Online chat - Archiv



26.03.2019 - Zelený zákal, ztráta zraku


Na dotazy odpovídal/a: MUDr. Ivana Sováková


OTÁZKA: Dobrý den, prosím, jaký je Váš názor na zelený zákal a nitrooční tlak ( případně i u zdravých očí) v souvislosti s pozicí těla při práci nebo při cvičení? Konkrétně mám na mysli dlouhodobější předklon při práci a při cvičení to mohou být nejen předklony, ale i obrácené pozice. Např. při cvičení jógy se jedná o výdrže v pozicích stoj na hlavě a předloktích, svíčka - stoj na lopatkách (ramenou), stoj na rukách...). Jaká opatření lze doporučit z hlediska délky setrvávání v těchto pracovních nebo cvičebních pozicích, případně čeho se vyvarovat - u nemocných i zdravých? Děkuji
Honza Janout - 26.03.2019 14:39:30
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
u zdravých očí není nutno něčeho se vyvarovat.
U glaukomatiků záleží především na typu glaukomu, od toho se odvíjí režimová opatření. Dále záleží na typu léčby, jestli je např. pacient již po operaci, aj.
Proto se mi zdá nejvhodnější vždy konzultace konkrétního pacienta s ošetřujícím oftalmologem, protože ten pacienta nejlépe zná, ví jak se jeho onemocnění vyvíjí,jak má nastavenou léčbu atd. Možná by se totiž v některých obecných doporučeních mohlo zdát, že některé aktivity jsou pro určitého pacienta nevhodné, ale průběh léčby ukáže, že je již toto dovoleno. Na druhou stranu jsou určité aktivity, které jsou v některých případech nevhodné, a pacient by je měl se svým oftalmologem prodiskutovat.
S pozdravem I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 26.03.2019 16:11:07

OTÁZKA: Dobrý den, prosím, jaká doporučení byste měla pro správné chování k našim očím? Jak se k nim chovat, aby byl zachován jejich dobrý stav v době, kdy jsme nuceni více používat monitory počítačů a displeje mobilních telefonů? V jakém intervalu bychom měli chodit na preventivní prohlídky? Děkuji
Honza Janout - 26.03.2019 14:49:40
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
doporučení - všeho s mírou, pokud je však nutno pracovat na počítači /a obecně s monitory/ déle, používat kapky typu umělých slz k vylepšení slzného filmu.
Vhodné je mít také dobře přezkoušenou a nastavenou korekci.
Pokud je v rodině nějaké závažné oční onemocnění, je dobré absolvovat oční vyšetření dalších přímých potomků co nejdříve, pro ostatní by měla být jistě oční prohlídka mezi 30-40 rokem věku a dále pak dle doporučení očního lékaře.
S pozdravem. I.Sováková

není nějaké závažné oční onemocnění v rodině, tak by měla být první
MUDr. Ivana Sováková - 26.03.2019 15:52:45

OTÁZKA: Dobrý den, prosím, lze najít nějakou souvislost zeleného zákalu (případně i jiných onemocnění očí) s nemocemi, které souvisí se stavem vnitřních orgánů ( např. onemocnění jater, diabetes, onemocnění ledvin, vysoký krevní tlak ...)? Děkuji
Honza Janout - 26.03.2019 14:23:25
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
ano, některá celková onemocnění mohou působit jako rizikové faktory vzniku chronického glaukomu s otevřeným komorovým úhlem. /podrobně vypsáno u Vašeho prvního dotazu/.
S pozdravem I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 26.03.2019 15:40:39

OTÁZKA: Dobrý den, moje matka má glaukom a tvrdí, že jí kapky nepomáhají a že oslepne. Prý jediným možným řešením je operace a ta prý stojí 40.000,- na jedno oko a nehradí ho pojišťovna. Co je na tom pravdy, prosím, myslím si že se o svůj stav nezajímá a toto formou se vymlouvá na řešení svého zdravotního stavu. Děkuji za odpověď
Marie - 26.03.2019 14:22:46
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
většina antiglaukomových operací je hrazená pojišťovnou.
I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 26.03.2019 15:37:07

OTÁZKA: Dobrý den,prosím o radu,čeho se má pacient se zeleným zákalem vyvarovat,aby nezhoršoval svůj stav.Může např.pracovat na zahrádce(předklánění),navštěvovat kino či divadlo apod.? A kde v Praze jsou, podle Vašeho názoru, největší odborníci na problematiku glaukomu? Mnohokrát děkuji za odpověď a zdravím Vás.
Helena - 26.03.2019 14:21:35
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
u režimových opatření je nutné vědět jaký typ glaukomového onemocnění pacient má, od toho se dále odvíjí ev. úprava některých aktivit. Proto je dobré poradit se s Vaším očním lékařem, který Vás zná nejlépe a nejlépe Vám poradí.
Jinak obecně návštěva kina a divadla u glaukomových onemocnění nevadí, zahrádka s předkláněním je s určitým rizikem u angulárních glaukomů, ale zase záleží na tom, jak u pacienta choroba probíhá a jak je léčen.
V Praze je mnoho glaukomových odborníků, jak v nemocnicích, tak jako ambulantní specialisté, zase je nutno podrobněji vědět, zda chcete spíše diagnostiku nebo operativu..
S pozdravem I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 26.03.2019 15:32:20

OTÁZKA: Dobrý den, prosím doporučila byste preventivně také nějaké doplňky stravy nebo přípravky s jakými účinnými látkami? Děkuji
Honza Janout - 26.03.2019 14:58:48
ODPOVĚĎ: Zdravím Vás, žádné bych nedoporučila.
I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 26.03.2019 15:20:02

OTÁZKA: Vážený pane doktore,je mi 54 let.Již 4 roky si nechávám preventivně měřit NOT z obavy před glaukomem,vše bylo v pořádku.Před dvěma měsíci mi při náhodném očním vyšetření(prasklá žilka) byly zjištěny značné změny ny na terči zrak.nervu,následný perimetr a GDx prokázaly výrazně redukovanou vrstvu RNFL oboustranně,AT 19,dg.prim.glaukom otevř.úhlu. Nasazena léčba Lumiganem,nyní je AT 14.Jak je možné, že i přes preventivní prohlídky unikl můj stav lékaři a došlo k tak závažnýmm změnám? Jak se ,prosím, pozná,zda se můj stav stabilizoval či nikoliv a jaká je prognóza ? Děkuji mnohokrát za odpověď.
Ivana - 26.03.2019 14:20:52
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
pravděpodobně jde o typ glaukomu s normální hodnotou nitroočního tlaku - tzv. normotenzní glaukom, takže pouhé měření nitroočního tlaku neupozorní na nějakou patologii. Při určitých refrakčních vadách je i obtížnější určit vznik počínajících změn na terči zrakového nervu.
V dalším průběhu onemocnění je vhodné v určitých intervalech vyšetřovat perimetr a GDx a tím se zjistí, zda je již Vaše onemocnění stabilizované.
S pozdravem I. Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 26.03.2019 15:18:05

OTÁZKA: Dobrý den, ve 35 letech mi náhodou zjistili zvýšený nitrooční tlak. Jsem od dětství krátkozraká. Beru kapky Xalatan a Timolol. Nyní paní doktorka u mého 16ti letého syna zjistila také zvýšený oční tlak a chce mu také předepsat kapky. Jak moc nutné je, aby je ve svém věku bral? Mám obavy, že nebude schopen si v pravidelných intervalech kapat. Nebylo by lepší to zatím nechat být, např. do 25 let a teprve pak nasadit kapky (než si kapat nepravidelně). Žádné problémy nemá - bolesti hlavy, očí, vidí dobře. Děkuji za odpověď.
Jana - 26.03.2019 14:19:57
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
bohužel se nemohu takto vyjádřit k Vašemu problému, protože nejde jen o výši nitroočního tlaku /navíc ani nevím jeho hodnotu/, jde o to zhodnotit veškeré výsledky z vyšetření a poté se rozhodnout, zda je léčba nutná.
S pozdravem I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 26.03.2019 15:07:57

OTÁZKA: Dobrý den, prosím, mohla byste se zmínit o rizikových faktorech zeleného zákalu a který z nich je pokládán za nejvážnější.
Děkuji
Honza Janout - 26.03.2019 14:16:11
ODPOVĚĎ: Dobrý den, děkuji za dotaz.
Glaukom je skupina chorob, u kterých dochází k progresivnímu poškození zrakového nervu. Obecně se udává, že nejdůležitějším rizikovým faktorem vzniku glaukomu je vyšší NT.
Je však důležité, o který typ glaukomu /o kterou skupinu/ se jedná.
U dětských glaukomů - kongenitálního, infantilního a juvenilního - je hlavní příčinou opravdu vyšší nitrooční tlak, který je způsobený nesprávným nitroděložním vývoje v oblasti komorového úhlu a trabekulární síťoviny. U těchto typů glaukomů také zjišťujeme vyšší míru dědičnosti.
U záchvatovitého, angulárního glaukomu, který se objevuje u predisponovaných očí, máme také jako nejdůležitější faktor poškození zrakového nervu vysoký nitrooční tlak.
U nejčastějšího typu glaukomu, chronického glaukomu s otevřeným komorovým úhlem, u lidí nad 4O let věku jde při vzniku onemocnění o kombinaci rizikových faktorů. Jedním z nich je vyšší NT, ale dál to jsou věk, rodinná anamnesa, rasa, pohlaví, refrakce, tloušťka rohovky, výše krevního tlaku /hyper i hypotenze/, vaskulární dysregulace, vasospasmy, ateroskleróza, diabetes, celkové užívání některých léků. Při vzniku tohoto typu glaukomu jde většinou o spolupůsobení několika výše uvedených rizikových faktorů. Máme totiž i glaukomy s normální hodnotou NT - normotenzní glaukomy, tzn. že NT je opravdu pouze jeden z rizikových faktorů /i když důležitý/.
S pozdravem I. Sováková


MUDr. Ivana Sováková - 26.03.2019 15:00:53

OTÁZKA: Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, delší dobu mám problémy s přechodem ze tmy na světlo. Dříve jsem to přikládal tomu že jsem dělal noční směny, ale teď už 3 roky dělám akorát ranní a stále to trvá. Ráno vyjdu ven z domu a i když slunce nijak extrémně nesvítí, musím mhouřit oči skoro až do zavření a trvá to snad 3 hodiny než se oči přizpůsobí, je to jako kdybych koukal přímo do slunce. Loni jsem to ještě řešil slunečními brýlemi ale letos mám ten samý problém i když sluneční brýle mám. V létě mám problém se dívat i do země, protože i odraz od země (chodníku) je pro mě opravdu bolestivý. Nemáte tušení kde by mohl být problém, jde o něco závažného nebo mi chybí třeba jen nějaké vitamíny? Mám Crohnovu chorobu a na oční prohlídce jsem byl naposledy loni a nic moc mi k tomu neřekli, vyšetření dopadlo normálně. Dříve jsem míval často záněty a i dnes když jsem delší dobu u počítače (např. 4-5 hodin v kuse) mám dalších několik dní oči zarudlé a popraskané žilky a vidím rozmazaně. Děkuji předem za pomoc.
kouda - 26.03.2019 10:49:37
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
světloplachost může způsobit zánět spojivek, rohovky, syndrom suchého oka, zánět sítnice, zvýšená funkce štítné žlázy, chronický únavový syndrom, nedostatek vitamínu B, hořčíku, ev. se může objevit u dalších celkových onemocněních. Někdy vznikne u lidí, kteří nosí kontaktní čočky.
Kromě toho může jít i o vrozený dědičný problém.
Léčba světloplachosti se pak odvíjí od zjištěné příčiny, pokud se příčina nezjistí, můžeme potíže bohužel pouze zmírňovat.
Zmírnění potíží je možné nošením slunečních brýlí, nejlépe s polarizačním filtrem + doplnit čepicí s kšiltem. Je lepší - pokud můžete - vyvarovat se vyššího jasu na elektro přístrojích /mobil,počítač,televize/, zkusit si nastavit jas na co nejnižší možnou úroveň. Dále zkusit aplikovat kapky typu umělých slz, které dostanete bez receptu v lékárně /nejlépe s UV filtrem /.
S pozdravem I.Sováková




MUDr. Ivana Sováková - 26.03.2019 14:07:49

OTÁZKA: Dobrý den, minulý pátek 22/3 jsme byli s našim dvouletým synem na očním vyšetření v kladenské nemocnici. Paní doktorka nás odeslala na došetření formou změření nitroočního tlaku (vyloučení zeleného zákalu) s tím, že by mělo dojít k došetření v horizontu měsíce. Ve FN Motol nám sestra nabídka termín v září. Prosím, provádíte měření nitroočního tlaku i u dvouletých dětí? Jakým způsobem vyšetření probíhá, jak na něj dítě připravit? Děkuji mnohokrát za informace, Jakub
VEJAK - 26.03.2019 10:02:26
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
u takto malých dětí jako je Váš syn je obtížné měřit nitrooční tlak běžnými metodami určenými pro dospělé, protože děti nespolupracují.
Orientační představu můžeme získat palpací a dále při znehybnění dítěte měřením pomocí impresní tonometrie /Schiotzem/.
Nejpřesnější je však vyšetření vč. měření NT, které se provede v celkové anestezii / s maskou na oblíčej, bez íntubace/.
I když toto vyšetření provádíme, FN Motol je specialistou na dětské pacienty, včetně dětí s očními vadami, ev. s glaukomem, proto tam budete v nejlepších rukou.
Vhodné bude ještě informovat Vaši oční lékařku o termínu objednávky v Motole.
S pozdravem I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 26.03.2019 13:29:17

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA