Online chat - Archiv



27.04.2021 - Jarní alergie


Na dotazy odpovídal/a: MUDr. Martina Vachová, Ph.D.


OTÁZKA: Dobrý den, může se alergie na slunce a mráz projevovat nevolností a trochu pálením těla několik hodin po vystavení? Viditelné kožní reakce nepozoruji. Mám to s naprostou jistotou vypozorované. Když to není alergie co by to bylo a kam s tím zajít?
Panek - 27.04.2021 12:59:53
ODPOVĚĎ: Dobrý den, příznaky jsou atypické zejména pokud nepozorujete viditelné kožní či jiné příznaky. K posouzení stavu by bylo vhodné odebrat podrobnější anamnézu - pozorujete to několik hodin po vystavení nebo se to objeví až za několik hodin po vystavení? Léčíte se s něčím? Užíváte nějakou medikaci? Máte jiné alergie? Bez detailních informací se nemohu jednoznačně vyjádřit. Obraťte se na svého praktického lékaře a objednejte se na alergologii.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 15:34:59

OTÁZKA: Hezký den,
zabýváte se na alergologii Imunopatologickou reakcí 1-4. typu (zdroj: https://www.wikiskripta.eu/w/Alergie ) Nebo se alergologie zabývají pouze IgE reakcemi? A kde mě vyšetří na ten zbytek?

Dále kde se věnují poruchám žírných buněk (MCAD- mast cell activation disorder, MCAS) a umí to dianostikovat?
https://en.wikipedia.org/wiki/Mast_cell_activation_syndrome
děkuji moc
Nový - 27.04.2021 12:50:29
ODPOVĚĎ: Dobrý den, jsme schopni dobře vyšetřit a diagnostikovat imunopatologické reakce 1.typu tedy IgE mediované (kožní prick testy + IgE protilátky), k ozřejmení kontaktní alergie (IV. typ imunopatolog. reakce) jsou k dispozici epikutánní testy, které provádějí dermatologové.
Poruchy žírných buněk řeší alergolog a hematolog.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 15:14:05

OTÁZKA: Co znamená H1, H2.. antihistaminika?
Jaká jseou antihistaminika vhodná při potravinových a jaky při pylových alergiích?
Martin - 27.04.2021 12:39:21
ODPOVĚĎ: V alergologii se běžně užívají H1 antihistaminika, u nich existují obecně dvě generace - starší antihistaminika tzv. 1. generace, které měly sedativní efekt. Dnes se užívají antihistaminika 2. generace, která sedativní afekt nemají. Tato antihistaminika užíváme na všechny druhy alergií (pylové, potravinové..)

H2 antihistaminika působí převážně na histaminové receptory v žaludku, snižují žaludeční sekreci a užívají je zejména gastroenterologové jako léčbu či prevenci vředů.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 15:01:11

OTÁZKA: Dobrý den,
co to znamená když jsem měl silnou reakci na med, vejce a další(dr označila že nesla znaky anafyl reakce). Na alergologii jsem měl pozitivní reakci při testu na kůži na med, ale z krve mi to a nic dalšího nevyšlo, takže závěr alergologie je že alergii nemám. Podobně reaguji i na chemii ve vzduchu(chlor, rozpoštědla). Poslední roky také mi na jaře pálí oči že ten den nemohu ani na PC pracovat a někdy teče z nosu. Mám alegii nebo ne? když podle krve nic..
Čeká mě ppně vyšetření s kontrasní látkou a mám strach z reakce, jak bych měl postupovat?
Martin - 27.04.2021 12:30:05
ODPOVĚĎ: Dobrý den, obávám se, že nedokážu přesně odpovědět. V tomto případě je zcela zásadní anamnéza, jak vypadají Vaše reakce na med, vejce a případně další alergeny? Jaké jsem měl příznaky, jak rychle se objevily, kdy k nim došlo? Co vše bylo testováno kožním testem a laboratorně? Už jste někdy měl reakci na kontrastní látku? Bez těchto informací se nemohu vyjádřit.


MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 14:48:47

OTÁZKA: Dobrý den, může být souvislost mezi morbidní obezitou a potravinovými alergiemi? Děkuji. Štěpánka
Štěpánka - 27.04.2021 12:11:50
ODPOVĚĎ: Dobrý den, tady jasnou a jednoznačnou souvislost nevidím.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 14:36:22

OTÁZKA: Dobrý den, opravdu může alergii způsobit i nadměrný stres? Jak to?
Karel Mazourek - 27.04.2021 11:40:52
ODPOVĚĎ: Nadměrný stres může přispět ke vzniku řady chorob, pravděpodobně tedy i alergií. Není to však jediný a rozhodující faktor, pravděpodobně jde jen o jeden z mnoha dalších faktorů. Mechanismy působení stresu nejsou plně známé, pravděpodobně to souvisí s hormonální nerovnováhou, kterou stres způsobuje.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 14:35:16

OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko, mám alergii na pyl, takže se na jaro zrovna netěším. Mohla bych ty projevy zmírnit i přírodní cestou? Nějaké bylinky, cviky, inhalace? Děkuji moc. Hezký den. Andrea
Andrea D. - 27.04.2021 11:36:31
ODPOVĚĎ: Dobrý den, bohužel moc způsobů jak zmírnit projevy alergie přírodní cestou není. Jistě bych doporučila proplachy nosu solnými roztoky (např. mořská voda, vincentka), dále pomáhají režimová opatření, která mají snížit kontakt s alergenem tedy s pylem - např. nosit sluneční brýle, omezit větrání, nesušit prádlo venku, po příchodu domů se ihned převléct apod. Bohužel tato opatření většinou příznakům alergie plně nezabrání a pacienti se bez medikace neobejdou. Naštěstí dnešní medikamenty určené k léčbě alergie jsou bezpečné a účinné.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 14:31:16

OTÁZKA: Máme jít s dcerou na vyšetření k imunogovi a má strach. prosim jak probiha to vyšetření co ji budou dělat abysem ji uklidnila. děkuju.
Kotlárová - 27.04.2021 11:29:49
ODPOVĚĎ: Dobrý den, nejprve musí lékař odebrat anamnézu, tzn., že se lékař bude ptát na nejrůznější otázky (co Vás přivádí, jak dlouho máte potíže..), poté bude provedeno běžné vyšetření jako u pediatra (poslech plic atd.). Od toho se pak odvíjí další vyšetření. Imunologické vyšetření spočívá v odběru krve. Základním vyšetřením při podezření na alergii jsou kožní testy, kdy se na předloktí nakapou kapičky alergenů, přes každou kapičku se pak provede nepatrný vpich testovací lancetou (kopíčkem), při čemž se velmi nepatrně poruší svrchní vrstva kůže (nejde o žádné hluboké vpichy, není z toho třeba mít obavy). Testy se pak za 15 minut odečítají, pozitivní reakce jsou červené a svědí, projevy pak záhy mizí. Je-li podezření na astma, tak se ještě provádí spirometrie, kdy pacient fouká dle pokynů sestřičky do přístroje.
Vyšetření tedy většinou zabere trochu více času než běžné vyšetření u pediatra, ale není třeba z něj mít obavy a je velmi přínosné.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 14:22:05

OTÁZKA: Paní doktorko, jak se člověk stane alergikem? Jsou k tomu i genetické předpoklady?
Sedlák - 27.04.2021 11:22:08
ODPOVĚĎ: Jistě existuje genetická predispozice, větší riziko vzniku alergie mají nepochybně děti, u kterých je jeden z rodičů nebo dokonce oba rodiče alergici.
Ke genetickým faktorům pak přistupují faktory zevního prostředí, jako např. kouření, životní styl, chemické látky v prostředí a pod., díky nimž se pak u daného predisponovaného jedince alergie může spustit.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 14:06:23

OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko, s jakými netypickými alergiemi jste se setkala? Skutečně existuje i alergie třeba na chlad nebo na vodu?
Rusnoková - 27.04.2021 11:17:04
ODPOVĚĎ: Pro mě je nejhorší, když přijde pacient s anamnézou závažných celkových alergických reakcí (anafylaxí) a nepodaří se zjistit jejich příčina. Existují totiž bohužel i tzv. idiopatické anafylaxe, u kterých se příčina nezjistí a spouštěč reakce zůstává nejasný. To vidím jako největší problém, naštěstí je to vzácné.
Jinak často řeším alergie na včelí a vosí jed, alergie na nejrůznější potraviny(např. mořské plody, ořechy, mák), ale to jsou vcelku běžné věci. Alergie na chlad existuje a někteří pacienti ji udávají, alergii na vodu znám spíše literárně jako raritu, osobně jsem se s ní nesetkala.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 13:59:40

OTÁZKA: Dobrý den, co jsou to zkřížené alergie? Četla jsem, že se může "zkřížit" třeba alergie na pyl a na ořechy - ale neumím si to v praxi úplně představit.
Libor - 27.04.2021 10:56:51
ODPOVĚĎ: Dobrý den, zkřížená alergie znamená, že pacient alergický např. na pyl (s projevy alergické sezónní rýmy) může zkříženě reagovat na některé potraviny. Vyplývá to z podobnosti alergenových molekul, které jsou v pylech a potravinách obsažené. Zkřížená alergie se asi nejčastěji vyskytuje u pacientů alergických na pyl břízy, kterým velmi často vadí např. jablka, broskve, třešně, ale i kořenová zelenina (mrkev, celer) a ořechy. Velmi často mají i potíže při škrábání syrových brambor (kýchají). Ne každý alergik na pyl však musí mít zkříženou alergii, a pokud ji má, tak mu nemusí vadit všechny uvedené potraviny, ale jen některé.
Podobně existuje i zkřížená alergie mezi roztoči a mořskými plody, latexem a exotickým ovocem atd.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 13:49:35

OTÁZKA: Dobrý den, jak to, že se alergie nedají vyléčit? V dnešní době, kdy se vědci zabývají výzkumem léků na všechno možné nerozumím tomu, proč musím každé jaro tak strašně trpět. Přijde mi, že antihistaminika jsou u mě úplně k ničemu. Děkuju za případnou odpověď. Magda
Magda - 27.04.2021 10:55:04
ODPOVĚĎ: Dobrý den, kromě podávání antihistaminik existuje i tzv. specifická alergenová imunoterapie, která je léčbou kauzální. Tzn., že tato léčba ovlivňuje příčinu vzniku alergie a měla by normalizovat patologicky zvýšenou reaktivitu na konkrétní alergen, ve Vašem případě nejspíše alergen pylu břízy. Alergenová imunoterapie spočívá v opakovaném podávání alergenu (např. pylu) buď formou injekcí nebo tablet či kapek, je velmi dobře snášena a pacientům ve velké míře ulevuje od potíží. Obraťte se na alergologa.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 13:35:58

OTÁZKA: Dobrý den, může se alergie projevit již v kojeneckém věku? A existují medikamenty pro takhle malé děti? Děkuji
Linda - 27.04.2021 10:50:07
ODPOVĚĎ: Dobrý den, samozřejmě může, kojenci poměrně často trpí potravinovou alergií (nejčastěji na mléko) a atopickým ekzémem. Inhalační alergie např. alergická rýma se obvykle objevuje až v pozdějším např. mladším předškolním a školním věku. Léčba existuje a měla by být vedena v odborné ambulanci.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 13:28:46

OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko, alergie (např. na prach, pyl, zvířata) jsou vrozené nebo k nim člověk přichází postupně? A může se u člověka, který nikdy žádnou alergií netrpěl, najednou třeba ve 40 - 50 letech alergie objevit?
Leona Nováková - 27.04.2021 10:44:03
ODPOVĚĎ: Každý člověk se rodí s jinou genetickou predispozicí pro vznik alergie, ta se potom vlivem řady dalších faktorů v průběhu života buď projeví či nikoliv. Většinou alergie začíná již v dětství, ale může se objevit prakticky kdykoliv v průběhu života. Velmi záleží také na typu alergie, např. alergie na hmyzí jed se typicky na rozdíl od inhalačních alergií (na pyly, roztoče..) projevuje až ve vyšším věku.
MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 13:22:56

OTÁZKA: Dobrý den, nedávno jsme se sestěhovali s partnerkou do jedné domácnosti a rádi bychom si pořídili psa. Partnerka trpí alergií na srst, takže z toho má obavy, ale četl jsem spoustu článků, že i alergik může žít v domácnosti se psem? Je to pravda? Chceme vše pořádně promyslet. Děkuji.
R. K. - 27.04.2021 11:07:51
ODPOVĚĎ: Dobrý den, bohužel obavy partnerky jsou na místě. Pokud má potvrzenou alergii na psa, tak je velké riziko, že jí kontakt s novým psem bude vyvolávat problémy a z alergické rýmy může vzniknout postupem času i astma.
Pokud se mluví o alergii na psa či zvíře obecně, tak bych ráda zdůraznila, že se nejčastěji hovoří o alergii na srst, většina zvířecích alergenů je ale obsažena ve slinách, potu a moči zvířete, proto prakticky neexistuje "bezalergenové" zvíře.
Máte pravdu, že někdy má alergik štěstí a určitý druh psa mu nevadí. Je to dáno pravděpodobně tím, že každý pes (resp. zvíře)obsahuje trochu jiné spektrum alergenových molekul, to ale nelze dopředu předvídat, a proto obecně nelze pacientovi se známou alergií na psa jeho koupi doporučit.





MUDr. Martina Vachová, Ph.D. - 27.04.2021 12:19:12

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA