Online chat - Archiv



05.05.2015 - Chronický únavový syndrom


Na dotazy odpovídal/a: MUDr. Věra Vobořilová


OTÁZKA: Mockrát Vám děkuji za odpověď a i za to že mi držíte palce. Jěště bych se rád zeptal jakým způsobem podstoupit psychoterapie zejména kognitivně-behaviorální o které slyším asi poprvé.Ještě bych rád připomenul že rok a půl se stravuji téměř jako vegetarián s tím že zajištuji přísun bílkovin v jiné podobě než maso a výrobky z masa kromě ryb a omezil jsem znatelně přísun bílé mouky a téměř vyloučil ze stravy cukr.Doufám že nedělám něco špatně a postavil jsem se k tomu správným způsobem?Dále pak u mě propukla lupénka zatím jen v malé formě přičemž tuto nepříjemnost jsem podědil. Spouštěcí mechanismus řikládám stresovému faktoru a jak se říká vše jde ruku v ruce a tudíž psychika naruší rovnováhu - imunitu v těle. Vidíte nějaké souvislosti s těmito dvěmi jevi? Přece jen jde o zánětlivé onemocnění.Samozřejmě stěhovavé bolesti kloubů a bolesti svalstva bez předchozí námahy jsem ještě nezmínil.
Standa - 05.05.2015 14:14:12
ODPOVĚĎ: Kognitivně-behaviorální terapie (KBT) může být poskytována buď v formě individuální, tj. Vy a KB terapeut či skupinové, tj. skupina předem vybraných pacientů vedená KB terapeutem, lze ji podstupovat buď ambulantně či při hospitalizaci. Problémem někdy může být takto zaměřeného terapeuta najít, zejm. v našem regionu je jich opravdu málo, ale na internetu jsou kontakty na tyto terapeuty běžně dostupné.
Stran Vámi provedených změn v životním stylu Vám nelze nic vytknout, snad jen doplním, že není dobré se zase držet všech těchto pravidel za každou cenu, člověk by měl být schopen občas i tzv. "zdravě hřešit".
Souvislost mezi jevy chronických onemocnění, jako bezesporu je lupénka, se změnami psychického stavu jsou všeobecně známé a časté a zhoršování jednoho může zhoršovat i druhé.
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 14:29:46

OTÁZKA: Dobrý den. Je únavový syndrom spojen s nespavostí? Velmi často se mi stává, že usínám hodinu i dvě po půlnoci a vstávám kolem šesté. Občas musím použít i prášek na spaní, abych mohla v práci fungovat. Děkuji.
perugia - 05.05.2015 13:45:31
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Jedním z přídatných příznaků jsou skutečně potíže se spánkem nejrůznějšího charakteru. Z tohoto izolovaného příznaku ale nelze určit, zda se jedná o prostou nespavost při větší stresové zátěži či je nespavost příznakem jiného onemocnění. Léky určené přímo na nespavost jsou vhodné k užívání pouze krátkodobě, většina z nich si nese vysoké riziko návyku.
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 13:58:58

OTÁZKA: Dobrý den,mám diagnostikovaný únavový syndrom (Neurastenie)a byl jsem již hospitalizován na psychiatrické rehabilitační klinice.Už před cca deseti lety jsem pozoroval pro mě neznámou situaci kdy jsem nevěděl co se semnou děje a nedokázal jsem se soustředit na to co mi partnerka říká.Snažil jsem se soustředit a odezírat ze rtů ,ale po nekolikátém dotazu ,,co říkáš, já ti nerozumím" jsem pomalu začínal usuzovat že semnou není něco vpořádku.Toho dne jsem nepochopil co mi chtěla říct a plíživě jsem přecházel do stavu kdy jsem si přestával pamatovat věci, problémi se soustředěním, při větší únavě jsem si nedokázal ani sečíst jednoduchá čísla a když jsem si musel na poště několikrát překontrolovávat písmenka ve svém jménu při vyplňování podávacího lístku říkal jsem si kam to až může zajít.Nejde jen o neustupující únavu, ale i o nemožnost zvládat jakoukoli činnost.třeba jen nákup kdy bezducha stzojím mezi regály a nevím co chci,kouknu se na seznam a opět nevím co chci. Říkám tomu bezvědomí nebo tma tak to asi nejvístižněji popsat.To pro osvětlení některých dotazujících se pokud mají podobné přízhnaky. Rád bych se zeptal co jiného lze dělat proti téhle šílené chorobě krom léků po kterých mám nepříjemné vedlejší účinky jako nespavost, pocení, nervozita a občasná výbušnost.Myslím tím životosprávu nebo jiné věci. jestli se mám dokopat a to doslova k nějaké činnosti třeba sport nebo jiné.Nenapadá mi nic čím bych mohl svůj stav zlepšit a fungovat.Léky můj stav stejně nezměnili a jedinou změnu pociťuji díky tomu že již víc jak rok a půl nic nedělám a není na mě krom psychického vypětí koladena pracovní zátěž v podnikatelské sféře.To však je sociálně neůnosné jednak jsem vyčleněn ze společnosti a hlavně není finanční příjem. Mám zážádnáno o invalidní důchod a trnu s obavou jestli mi ho dají. Děkuji a přeji hezký den.
Standa - 05.05.2015 12:58:26
ODPOVĚĎ: Dobrý den, pane Stando.
Detailně se rozepisujete a zmiňuje celou škálu příznaků, s nimiž se můžeme při únavovém syndromu setkat. Co se týká Vašeho dotazu, mimo léků jako takových a zásad správné životosprávy, je doporučována i postupná rehabilitace s tělesným cvičením, taková rehabilitace má probíhat krok po kroku a míry aktivity se má postupně zvyšovat. Dále jsme zatím nezmínili vhodnost psychoterapie, tedy léčby pomocí psychologických prostředků, zejm. tvz. kognitivně-behaviorální směr je v tomto nejpropracovanější a v jednoduchosti nemocného učí získat nové vzorce chování s postupnou expozicí aktivitám. Dalšími podpůrnými technikami je např. autogenní trénink, kde nemocný prožívá postupnou relaxaci jednotlivých svalů a více sám sebe vnímá. Výsledky takto nakombinované léčby bývají v dlouhodobém horizontu dobré a u mnohých pacientů se daří jejich potíže zmírnit. Držím i Vám palce.
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 13:56:39

OTÁZKA: DFobrý den, paní doktorko, já to trochu odlehčím. Když jsem unavená na padnutí, řeknu si že jsem líná jako šváb. A to mě nakopne, buď jedu dál a nebo si klidně lehnu a odpočívám. Doporučuji všem. Jaruna
Jaruna - 05.05.2015 12:01:53
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Takové odlehčení je rozhodně třeba! Je dobře, když víte, že Vám to takto pomůže a zase můžete pokračovat dál.
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 13:47:03

OTÁZKA: Dobrý den, po několika letech stresu v osobním životě, avšak doby kdy jsem současně velice aktivně sportovala a zúčastňovala se různých společenských akcí, nyní sice žiju spokojený život, ale nemám sílu na sport, místo se bavit, jsem raději doma a jsem každý den unavená, spím min. 8 hodin a spala bych klidně 15. Strašně bych chtěla být zase aktivní, nedostatek energie mi moc vadí. Co s tím? Můžu si nějak sama pomoci? Děkuji.
Veronika - 05.05.2015 11:55:09
ODPOVĚĎ: Dobrý den, paní Veroniko.
Dle Vašeho popisu je patrno, že byste si zasloužila podrobnější vyšetření. Jak jsem již psala, prvně je třeba určit, zda únava není způsobena nějakou tělesnou obtíží. Příznaky, které popisujete, připomínají možnou depresivní epizodu. Domnívám se, že sama si můžete pomoci skutečně těžko, ale beru jako pozitivní, že potíže sama vnímáte a uvědomujete si je. Proto bych skutečně radila, abyste se objednala k ambulantnímu psychiatrovi. Nemusíte se skutečně ničeho obávat, základem našeho vyšetření je strukturovaný rozhovor s pacientem, po němž se dozvíte, jaké možnosti event. léčby by pro Vás byly vhodné.
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 13:44:10

OTÁZKA: Dobrý den, mám velmi náročné povolání a v posledním roce se cítím velmi unavený. Praktický lékař mi vzal vzorky krve a řekl, že jsem zdravý. Jak mám postupovat, chci-li zjistit, zda nemám únavový syndrom?
A je nějaký rozdíl mezi únavovým syndromem a syndromem vyhoření?
Děkuji, MH
Marian H. - 05.05.2015 11:37:23
ODPOVĚĎ: Dobrý den, Mariane.
Již zde byla zmíněna kritéria pro to, abychom mohli o chronickém únavovém syndromu hovořit a jasněji ho vymezit. Rozhodně nestačí "pouhé" laboratorní vyšetření krve. K diagnóze jako takové lékaři často dospívají až postupem času, někdy celý proces trvá i roky. Racionální je začít opravdu základními vyšetření u Vašeho praktického lékaře (fyzikální vyšetření, odběr informací o vývoji obtíží, vyšetření krve, moče). Vždy je třeba nejprve vyloučit možné čistě tělesné příčiny únavy (jmenujme např. tlumivý efekt některých léků, sníženou funkci štítné žlázy, cukrovku, jaterní či ledvinnou nedostatečnost, infekční onemocnění, onemocnění pojiva apod.). Buď je při tomto procesu, který postupně spadá i do ranku jednotlivých specialistů, příčina únavy zjištěna, nebo diagnózu stanovujeme vyloučením všech ostatních příčin. Mezi specializovanější vyšetření jistě patří imunologicko-alergologické, neurologické či psychiatrické vyšetření.
Rozdíly mezi chronickým únavovým syndrom a syndromem vyhoření jsme již zmínili v předchozích odpovědích.
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 13:37:16

OTÁZKA: Dobrý den,souvisí s vznikem unavovového syndromu jaterní infekce,příp.nevhodné stravování?
Dan - 05.05.2015 11:26:09
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Jedním z možných faktorů, které se podílejí na spuštění únavy, je považována i infekce, pokud zmiňujeme játra, pak je vhodné zmínit právě tzv. Ebstein-Baarové virus, který způsobuje onemocnění zvané infekční mononukleóza a právě u tohoto viru bylo provedeno nejvíce studií, které se pokoušely potvrdit přímou souvislost mezi infekcí a rozvojem chronického únavové syndromu, avšak nakonec nebyly stoprocentně prokázány. Úvahy byly nad jinými možnými infekčními vyvolavateli (Candida albicans, mykoplazmata, bornaviry, cytomegalovirus..), ale ani zde nebyl průkaz jednoznačný. Obecně platí, že virová infekce může chronický únavový syndrom spouštět, ale syndrom pak přetrvává i v době, kdy již infekce odezněla, lidé se pak začnou obávat, zda infekci nemají někde jinde v těle, čímž se pomalu dostáváme do začarovaného kruhu, kdy takto únavou trpící pacient raději dále odpočívá, nepracuje a leží v posteli, což vede ještě k dalšímu zhoršování únavy. V takovou chvíli se již problém stává více problémem pacientova přisuzování, nadměrného odpočinku a někdy i nevhodného lékařského přístupu.
Protože mezi základní prevenci před únavou patří již zmiňované zásady zdravého životního stylu, rozhodně není vhodná a na stavu se spolupodílet také může naše klasická, tučná, uzená, stereotypní strava.
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 13:29:21

OTÁZKA: Dobrý den. Zajímalo by mě, zda-li únavový syndrom má cosi společného s takzvaným vyhořením. Děkuji za odpověď.
Ali.V - 05.05.2015 11:22:48
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Nejedná se o identické jednotky, ale jednou z možných příčin vzniku Chronického únavového syndromu je i tzv. Burn - out syndrom, tedy syndrom vyhoření. Původně velmi emocionálně angažovaný člověk zpravidla vykonávající tzv. pomáhající profesi (zdravotní sestra, lékař, učitel, právník, sociální pracovník,..) přejde do stavu, kdy zcela ztrácí své původní nadšení, svoji motivaci pro práci, stává se "vyšťaveným", depresivním, emočně prázdným, unaveným, bezradným..syndrom vyhoření pod sebou tedy zahrnuje celou škálu výše uvedených příznaků.
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 13:19:43

OTÁZKA: Dobrý den,
posledních pár měsíců jsem neustále unavená. Je to asi způsobeno tím, že dokončuji bakalářské studium a do toho pracuji na poloviční úvazek. Ale například i když se opravdu vyspím, že třeba spím 8 hodin a druhý den ráno se vzbudím a jsem tak unavená, že mám pocit, že nevstanu z postele.
Může to být náznak nějaké zvýšené únavy, kterou bych měla nějak řešit?
Pořád sázím na to, že je to vše způsobené stresem a spěchem, ve kterém ted žiju. Děkuju, Kateřina
Kateřina - 05.05.2015 11:03:09
ODPOVĚĎ: Dobrý den, paní Kateřino.
Při zvýšené stresové zátěži je zcela na místě, že člověk pociťuje výraznější únavu. Ve Vašem případě bych ještě vydržela, než dokončíte bakalářskou práci, a poté rozhodně zvolnila pracovní tempo. Pokud by obtíže přetrvávaly i poté, je na místě konzultovat odborníka. Nepochybně zůstává nadále nejvhodnější prevencí takových stavů zdravý životní styl (naučit se rozpoznat, kde jsou naše hranice a nepřekračovat je, vyhýbat se nadměrné zátěži, udržovat pravidelný rytmus denních aktivit, pobývat i na čerstvém vzduchu, pravidelně cvičit, konzumovat pestrou, zdravou stravu) a adekvátní psychohygiena (schopnost se ocenit a pochválit, prožít pocity potěšení).
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 13:14:36

OTÁZKA: Dobrý den paní doktorko,
jsou nějaké známé příznaky únavového syndromy, které přesně ukazují na tuto nemoc?
Jana - 05.05.2015 10:49:27
ODPOVĚĎ: Dobrý den, paní Jano.
Od r. 1994 jsou uznávána tzv. Fukudova kritéria platná pro diagnostiku chronického únavového syndromu: musí se jednat o nevysvětlitelnou chronickou únavu trvající déle než 6 měsíců, tato je únava je trvalá nebo se neustále vracející, má určený začátek a není důsledkem tělesné zátěže, také je podstatné, že ji nelze ovlivnit odpočinkem. Ve svém důsledku pak vede k podstatnému omezení úrovně v rozličných pracovních i mimopracovních aktivitách. Dále mají být přítomny min. 4 následující příznaky: zhoršení paměti či koncentrace, bolesti krku, svalů, kloubů, hlavy, bolestivé lymfatické uzliny, poruchy spánku, neurologické a psychické potíže (nejčastěji deprese, úzkosti, somatizační poruchy a zhoršení únavy po námaze.
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 13:08:58

OTÁZKA: Paní doktorko, zaíalo by mě, zda je známa příčina vzniku chronického únavového syndromu? A je nějaký rozdíl mezi chronickým únavovým syndromem, stálou únavou a depresí?
Ivana D. - 05.05.2015 10:20:06
ODPOVĚĎ: Přesná příčina dosud skutečně odhalena nebyla, ačkoliv bylo vysloveno několik různých hypotéz, jsou lidé, u nichž se žádná objektivní příčina únavy nenajde, často je ale možné určit faktory, které se podílely na začátku vzniku únavy jako jejího spouštěče, ne však jako příčiny - mezi tyto spouštěče patří vliv infekce, imunologické odchylky, onen často skloňovaný stresový způsob života, období životních změn a krizí, syndrom vyhoření, osobnostní rysy člověka, někdy bývají zjišťovány i různé neurobiologické faktory. Avšak znovu podotýkám, že ve většině případů nejde zjistit jediné specifické vysvětlení únavy, často je příčin vzniku více. Co se týká Vašeho dotazu ohledně rozdíly, rozhodně mezi depresivní poruchou a chronickým únavovým syndromem rozdíly jsou významné, pokud zůstaneme u samotné únavy, únava u deprese bývá nejintenzivnější po ránu a postupem dne se zmenšuje, nenarůstá po námaze, naopak ji aktivita zpravidla snižuje. Někdy jsou depresivní příznaky i součástí Chronického únavového syndromu.
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 13:04:25

OTÁZKA: Dobrý den,
proč se chronický únavový syndrom léčí na Psychiatrické klinice, souvisí snad s psychikou pacienta?
Děkuji
JK - 05.05.2015 10:08:17
ODPOVĚĎ: Dobrý den.
Chronický únavový syndrom nepochybně s psychickou stránkou souvisí, ale psychické příznaky jsou jedny z mnoha, které se v popředí vyskytují. Spolupráce specialistů na léčbě má být tzv. multioborová, rozdělená mezi internistu, infekcionistu, revmatologa, imunologa, neurologa, psychiatra a psychologa. Vhodné je, když koordinátorem celé této péče je praktický lékař. Jsme tedy jednou z odborností podílejících se na léčbě, ač pacienty nebýváme vyhledáváni tak často jako jiní jmenovaní odborníci, což je často dáno obavou pacienta z možné psychiatrické nálepky.
MUDr. Věra Vobořilová - 05.05.2015 12:57:10

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA