však provádí měření pouze jednou. Z hlediska časového odstupu mezi jednotlivými měřeními jde o časový interval 3-5 minut, v běžné praxi se tento postup málokdy uplatňuje.
Je-li hypertonik dobře kompenzován, pak není nutné každodenní měření krevního tlaku. Zajímají-li nás však u některých pacientů denní výkyvy hodnot tlaku, pak je vhodné měřit ráno, v poledne a večer. Toto měření se provádí pouze jednou.
MUDr. Markéta Hronová - 09.05.2017 14:49:12

OTÁZKA: Prosím, jak je nebezpečná větší velikost matematického rozdílu mezi systolickým a diastolickým tlakem a jaký je zde způsob prevence a léčby? Existuje, prosím souvislost mezi tepovou frekvencí,která se naměří na tonometru a naměřenými hodnotami krevního tlaku? Děkuji.
Honza Janout - 09.05.2017 13:58:46
ODPOVĚĎ: Pane Janout,
rozdíl systolického a diastolického tlaku svědčí o tzv. poddajnosti cévního systému a je ukazatelem stavu cévního řečiště.
Systolický krevní tlak se postupně zvyšuje s věkem a někdy dokonce mluvíme o tzv. izolované systolické hypertenzi, kdy jsou vysoké pouze hodnoty systolického krevního tlaku. tento stav si vyžaduje trochu jiný algoritmus léčby.
Tepová frekvence má za jistých předpokladů samozřejmě souvislost i s hodnotami krevního tlaku, např. při velmi nízkém krevním tlaku existují v našem těle regulační mechanismy, které způsobí, že srdce bije rychleji, aby zajistilo dostatečnou dodávku kyslíku k důležitým orgánům.
MUDr. Markéta Hronová - 09.05.2017 14:35:17

OTÁZKA: Dobrý den, prosím jaké procento tvoří u této nemoci dědičnost? Je rozdíl v pravděpodobnosti zdědit tuto nemoc po mužských nebo ženských předcích? Kolik procent žen a kolik procent mužů touto chorobou trpí v ČR, a mohla byste prosím uvést také příklad států, které jsou na tom lépe? Děkuji.
Honza Janout - 09.05.2017 13:47:47
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
genetická zátěž je rozhodně jedním z faktorů, který se podílí na vzniku arteriální hypertenze.
Arteriální hypertenze je v populaci tak častým onemocněním, že se genetická dědičnost v běžné praxi nevyšetřuje. Pokud je mi dobře známo, pak arteriální hypertenze má polygenní dědičnost a není tedy jednoznačně vázáná pohlavní chromozomy.
V české republice je obecně větší procento hypertoniků mužů a to do zhruba 55 let věku. V tomto období začínají ženy ve výskytu arteriální hypertenze muže "dohánět" a jsou si ve výskytu onemocnění vcelku rovni. Přítomnost arteriální hypertenze je zhruba u 40-50% populace. Procento hypertoniků v různých věkových skupinách samozřejmě narůstá s věkem.
V rámci Evropské unie jsou na tom lépe např. Francie, Španělsko či Nizozemí. Obecně však lze říct, že většina průmyslově vyspělých zemí má podobné procento hypertoniků.
Zajímavější jsou však pro nás data o počtu úmrtí na kardiovaskulární onemocnění (např. infarkt myokardu, mozková příhoda), jejichž rizikovým faktorem je arteriální hypertenze. Z těchto dat víme, že je na tom ČR stále ještě hůře oproti průměru států v Evropské unii. Nicméně jsme na tom ještě o něco lépe než země východní Evropy a Balkánu.
MUDr. Markéta Hronová - 09.05.2017 14:17:02

OTÁZKA: Dobrý den, může být vysoký tlak dědičný?
Martina - 09.05.2017 13:38:56
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
genetická zátěž je jistě jedním z faktorů spolupodílející se na vzniku arteriální hypertenze.
MUDr. Markéta Hronová - 09.05.2017 13:51:56

OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko,

je mi 64 let, výška 186 cm, váha 104 kg. Od podzimu m.r. se mi objevují problémy s tlakem, nedá se říci, že mám přímo vysoký krevní tlak, spíše kolísavý. Loni před vánocemi jsem byl dokonce u Vás na pohotovosti ve FN, naměřili jste mi 180/100, dostal jsem prášky na okamžité snížení s tím, že jsem měl zajít ke své ošetřující lékařce. To jsem udělal, dostal jsem Prestarium s tím, že si mám měřit a zapisovat tlak ráno, odpoledne a večer a když budu mít více než 135/85, tak mám začít brát daný prášek. V naprosté většině případů mám ráno tlak do 140/90, odpoledne kolem 125/80, ale večer mi tlak někdy stoupne i ke 150/94. Když jsem měl asi před 2 týdny po celé dopoledne tlak cca 143/92, tak jsem se rozhodl, že Prestarium tedy začnu brát (podvědomě se tomu bráním), po 1. tabletce (ráno) mi začalo pískat v uších, tlak mě naopak za pár hodin vyrostl na 156/100 a 2 dny poté jsem měl průjem. Tak jsem s práškem skončil (vzal jsem si ho tedy jen jednou). Mám vypozorováno, že když jsem fyzicky aktivní - dělám na zahradě, dělám sport, pohybuju se apod., tak mi tlak klesne následně naprosto běžně ke 115/70, jednou dokonce na 103/64. Když naopak sedím a čtu nebo koukám na TV (venku prší, nemůžu nic jiného dělat), tak mi tlak stoupne. Co s tím? Už jsem tak zblbnul, že se měřím snad 20 krát denně. Omlouvám se za obšírný popis a předem děkuji za odpověď.
milanotto@seznam.cz - 09.05.2017 11:23:08
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
jestli to dobře chápu, tak chronicky žádné léky na vysoký krevní tlak neužíváte. Je-li jednou zahájena léčba arteriální hypertenze, pak by měla být již trvalá a léky by se neměly vysazovat. Rovněž by nemělo být antihypertenzivum užíváno pouze např. dvakrát za týden při vyšších hodnotách krevního tlaku.
Krevní tlak, jak jste sám vypozoroval, je velmi měnlivá hodnota. Chápu vaše rozpaky, zda s trvalou léčbou začít či ne, a toto rozhodnutí by mělo být na lékaři, který zná Váš celkový zdravotní stav, a který by z Vás měl sejmout břímě rozhodování. Určitě nebuďte ve stresu z Vašich hodnot krevního tlaku - nejsou rozhodně tak špatné. Opakované měření krevního tlaku, a to až dvacetkrát za den, nemá smysl. Samotný stres z opakovaného procesu měření Vám krevní tlak bude nadále reaktivně zvyšovat.
Ve Vašem případě bych zatím spíše s léčbou vyčkala - při pohybové aktivitě máte krevní tlak vcelku nízký a není jej třeba dále snižovat. Právě pravidelná fyzická aktivita dlouhodobě snižuje krevní tlak. Ve Vašem případě bych se držela režimových opatření a vhodného životního stylu, který má pozitivní vliv na hodnoty krevního tlaku a je prokázáno, že jej snižují. Do těchto režimových opatření patří: omezení soli v jídle, zvýšená konzumace ovoce a zeleniny, přestat kouřit a omezit alkoholické nápoje. Vaše BMI (index tělesné hmotnosti) je na hraně obezity - redukce hmotnosti bude mít rovněž pozitivní vliv na hodnotu krevního tlaku.
Arteriální hypertenze je jedním z rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění ( např. infarkt myokardu, cévní mozková příhoda). Dalšími rizikovými faktory těchto onemocnění jsou kuřáctví, vysoká hladina cholesterolu, obezita s nedostatkem pohybu a diabetes mellitus. Ve vašem věku jsou proto rovněž vhodné pravidelné preventivní prohlídky s vyšetřením krevního cukru a cholesterolu.
MUDr. Markéta Hronová - 09.05.2017 13:50:48

OTÁZKA: Dobry den, je mi 26 let mam problemy s krevním tlakem. Jednou jsem mel 160 na 70 a druhy den jsem mel 160 na 90. Doktor mi neudelal žadne vysetreni jen mi nasadil prasky losartan stada. Jsou v poradku tyto prasky, chtel bych vedet z ceho to mam. V praci a jako malej jsem mel celkem dost stresu. Muze to byt od toho? Dekuju
Oskar - 09.05.2017 10:35:21
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
stres obecně zvyšuje hodnoty krevního tlaku stejně jako například bolesti. Vhodné by bylo rovněž znát Vaše hodnoty krevního tlaku měřené kvalitním kalibrovaným tonometrem v domácím prostředí a porovnat je s hodnotami měřené u vašeho lékaře. Vyloučí-li se stresová příčina zvýšených hodnot krevního tlaku, pak je nutné rovněž pomýšlet na sekundární hypertenzi. Losartan Stada je lékem patřící do skupiny léků 1. volby v léčbě arteriální hypertenze.
MUDr. Markéta Hronová - 09.05.2017 13:22:17

OTÁZKA: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli na zvýšení tlaku muže mít vliv i antikoncepce? Dekuji
Štěpánka - 09.05.2017 10:32:44
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
hormonální antikoncepce může zvyšovat hodnoty krevního tlaku.
MUDr. Markéta Hronová - 09.05.2017 13:14:27

OTÁZKA: Dobrý den, je mi 38 let a léčím se s vysokým tlakem a cukrovkou můj problém je, že 2x do měsíce přijdou z niče nic záchvaty kdy tlak vystoupí 200/110 tep 100 jsem dušná bolí mě na prsou mám studené končetiny,průjen,nucení namalou stranu,bolesti hlavy, červenání v obličeji.Léčím se s tlakem 8 let lékař stále upravuje léky, ale tyto problémy trvají zhruba 2 roky. Podstoupila jsem vyšetření na srdce,24hod.holter na tlak po vyhodnocení 140/90 vyšetření ledvin vše v norně. Je možné, aby změna počasí měla takový vliv na mé problémy, když přijdu k lékaři připadám si jak simulant,protože prý mám přijít když mám tento problém a ne až když po všem. Poslední vyjádření bylo ať si zajdu k psychiatrovi, že ten můj problém vyřeší.
Anička - 09.05.2017 10:27:08
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
pravidelná akcelerace krevního tlaku do takto vysokých hodnot může být důsledkem tzv. sekundární hypertenze, která je sice oproti "běžné" hypertenzi více vzácná, ale vzhledem k popisovaným obtížím rovněž možná. Nevím, do jaké míry jste byla stran těchto obtíží dovyšetřena, vyšetření zahrnuje specializovaný krevní odběr a vyšetření ledvin a nadledvin. Vyloučení psychického vlivu lze v praxi ověřit podáním anxiolytické léčby při obtížích, po které krevní tlak poměrně rychle klesá. Nedojde-li k poklesu ani při této léčbě, je problém jinde, než-li v psychice. V případě zájmu se můžete rovněž objednat do našeho Centra pro arteriální hypertenzi na 2. interní klinice.
MUDr. Markéta Hronová - 09.05.2017 13:11:18

OTÁZKA: Dobrý den, je mi 22 let a asi od listopadu mám vysoký krevní tlak (hodnoty v klidu v noci 180/110, přes den nejvíce 145-150/90-98) Také mi zjistili zvýšený cholesterol obě hodnoty. Pan doktor u kterého se léčím na Interně mi předepsal Amlodipin Actavis 5mg a vůbec žádné zlepšení, chci se zeptat co mám dělat, jestli vyhledat jiného lékaře, nebo se s ním zkusit domluvit na jiné léčbě, podle něj mam tlak 120/80 ale všichni ostatní mi naměří ty velké hodnoty, dokonce i Holter. Děkuji
Tomáš Z - 09.05.2017 10:17:16
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
ve Vašem věku by měla být v prvé řadě vyloučena tzv. sekundární hypertenze, která může být způsobena řadou různých např. endokrinních onemocnění. Vyloučení sekundární hypertenze zahrnuje řadu specializovaných laboratorních vyšetření a vyšetření ledvin. Otázkou je rovněž Vaše váha - jste-li obézní, pak změna životního stylu a hlavně redukce hmotnosti vedou obecně ke snížení krevního tlaku i cholesterolu. V případě zájmu je rovněž možné objednat se k vyšetření do našeho Centra pro arteriální hypertenzi na 2. interní klinice.
MUDr. Markéta Hronová - 09.05.2017 13:00:27

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA