Online chat - Archiv



08.11.2016 - Zelený zákal, ztáta zraku


Na dotazy odpovídal/a: MUDr. Ivana Sováková


OTÁZKA: Prosím, jaký je Váš názor na použití různých druhů umělého osvětlení (žárovka, zářivka...). Jaké z nich je příznivější pro zrak? Je vhodnější prioritně používat přirozené světlo?
Jsou některá onemocnění (např. vysoký krevní tlak), která mohou mít vliv na stav našich očí? Může to také být opačně?
Může také psychika (např. dlouhodobější stres) ovlivnit náš zrak? Děkuji.
Honza Janout - 08.11.2016 14:43:08
ODPOVĚĎ: Umělému světlu se bohužel vyhnout nemůžeme. Při práci s ním je důležité mít pracovní plochu správně a dostatečně osvětlenou. Umělé osvětlení - žárovky, zářivky nebo jiné zdroje - mají každý jinou vlnovou délku a tím je daná i individuální vnímavost a snášenlivot. Nelze říci, že by některý ze zdrojů byl pro zrak nějak více škodlivý. V poslední době jsou nabízena celospektrální světla, která produkují světlo podobné slunečnímu. Toto světlo obsahuje všechny vlnové délky a tím je umožněno lepší barevné rozlišení.

Ano, některé celkové choroby se mohou projevit určitým očním nálezem, např. Vámi uváděný vysoký krevní tlak může mít event. změny v oblasti cév a sítnice oka. Opačně může být určité oční onemocnění prvním příznakem celkového onemocnění - jako např. zánět zrakového nervu může být prvním příznakem roztroušené sklerozy.

Únava a stres může zrak ovlivnit, příkladem tohoto může být přechodné zhoršení vidění do blízka.

S pozdravem
MUDr. Ivana Sováková - 08.11.2016 16:37:41

OTÁZKA: Ještě prosím o názor na zatížením očí při koukání na monitor (počítač, televizor). Jaké jsou doporučené přestávky a co při nich s očima dělat? Děkuji
Honza Janout - 08.11.2016 14:49:01
ODPOVĚĎ: Odpověd na tuto otázku je již obsažena v zásadách uchování si zdravého zraku.
Jinak ještě při práci na počítači, kdy je zvýšený nárok na zrakovou pozornost a oko méně mrká, povrch rohovky snadněji vysychá, je ev. vhodné aplikovat ke zvlhčení povrchu oka kapky typu umělých slz, které lze koupit v lékárnách bez lékařského předpisu.
MUDr. Ivana Sováková - 08.11.2016 15:58:42

OTÁZKA: Dobrý den, prosím, můžete zmínit hlavní zásady uchování si zdravého zraku (včetně doporučené kompenzace po jeho větším zatížení).
Doporučujete nějaká cvičení očí pro jejich dobrou kondici případně i pro jejich zlepšení?
Uvažuje se při vyšetření stavu zraku s možností vlivu stavu některých vnitřních orgánů (např. jater)?
Doporučila byste, prosím, nějakou další potravinu s dobrým vlivem na zrak jaký má mrkev?
Která onemocnění zraku mohou být dědičná?
Má sluneční svit blahodárný vliv na zrak a jak doporučujete používat u zdravých očí sluneční brýle ( mají např. polarizační brýle výhodu oproti jiným)? Děkuji
Honza Janout - 08.11.2016 13:55:45
ODPOVĚĎ: Dobrý den, takže postupně
- Hlavní zásady uchování si zdravého zraku, které doporučuje naše klinika -
1. Oči je nutno si chránit před působením UVA a UVB záření, prachem a povětrnostními vlivy. Jsou vhodné brýle s UV filtrem, při náročnějších klimatických podmínkách ještě vylepšené boční ochranou, která zcela zamezí přístupu světla k oku. Dále lze použít i kontaktní čočky s UV filtrem nebo aplikovat umělé slzy s ochranným filtrem. Tato ochranná opatření platí jak při pobytu u moře, tak i při zimních sportech ve vyšší nadmořské výšce, kde je vhodný i polarizační filtr určený k blokaci tzv. difuzního světla odrážejícího se od sněhu nebo od skla.
2.Při pozorování zatmění Slunce je nutno použít speciální brýle, folie nebo svářečský filtr./ lze zakoupit ve hvězdárnách nebo u speciálních výrobců /.
Pozor při používání laserového ukazovátka a na laserových show. Laserový paprsek může poškodit sítnici oka.
3.Každý desátý úraz oka se odehraje při sportování a proto při sportovních aktivitách jsou vhodné sportovní brýle, výběr je nutno přizpůsobit druhu sportu, kterému se v nich hodláte věnovat. / míčové hry, cyklistika, lyžování, snowboarding, vodní sporty, rybaření, lehká atletika, plavání /.
4.Dodržujte zrakovou hygienu – používání správné korekce / při všech refrakčních vadách v jakémkoli věku /, dostatek spánku.
5.Vyhněte se nadměrné únavě očí , která se projevuje pálením, řezáním a zarudnutím očí a také snižováním zrakové ostrosti, rozmlženým nebo dvojitým viděnim. Přičinou mohou být zvýšené nároky na zrakovou pozornost, špatné osvětlení, klimatizovaný prostor. V tomto případě je vhodná aplikace kapek typu umělých slz, které lze koupit v lékárnách bez lékařského předpisu.
6.LCD a LED počítačové a televizní obrazovky, chytré telefony, GPS zařízení a tablety vyzařují modré světlo. Přestože modré záření samo o sobě je přírodním jevem - je součástí denního světla a pomáhá nám zůstat vzhůru - jeho nadměrné množství může mít nežádoucí účinky a způsobit pocit napětí v očích, jejich únavu a celkově nespavost. Existují a lze použít brýlové čočky, které toto modré světlo neutralizují a přispívají tak k omezení únavy očí, přičemž nabízí pohodlnější vidění a zlepšují kontrast obrazu.
7.Celkově se snažte dodržovat : zdravou výživu – vyváženou, pestrou, přiměřenou stravu s množstvím vitaminů, minerálů, stopových prvků, pitný režim, nekouřit.

- V naší glaukomové ambulancí žádná speciální oční cvičení nedoporučujeme
- Při vyšetření zraku samozřejmě uvažujeme o ev. dekompenzaci některých celkových metabolických onemocnění jako je např. diabetes mellitus / cukrovka /
- Jíst celkově dobře vyváženou stravu / viz doporučení výše /, co se týká glaukomu byl v posledních několika letech prokázán určitý pozitivní účinek např. u ginga, zeleného čaje, česneku, dále látek schopných vázat volné radikály - např. vit. C, selen.
Celkově jsou pro oko vhodné omega3-mastné kyseliny, lutein, zinek
- Mnoho očních chorob může být dědičných, když se omezím na téma dnešního chatu, tak u glaukomového onemocnění se dědičnost projevuje. Na jeho projevech se podílí celá řada genů, které specifikují jednotlivé typy glaukomu.
MUDr. Ivana Sováková - 08.11.2016 15:40:47

OTÁZKA: Muže se ze zeleného zákalu za čas stát šedý ?
Kavos - 08.11.2016 14:56:01
ODPOVĚĎ: Dobrý den, nemůže.
MUDr. Ivana Sováková - 08.11.2016 14:58:39

OTÁZKA: Paní doktorko, jaké jsou první příznaky zeleného zákalu? V poslední době mne velmi tlačí oko uvnitř a vše vidím jako v oparu.
Martina B. - 08.11.2016 13:18:45
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
u častějšího typu glaukomu / primární glaukom s otevřeným komorovým úhlem /, který se vyskytuje u 85% pacientů, nejsou právě dlouho žádné subjektivní potíže a pacient si dlouho neuvědomuje ani změny ve vidění, proto je někdy tento typ glaukomu nazýván jako tichý zloděj zraku.
Naopak intenzivní bolestí oka se může přihlásit glaukomový záchvat a to potom mluvíme o angulárním glaukomu. Tento typ glaukomu postihuje cca 15% pacientů.
Bolest u záchvatu glaukomu je velmi intenzivní, nesnesitelná, provázená pocitem na zvracení, zvracením.
Z Vašich udávaných potíží nelze bez vyšetření blíže určit oční postižení, proto doporučují návštěvu oftalmologa.
MUDr. Ivana Sováková - 08.11.2016 14:37:23

OTÁZKA: Dobrý den, je možné zelený a šedý zákal operovat? Děkuji
Jindra - 08.11.2016 13:17:39
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
ano, oba typy zákalu lze operovat.
Operací šedého zákalu je odstraněna zkalená /původní/ čočka pacienta a nahrazena novou tenkou umělou čočkou. Operace se dnes provádí bezstehovou chirurgií, speciálními malými řezy rohovky, pouze v kapkové anestezii. Tento typ operace se nazývá fakoemulzifikace.
Cílem léčby glaukomového postižení je zabránit dalšímu poškozování zrakového nervu a to u operačních technik snížením nitroočního tlaku. Operace glaukomu lze obecně rozdělit na laserové a klasické chirurgické techniky. Každá z operací má svoji přesnou indikaci u určitého typu glaukomu.
MUDr. Ivana Sováková - 08.11.2016 14:22:44

OTÁZKA: Dobrý den, jaký je rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem?
Děkuji...
Marie Stará - 08.11.2016 11:42:58
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
zelený zákal / glaukom / je skupina onemocnění, pro kterou je charakteristické nevratné postižení zrakového nervu s typickými změnami v zorném poli. Glaukom je všeobecně spojován se zvýšeným nitroočním tlakem, který je jedním z hlavních rizikových faktorů onemocnění. U nejčastějšího typu glaukomu / primární glaukom s otevřeným komorovým úhlem / nemá pacient dlouho žádné subjektivní potíže a pokud se vyskytnou, jedná se již o pokročilou formu choroby.
Šedý zákal / katarakta / je onemocnění čočky, kdy dochází ke zhoršování vidění proto, že se čočka začíná kalit. Pacient vidí zamlženě (jako by se díval přes zamlžené či špinavé sklo). Ve věku 60-65 let je určitý stupeň zkalení čočky znát u 50% obyvatel a věkem dále narůstá.
MUDr. Ivana Sováková - 08.11.2016 14:06:26

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA