Online chat - Archiv



11.05.2021 - Únavový syndrom


Na dotazy odpovídal/a: Mgr. Pavel Brenkus


OTÁZKA: Prosím, setkáváte se s podezřením, že příčinou tohoto onemocnění může být zhoršený stav nějakého vnitřního orgánu (játra, slezina, ...)? Děkuji
Honza Janout - 11.05.2021 14:39:58
ODPOVĚĎ: Dobrý den, na toto nedokáži odpovědět. Jsem klinický psycholog. Je spíše otázka na internistu.
S pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 15:20:48

OTÁZKA: Prosím, jaký vliv na vznik tohoto onemocnění má celkově životní styl a zda se také při hledání řešení zohledňuje určitý vliv dědičnosti? Děkuji
Honza Janout - 11.05.2021 14:43:37
ODPOVĚĎ: Ještě jednou dobrý den, o možné dědičnosti - zde míním o přítomnosti predispozice, jsem psal níže. Obecně máme určité množství predispozic k různým onemocněním, ale to neznamená, že onemocnění musí vždy propuknout. A zde je právě prostor pro ovlivnění skrze vámi zmiňovaný životní styl, v tom nejširším smyslu bio-psycho- sociálně- spirituálním. S pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 15:19:54

OTÁZKA: Prosím, existuje statistika, ve které se například sleduje, jaké věkové kategorie a sociální skupiny jsou náchylnější ke vzniku tohoto onemocnění?
Máte také nějaké porovnání o jeho výskytu v regionech naší republiky a jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy v Evropě? Díky moc za všechny odpovědi:-)
Honza Janout - 11.05.2021 14:57:22
ODPOVĚĎ: Dobrý den, pane Janout, dříve dominovalo přesvědčení, že dominují tzv. yuppies - mladí příslušníci střední třídy, ale to se nepotvrdilo. Nejčastěji postihuje mladé lidi mezi 25-45 roky a největší rozdíl ve výskytu onemocnění souvisí s pohlavím. Kdy je CFS častěji diagnostikován u žen v poměru 3:1. V ČR se může jednat až o 50000 lidí a do budoucna může mít vliv i možný rozvoj CFS po prodělaném onemocnění covid-19. Ale zde nemáme ještě přesné informace. Statistku ohledně výskytu v krajích bohužel neznám.


S pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 15:16:16

OTÁZKA: Dobrý den, prosím, jaké rizikové chování našeho těla může zapříčinit vznik tohoto onemocnění? Děkuji
Honza Janout - 11.05.2021 14:31:16
ODPOVĚĎ: Dobrý den, na to je složitá odpověď. Ptáte-li se na prevenci, je to nepřetěžovat se, dostatečně spát, žít zdravým životním stylem, což chápu, že zní příliš obecně a neoriginálně :). Mezi vlivné teorie vzniku patří teorie o predispozicích, které mohou způsobit toto onemocnění podobně jako jiné autoimunitní onemocnění - např. roztroušená skleróza. Predispozice však neznamená, že dané onemocnění musí vypuknout, ale v případě přetížení organismu (např. těžkou nebo nedoléčenou infekcí, výrazným stresem) se může projevit. Proto je důležité vnímat své tělo, být sám se sebou a nenechat "se vláčet" okolnostmi. I když chápu, že je to někdy velmi složité. Mezi symptomy CFS patří patří:

únava či vyčerpání
kognitivní potíže, například potíže s pamětí či koncentrací
chřipkové příznaky
bolest kloubů a svalů
potíže se spánkem
zrychlené bušení srdce
malátnost při vstávání
infekce v různých částech těla
špatná termoregulace (návaly horka či zimnice) s dovolením použito ze stránky www.neunavni.cz

S pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 14:52:53

OTÁZKA: Dobrý den, co může člověk udělat pro zlepšení svého stavu v případě, že není schopen ani docházet do zaměstnání? A jaké má možnosti nějakého finančního zabezpečení... neschopenku už nemá, důchod nedostal, o práci kvůli zdravotnímu stavu přišel a z úřadu práce již také žádná podpora nechodí. Takže příjem nula, takto nelze žít. A je známá nějaká léčba tohoto komplexního onemocnění a víte případně na jaké pracoviště se obrátit, kde s tím mají zkušenosti a udělají podrobná vyšetření a zahájí i případnou léčbu?
Moc děkuji
Dáša - 11.05.2021 11:00:09
ODPOVĚĎ: Dobrý den, případ člověka který uvádíte je aktuálně příliš obecný, ale asi nevyšlo ID, nevím zda se pán/paní někde léčí, zda kromě únavy má další symptomy a zda by nebylo vhodné požádat opětovně o invalidní důchod. Ideální je to řešit v součinnosti s praktickým lékařem, popř. kontaktovat sociální pracovníky. S konkrétními pracovišti nemohu poradit, vzhledem k tomu, že neznám symptomatiku, ale klidně napište email s konkrétními a detailními informacemi a pokusíme se najít možnosti. Jeli to v mých silách. S pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 14:34:39

OTÁZKA: Dobrý den, chodí za vámi pacienti jen z důvodu, že jsou unavení nebo se většinou na syndrom přijde v jiné souvislosti?
Rožnová - 11.05.2021 10:53:27
ODPOVĚĎ: Dobrý den, někdy se stává, že vyšetřuji pacienty se stížnostmi primárně na únavu a je potvrzen chronický únavový syndrom a to zejména nyní, když se objevují častější případy únavy jako následek prodělaného covidu-19. Někdy je únava rovněž průvodní jev syndromu vyhoření, kdy příznaky a zejména příčiny jsou odlišné. Únavou se projevuje i deprese, popř. poruchy spánku. S únavou jsou rovněž spojeny stížnosti na výkonnost kognitivních a exekutivních funkcí - jako je paměť, koncentrace, neschopnost řešit rychle problémy, potíže s řešením více úkolů najednou atd. Do mé péče se tak dostávají pacienti většinou s nespecifickou únavou, ale dokáži si představit, že jsou pacienti v somatických oborech, kteří mají více somatických příznaků CFS, ale o únavě nehovoří, protože je jim to hloupé, nebo to nevnímají jako důležité (viz dotaz níže) a ti jsou pak odesíláni na jednotlivá vyšetření a na možnost CS se třeba nepomyslí.
S pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 14:13:23

OTÁZKA: Dobrý den, zajímal by mě způsob léčby tohoto syndromu. Lze se vůbec zcela vyléčit? Děkuji za odpověď
Luboš - 11.05.2021 10:44:32
ODPOVĚĎ: Dobrý den, Luboši, to je spíše otázka pro interního lékaře. Ale stručně je CFS charakterizováno jako neléčitelné onemocnění, ale neznamená to, že se z něj nedá vyléčit.
V tuto chvíli neexistuje žádný lék na ME/CFS. Léčba se zaměřuje především na zmírnění symptomů a zlepšení každodenního života pacientů včetně psychoterapie a režimových opatření, řízení činnosti jako např. "pacing". Dopad na celkový stav pacienta se však liší v závislosti na rozsahu a době trvání onemocnění.

Podrobněji na neunavni.cz

S pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 13:58:14

OTÁZKA: Dobrý den, mohou únavovým syndromem trpět i děti? Děkuji
Tereza - 11.05.2021 10:43:04
ODPOVĚĎ: Dobrý den, Terezo, mohou, ale spíše dospívající a jedná se spíše o raritní onemocnění. Vyloučil bych ostatní možné příčiny - zejména depresi (oblast mé odbornosti), která se nyní v souvislosti s omezením kontaktů, distanční výukou a nejistotou dostává výrazně do popředí a nelze se co divit, protože stav trvá velmi dlouho a pro děti je velmi zatěžující a obtížné. Klidně napište do emailu viz níže a domluvíme se. S pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 13:43:16

OTÁZKA: Dobrý den, četla jsem, že k únaovému syndromu může přispět i překyselení organismu? Je to pravdu? A jak kt omu dojde?
Lindová - 11.05.2021 10:35:47
ODPOVĚĎ: Dobrý den, zde opravdu nevím a nečetl jsem o to, ale určitá látková nestabilita může vést k oslabení organismu. Tato otázka by byla spíše vhodná pro interního lékaře. Příčin může být mnoho, infekce, zánět CNS, autoimunita - reakce organismu. Omlouvám se za nedostatečnou odpověď. S pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 13:32:28

OTÁZKA: Pane doktore, zajímalo by mě, jak se takový únavový syndrom diagnostikuje? Příčin únavy přeci může být tolik... Děkuju, Pavelka
Pavelka - 11.05.2021 10:37:13
ODPOVĚĎ: Dobrý den CFS - chronický únavový syndrom není primárně psychická porucha, ale somatická. Diagnostika je složitá a zejména pracuje na základě vylučování kritérií a nemocí. Existují různá kritéria jednak dle klasifikací nemocí, dále pakNAPŘ. hOLMESOVA, fUKUDOVA. AI příčiny jsou zatím nejasné a existuje množství teorií. Doporučuji stránky neunavni.cz. Stačí takto?
S pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 13:18:24

OTÁZKA: Zajímalo by mě, jaké jsou další fyzické projevy ÚS kromě únavy?
Lenka - 11.05.2021 10:27:12
ODPOVĚĎ: Dobrý den Lenko
, na tento dotaz jsem odpovídal níže, njlepší souhrn je na stránkách neunavni.cz. Stačí takto odpověď? popř. se mi ozvěte na mail viz. níže :)
S pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 13:15:27

OTÁZKA: Dobrý den, pane doktore, může mít únavový syndrom spojitost s vyhořením? Může mu třeba předcházet?
Libor Hronka - 11.05.2021 10:26:16
ODPOVĚĎ: Dobrý den Libore, nelze to vyloučit, ale jedná se o odlišné kategorie. A je pravdou, že v současné době budeme vystaveni nebezpečí syndromu vyhoření popř. deprese v daleko větší míře v souvislosti s nejitotami, které se současnou dobou pojí. A zátěží, které jsme vystaveni, kdy je omezená možnost ventilování emocí a frustrace, je oslabená sociální opora. Doporučuji být co nejvíce sám se sebou, chodit do přírody a zejména pečovat o své blízké, být s nimi ve spojení a sdílet s nimi radosti i strasti.
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 13:13:39

OTÁZKA: Dobrý den, jak poznám, kdy se jedná o chronický únavový syndrom a kdy prostě o "normální" únavu, kterou trpí spousta z nás, zvlášť při náročném období, jako bylo teď? Přijde mi zvláštní jít k doktoru s tím, že jsem unavená. Děkuji.
Alice - 11.05.2021 10:25:21
ODPOVĚĎ: Dobrý den, předně bych chtěl jen zmínit, že chronický únavový syndrom není doménou psychologů a jedná se o somatickou nemoc. Jde zejména o dlouhodobou únavu po i menší zátěži a dle kritérií snižující aktivitu o 50% po dobu delší než 6 měsíců. k tomu by měla být přítomna další kritéria např subfebrilie, bolesti v krku, myalgie, bolesti hlavy, poruchy spánku, povšechná svalová slabost, zhoršení paměti a pozornosti tzv. brain fog. jak vidítě společných průniků s jinými klinickými jednotkami jako je syndrom vyhoření a deprese je mnoho. Ale to že jste unavená je symptom, který bych nepodceňoval. Doporučuji stránky neunavni.cz, kde se CFS zabývají. Popř. mi napište do emalu brenkusp@fnplzen.cz s pozdravem Pavel Brenkus
Mgr. Pavel Brenkus - 11.05.2021 13:09:58

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA