Online chat - Archiv



07.10.2014 - Duševní choroby a duševní zdraví


Na dotazy odpovídal/a: MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D


OTÁZKA: promiňte, nějak se mi to dřív odeslalo, než jse to dopsala, tak pokračuji:
Dočetla jsem se ale také, že neníá zatím prokázáno, zda tato metoda neporušuje další mozkové buňky. Mohl byste mi něco sdělit k této metode, zda je to vhodné na můj problém či nikoliv. Stále nejsem rozhodnuta, zda to mám podstoupit. Děkuji a zdravím z Karlových Varů, Schreierová
erna.schreierova@seznam.cz - 07.10.2014 14:28:31
ODPOVĚĎ: Odpovím najednou na oba dotazy, který je vlastně jeden. Paní Schreierová, metody repetitivní transkraniální magnetické stimulace se nemusíte obávat. Jedná se o bezpečnou metodu. Byla vyvinuta ve Spojených státech už zhruba před 20-ti lety, jsou s ní klinické zkušenosti z mnoha zemí světa. Sám jsem s takovým zařízením pracoval na stáži vloni na Psychiatrické klinice v Soulu v Jižní Koreji. Riziko nežádoucích účinků je zanedbatelné, rozhodně nižší než u léků. Pravděpodobně Vám tuto terapii nabízí v Praze, protože my v Plzni ve FN toto zařízení k dispozici nemáme. Ale znovu opakuji, je to bezpečná metoda a stojí za to se pomocí ní pokusit ovlivnit Váš zdravotní problém.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 14:40:09

OTÁZKA: Dobrý den pane doktore,
poslouhala jsem ranníá vysílání a mám k Vám dotaz. Trpím od roku 2003 bolestí v pravé části obličeje, bylo nejdříve léčeno jako trojlanný nerv, ale pak diagnostikováno jako atypická bolest v pravé části obličeje. Nepomohl ani gama nůž.
Nyní je mi doporučována metoda rTMS. dOČETLA JSEM SE, ŽE JE TÍM LÉŠEN ŠUM V UŠÍCH A TAKÉ DEPRESE.
erna.schreierova@seznam.cz - 07.10.2014 14:25:49

OTÁZKA: Pane doktore, vím, že můj dotaz nesouvisí s psychiatrickou prací lékaře, ale pokusím se zeptat.
Mám extrémní stavy trémy, včetně fyziologických projevů a ztráty hlasu. Existují nějaké léky, které by mi pomohly? Tréninky jsem zkoušela a bez úspěchu.
martina s. - 07.10.2014 14:04:37
ODPOVĚĎ: To je dobrý dotaz, Martino. S psychiatrií naopak souvisí! Pokud jste zkoušela nácvikovou nebo expoziční psychoterapii a ta byla neúčinná, potom je vhodné skutečně zahájit farmakoterapii. Existuje skupina léků, jejichž zkratka je SSRI, které se užívají jednak k léčbě depresí, ale i k léčbě úzkostných poruch nebo fobií. Stavy, které u sebe popisujete, by se nejspíš daly označit jako "sociální fobie". No, a když se vrátím k léčbě těchto stavů u Vás, tak by bylo vhodné nasadit tyto léky ze skupiny SSRI. V odpovědi na jeden z předchozích dotazů jsem varoval před benzodiazepiny, které vyvolávají závislost. Ale u léků ze skupiny SSRI (Zoloft, Deprex, Remood ... atd.) se rozvoje závislosti obávat nemusíte. Určitě by po nasazení těchto léků bylo vhodné i dál pokračovat v nácvikové psychoterapii, možná Vám účinek léků teprve umožní efektivně v psychoterapii pracovat. Ještě jedno upozornění - ty léky, které doporučuji (SSRI), nezačínají působit okamžitě, proto je třeba mít trpělivost cca 1 měsíc a teprve potom vyhodnotit, jestli léky skutečně pomáhají nebo ne.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 14:16:24

OTÁZKA: Pane doktore, můj syn trpí poruchou ADHD a i přesto, že bere léky, mám pocit , že se agresivita v jeho projevech neustále stupňuje. je mu 14 let a mám pocit, že jeho ošetřující lékařka si s ním neví rady. Jsou ještě jiné léčebné postupy než braní prášků?
michal nod. - 07.10.2014 13:26:30
ODPOVĚĎ: Jistěže ano. Spíše bych řekl, že k farmakoterapii - práškům - se uchylujeme v případech, kdy selhávají jiné přístupy. Velmi důležitá je režimová terapie, která v sobě zahrnuje i volbu vhodných mimoškolních aktivit u takových dětí. Obvykle jde o to, aby se mohly "svobodně vyblbnout" u něčeho, co je baví, k čemu jsou motivované. Např. u dětí s ADHD je problém soustředit se na titěrné činnosti v modelářském kroužku nebo při učení se hře na některé hudební nástroje. Naproti tomu přiměřený sport nebo skauting v dobrém kolektivu je velmi přínosný. Potom je důležité zamyslet se nad tím, z čeho pochází ona agresivita. K tomu je vhodná rodinná psychoterapie. Pokud se ovšem ukáže, že dítě je "malý tyran", tedy že i přes vhodný přístup a adekvátní péči "zlobí", protože se identifikuje s negativními vzory, nebo se jeho povaha vyvíjí nepříznivě, a nebo pokud se jedná o výchovný problém, je dobré se obrátit na Středisko výchovné péče (v Plzni je na Karlovarské třídě), kde navrhnou individuální "na míru šitý" přístup.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 13:50:03

OTÁZKA: Pane doktore, kde je pomyslná čára mezi psychologem a psychiatrem?
jarka nová - 07.10.2014 13:23:59
ODPOVĚĎ: Psychiatr je vzděláním lékař, takže se lépe orientuje i v tělesném stonání. Na lékařské fakultě i v rámci předatestační přípravy psychiatři procházejí zkušeností s dalšími lékařskými obory, jako je interna, chirurgie, gynekologie ... atd. Psychiatr může také předepisovat léky a rovněž je hlavní osobou při péči o pacienty v psychiatrickém nemocničním zařízení - jedná se tedy o tzv. ošetřujícího lékaře. Psycholog naproti tomu studuje na humanitní fakultě - většinou je to filosofická fakulta. Je ale nenahraditelný v psychologickém testování. Takže psycholog disponuje poměrně velkou baterií metod, kterými může precizně vyšetřit duševní stav pacienta. Oba dva potom mohou aplikovat psychoterapii, což je léčebná metoda, která využívá psychologické prostředky (znáte možná z filmů skupinovou psychoterapii, psychoanalýzu, nácvikovou psychoterapii...). Takže terapeutické možnosti psychologa jsou poněkud menší.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 13:37:26

OTÁZKA: Děkuji za odpověď. Musím přiznat, že i z toho co dělám abych se "nezbláznila" mám radost. Vymýšlím nové přichutě marmelád, háčkované vánoční ozdoby dokonce občas zpeněžím (čímž vylepším jednodůchodový příjem), zpracované houby rozdám jako pamlsky a i ostatní výrobky skončí jako dárek nebo pozornost. Ale nedokážu vypnout. Právě to, že se nedokáži uvolnit mě někdy děsí. Jen touláním v přírodě si občas vyčistím hlavu. Ale děkuji vám za potěšující reakci. Budu se držet a vám přeji hodně spokojených pacientů. Zdenka.Karmaz
Zdenka.Kar - 07.10.2014 12:44:14
ODPOVĚĎ: Toulejte se v přírodě! Podzim je letos krásný! A nechmuřte, nejste na tom nejhůř ze všech lidí na světě... Vždyť to, že jste si našla to toulání přírodou pro vyčištění hlavy, je právě ten zdravý způsob, jak se dostat do psychické rovnováhy. Jistě Vám potom i ta "zdravá únava" z toulání přírodou pomůže ke zdravému spánku.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 13:28:09

OTÁZKA: Dobrý den. Je možné se na vyšetření na psychiatrii objednat přímo, nebo je nutné doporučení?
Daniel - 07.10.2014 12:29:36
ODPOVĚĎ: Vždy je lepší mít doporučení od praktického lékaře. Má to i ten rozměr, že totiž - podle mých informací - jsou bez doporučení často dlouhé čekací doby, protože psychiatrických ambulancí je málo - především v některých regionech. Praktický lékař tedy provede základní zhodnocení zdravotního stavu a pokud se ukáže, že je třeba urgentní pomoc, tak se obrátí na kolegu psychiatra přímo.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 13:23:03

OTÁZKA: Dobrý den,
jak se může pacient s bipolární poruchou, pokud chodí do zaměstnání, bránit stigmatizaci ze strany zaměstnavatelů a zaměstnanců. Děkuji.
Mirka - 07.10.2014 11:49:30
ODPOVĚĎ: Obrana je obtížná. Podle mého názoru je nejlepším přístupem transparentnost, tedy aby všichni zainteresovaní věděli, že ten který zaměstnanec trpí uvedeným onemocněním. Zakrývání a tabuizování nikdy nic dobrého nepřineslo. Naopak, věřím, že při otevřeném přístupu dokážeme v lidech probudit etické cítění. Podívejte se např. na to, jaký pokrok byl v naší společnosti učiněn ve vztahu k tělesně postiženým - tzv. vozíčkářům. Je jasné, že některé profese nejsou pro vozíčkáře vhodné - např. těžko bude takový člověk pracovat v zemědělství, při údržbě komunikací, nebo jako "rychlý posel" na kole mezi institucemi ve velkých městech. Jsou ale naopak obory, které jsou pro vozíčkáře vynikající (třeba pracovat na telefonním dispečinku atd.). Podobné je to i s duševními onemocněními. Je třeba pro ně najít vhodné uplatnění.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 13:18:44

OTÁZKA: Dobrý den pane doktore,existuje nějaká "první pomoc" při záchvatu úzkosti,strachu,paniky?
Děkuji
Martina - 07.10.2014 10:19:53
ODPOVĚĎ: Ano. Hovoříte, Martino, o třech různých stavech. Strach máme z konkrétních věci či situací - víme tedy proč (třeba strach ze tmy, ze psů, z uzavřených prostor... ). Úzkost je nepříjemný svíravý pocit, který má i tělesnou komponentu - bušení srdce, opocení, zvýšení krevního tlaku... Panika je potom extrémní úzkost, která má charakter nekontrolovatelného záchvatu. Předně je ovšem třeba vědět, že se o záchvat paniky jedná. Lidé, kteří prožívají paniku, mají leckdy pocit, že se jedná o infarkt, stav zešílení, nebo dušení apod. Takovou změnu zdravotního stavu (infarkt, embolizaci do plicnice atd.) je proto třeba vyloučit lékařským vyšetřením. Takže v případě paniky se většinou bez pomoci jiné osoby neobejdeme.
Obecně platí, že ve stavech strachu nebo úzkosti můžeme použít relaxační techniky, nebo naučené vzorce reagování, které nám úzkost rozpustí a jejich nácvik nám může zprostředkovat cílená psychoterapie - např. kognitivně-behaviorální psychoterapie. Rovněž existují léky tzv. anxiolytika, které mají okamžitý efekt - do několika desítek minut úzkost nebo ataku paniky rozpustí. Jsou to většinou léky ze skupiny tzv. benzodiazepinů - např. Lexaurin, Diazepam, Neurol... Ale pozor! Jedná se o návykové preparáty. Takže je musíme užívat opravdu jenom nárazově a s rozmyslem, abychom u pacientů nevyvolali syndrom závislosti.
Ve čtvrtek 9.10. od 14:45 hod. bude na denním stacionáři naší kliniky na Lochotíně probíhat ukázka nácviku relaxačních technik pro veřejnost, tak se přijďte podívat!
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 13:09:59

OTÁZKA: Dobrý den. Ráno jsem poslouchala vaši besedu a ráda bych znala vás názor, jestli postupuji dobře. Jsem již v důchodu a mnohokrát za život jsem se dostala do situací - ať pracovních nebo v soukromém životě - kdy jsem byla velmi vyčerpaná a nemohla spát. Nebo jsem měla takové starosti (úmrtí matky v době mého těhotenství, nevěra manžela a vyhrožování, že mne i s dětmi vystěhuje z bytu protože na něj má dekret, nakupení pracovních úkolů, kdy jsem měla po tři měsíce stejně přesčasových hodin jako byla pracovní doba atp.), že jsem nemohla v noci spát. Přes doporučení lékaře jsem odmítla užívat prášky na spaní a raději v noci vyšívala, pletla, háčkovala, nebo vykládala do zblbnutí pasiáns. Pokud i teď mám starosti (dostala jsem do pěstounské péče 18letého vnuka), raději jdu uklízet skříně, nebo zavařuji a nakládám houby, než bych si vzala prášky na uklidnění. Řídím se pravidlem, že člověk může padnout na kolena, ale musí se zvednout. Nesmí ale padnout na hubu. Někdy se ale cítím strašlivě unavená. Mám pocit, že neudělám ani další krok. Většinou to překonám. Ale nevím, jak dlouho to takhle budu zvládat. Příroda a kytičky také pomáhají. Děkuji.
Zdenka.Kar - 07.10.2014 10:36:18
ODPOVĚĎ: Jste silná žena. Myslím, že v zásadě postupujete správně, důležitým kritériem ovšem je, zda pociťujete alespoň občas pocity štěstí a spokojenosti. Na druhou stranu to vypadá, že jste "vybila baterky". Donekonečna se totiž nedá "žít na dluh", a to platí jak o fyzickém, tak o duševním zdraví. Takže Vám doporučuji, abyste občas v rámci možností z tohoto koloběhu vystoupila a pokud je to možné, tak si udělala dovolenou - několikrát do roka několik týdnů. Dělala věci "jen tak", pro zábavu, pro potěšení... Letošní podzim je např. ideální na to chodit na houby. Držím palce, abyste takové momenty v životě dokázala prožívat.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 12:21:32

OTÁZKA: Dobrý den p. Podlipný , mohu se zeptat, na jaky druh duševní nemoci se používá lék olanzapin a po jake době užívání jsou znat prvni projevy účinku? Ma sestra jej dostala od psychiatra a již po 3 týdenním brani nejsou znat výsledky. Tak nevim, zda je lék zvolen správně. Dekuji
Sindy11 - 07.10.2014 10:28:08
ODPOVĚĎ: Olanzapin je kvalitní lék, používá se k léčbě psychotických příznaků (např. halucinací či bludů) u schizofrenií nebo u bipolární afektivní poruchy. Dá se ale použít jako pomocný lék i u jiných stavů, třeba u mentální anorexie, u poruch osobnosti nebo u agresivity. Po třech týdnech bychom již měli být schopni v základních rysech zhodnotit účinek tohoto léku. Ale pozor! Záleží na dávce. Někdy jsme při zvyšování dávek hlavně u ambulantních pacientů velmi opatrní, takže je třeba mít větší trpělivost a nejprve zhodnotit, zda je podávaná dávka dostatečná.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 12:13:55

OTÁZKA: Dobrý den, pane doktore, prosím Vás, co je běžná deprese, která čas od času postihne každého z nás ( třeba na podzim) a co už je nemoc? Kdy by měl člověk kvůli svým psychickým problémům navštívit odborníka? Kdy psychologa a kdy psychiatra?
Děkuji
Alena Soukupová - 07.10.2014 10:11:09
ODPOVĚĎ: To je dobrá otázka. Důležitý je 1. časový faktor - tzn. jak dlouho u té které osoby deprese probíhá? a potom 2. faktor hloubky deprese. K časovému faktoru - pokud smutná nálada trvá déle než 2 týdny, potom by bylo vhodné vyhledat odbornou konzultaci. Co se týče hloubky deprese, potom je důležitý pohled blízkých a těch, kterým na nás skutečně záleží. Pokud od nich dostáváme zprávy o tom, že s námi "něco není v pořádku", potom je to jasný impuls k tomu, že je třeba vyhledat odbornou pomoc. Za alarmující považuji: narušení spánku, černé myšlenky, zhoršení psychické i fyzické výkonnosti, sebepodceňování ... až k velmi nebezpečným sebevražedným myšlenkám.
Tzv. běžná deprese - řekl bych spíše smutek - je nedílnou součástí života každého z nás. Nastoupí zcela přirozeně např. při ztrátě blízké osoby, výrazném osobním neúspěchu atd. Zde je důležité, že jasně chápeme příčinu našeho smutku. Ale opět jsou zde významné oba faktory, které jsem popsal výše. Takže pokud to trvá příliš dlouho a je to příliš intenzivní, neváhejte a obraťte se na odborníka.
Psychiatr je na rozdíl od klinického psychologa oprávněn předepisovat léky proti depresi. Ale nebojte se, zkušený klinický psycholog v případě nutnosti předepsat takové léky jistě pacienta na psychiatra nasměruje.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 12:08:02

OTÁZKA: Je alkoholismus, závislost na drogách a hraní automatů také duševní nemoc?
Jak je to s léky a alkoholem?
Jan Kegler - 07.10.2014 10:08:17
ODPOVĚĎ: Ano, závislost je nemoc. Existují různé stupně alkoholismu nebo toxikomanie. Zjednodušeně rozlišujeme mezi "škodlivým užíváním" a "syndromem závislosti". U syndromu závislosti platí, že takto nemocný člověk nikdy nemůže bezpečně konzumovat vlastně žádnou návykovou (odborně říkáme také psychotropní) látku. Je to tvrdá skutečnost, kterou ale nelze zastírat. Jinými slovy platí, že závislý člověk by měl - pokud chce žít - dodržovat přísnou celoživotní abstinenci. Není to žádná legrace. Je totiž jednoznačně prokázáno, že porušením abstinence se u závislého člověka rozjede tzv. "recidiva", kdy opět začne např. excesivně pít a přestane mít přísun návykové látky pod kontrolou (ať už je to alkohol, pervitin, marihuana ... atd.). Takže zjednodušeně platí: závislost je nemoc a její kompenzace spočívá v dosažení úplné celoživotní abstinence. To samé platí i pro patologické hráčství.
Léky a alkohol? To přece ví každý, že se to nesmí kombinovat!
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 11:56:33

OTÁZKA: Pane doktore, mohl byste mi prosím vysvětlit, co je to bipolární porucha?
Mojmír Sobota - 07.10.2014 10:06:34
ODPOVĚĎ: Děkuji za otázku. Dříve se tomuto onemocnění říkalo maniodepresivní psychóza. Je to onemocnění, které se vyskytuje v populaci zhruba v 1%, takže relativně časté. Je charakterizované stavy manie, kdy zjednodušene pacient trpí pocitem velikášství, má pocit, že je nejlepší na světě, že je neodolatelný, začne nesmyslně utrácet, podniká různé ztřeštěné riskantní podniky, v noci nespí, je mnohomluvný, hádavý, někdy i agresivní. Tyto stavy manie se po čase převrátí v depresi, kdy je zase pacient patologicky smutný, má snížené sebehodnocení až někdy bludné hloubky, kdy má pocit, že je ostatním na obtíž ... přemýšlí potom o sebevraždě. Největším rizikem pro osoby trpící tímto onemocněním je tedy na jedné straně společenské zostuzení ve fázích mánie a na druhé straně sebevražda ve fázích deprese.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 11:44:49

OTÁZKA: Dobrý den, jak se pozná schyzofrenie? Může být neléčený schizofrenik nebezpečný okolí?
Děkuji
Marcela Nováková - 07.10.2014 10:05:42
ODPOVĚĎ: Schizofrenie má celou řadu příznaků, v principu se rozdělují na tzv. "positivní příznaky" a "negativní příznaky". Pro okolí bývají nebezpečné positivní příznaky. Projevují se např. halucinacemi, nejčastěji hlasů, které s nemocným člověkem "komunikují" (ve skutečnosti je vnímá pouze nemocný človek). Dále prožíváním bludů - např. chorobnou podezíravostí, vztahovačností, pocitem pronásledování - takový pacient se potom brání bludnému prožívání, kterým se cítí ohrožen. V těchto situacích může být nebezpečný, ale ne proto, že by ho "bavilo někomu ubližovat", ale z pocitu ohrožení. Podstatné je, že tento pocit s ním jeho okolí nesdílí a považuje tyto bludy za vysoce nepravděpodobné. Cílem léčby je potom mimo jiné odstranění bludů a halucinací. Takže ano, potenciální nebezpečí neléčený schizofrenik představuje.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 11:35:48

OTÁZKA: Dobrý den, pane doktore, můj tatínek měl stavy hlubokého smutku, kdy s námi prakticky nekomunikoval, chodil sám na dlouhé procházky. My jsme tomu nerozuměli, před třemi,čtyřmi desítkami let se na duševní nemoci "nehrálo". O jeho matce, kterou jsem nepoznala, mi kmotřička říkala, že bývala hrozně smutná. Může být duševní nemoc ( kterou předpokládám měli)dědičná a může se tedy projevit u některého z jejich potomků?
Hana Hoffmannová - 07.10.2014 10:04:45
ODPOVĚĎ: Ano, riziko dědičnosti je u některých duševních poruch vysoké. Pokud se týká určité formy deprese - to znamená deprese, pro kterou není jasné vysvětlení z okolností života (např. prožití tragédie, živelní katastrofy atd.), a kterou podle Vašeho popisu předpokládám u Vašeho tatínka - sama píšete, že jste nerozuměli tomu, co se s Vaším tatínkem děje - tedy nebyl ke smutku důvod, potom to pro ni platí. Tedy odpověď ve Vašem případě je pravděpodobně ano.
MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D - 07.10.2014 11:28:49

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA