Online chat - Archiv



18.10.2022 - Víte co jíte?


Na dotazy odpovídal/a: Bc. Romana Fatková, DiS.


OTÁZKA: Prosím, jaké je Vaše doporučení kdy začít jíst ráno, aby to nějak příliš nezatížilo orgány související s metabolismem, když třeba mají spíše v danou dobu odpočívat a regenerovat? Podobnou situací je konzumace více alkoholu kolem půlnoci a tím zvýšené zatížení jater, které ho vlastně pak likvidují a "spalují" v době, kdy po půlnoci by měly být spíše v klidu a regenerovat.
Jaké máte, prosím, doporučení času večeře a zda je tam vhodná nějaká úprava poměru bílkovin a sacharidů?
Jaký je Váš názor na pozdější večeři? Slyšel jsem, že později večer bychom měli upřednostnit bílkoviny před sacharidy - pomocná formulace k tomu pro zapamatování byla, že v tom jídle by "sacharid měl být obalen bílkovinou":-)
Díky moc za všechny Vaše odpovědi a mějte se hezky:-)
Honza Janout - 18.10.2022 15:53:37
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
Pokud jste ve starobním důchodu a vstáváte kolem 8,00 hod je vhodné se po probuzení nasnídat asi do jedné hodiny. Vždy záleží na vašem denním režimu a jaké užíváte léky.
Co se týká konzumace alkoholu, správně popisujete jeho účinek na játra a celý organizmus. My doporučujeme 2 dl kvalitního vína nebo 1 pivo.
Večeře by měla být nejpozději 3 hodiny před spánkem a určitě by měla obsahovat kvalitní bílkovinu (maso, ryby, sýr, tvaroh, vejce) a pomalé sacharidy ve formě pečiva nebo brambor, rýže, těstovin. Samozřejmě nezapomeňte doplnit večeři vlákninou ve formě zeleniny.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 16:31:12

OTÁZKA: Dobrý den,
prosím, lze chápat pojem nutriční hodnota(y) také jako míru využitelnosti dané potraviny pro správnou výživu lidského těla?
Mohla byste, prosím, uvést pár příkladů potravin, které mají vhodnější složení pro správnou výživu a které jsou naopak méně vhodné?
Co těm méně vhodným kazí tu jejich vhodnost (třeba něčeho přemíru - např. soli nebo cukru nebo přidání nějaké složky, která podle výrobce je důležitá třeba pro trvanlivost, ale tělo ji nevyužije nebo mu dokonce neprospívá)?
Děkuji.
P.S. Díky i za tu odpověď na mojí předcházející otázku a i ten dobrý odhad - je mi 66 let:-)
Honza Janout - 18.10.2022 15:17:18
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
každé potraviny obsahuje určité nutriční hodnoty, které naše tělo využívá.
Samozřejmě není vhodné příliš konzumovat potraviny, které obsahují jednoduché sacharidy jako jsou sladkosti nebo slazené nápoje. To samé se týká potravin s vyšším obsahem živočišných tuků (uzeniny, tučná masa). A jak správně píšete i potraviny s vyšším obsahem soli (brambůrky, instantní polévky)
Vždy preferujeme stravu čerstvou, středomořskou bez polotovarů a konzervantů.

Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 16:16:23

OTÁZKA: Dobrý den,
asi před 3 měsíci mi byla zjištěna zvýšená hladina cholesterolu.Byla mi doporucena nizkotucna dieta (mám nadváhu). Je mi 40 let. Zlepší se hodnota jen dietou? Případně doporučíte nějaké byliny nebo doplňky stravy? Ještě mám prosím jeden dotaz. Dalo by se z krve u 4-leté dcery zjistit alergie na bílkovinu kravskeho mléka nebo celiakie? Má už několik měsíců nafoukle břicho a bolí jí. Naše dětská lékařka jí ještě odběry nedělala. Děkuji Jana
Jana H. - 18.10.2022 15:55:35
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
jako první krok lékař při zvýšené hodnotě cholesterolu doporučí nízkocholesterolovou dietu a samozřejmě snížení hmotnosti. Někdy právě stačí redukce váhy, aby došlo k snížení hladiny cholesterolu. Vhodným doplňkem stravy je Q3 MK a Ostropestřec mariánský. Důležitá je také pravidelná pohybová aktivita alespoň 4 - 5x týdně po dobu 30 - 45 minut.
Druhý dotaz:
Alergie na bílkovinu kravského mléka se většinou u dětí projeví do 1 roku a do 4 let převážně vymizí. Celiakie se dá laboratorním vyšetřením prokázat.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 16:06:29

OTÁZKA: Dobrý den, jaký je Váš názor na tukoproteinovou jednotku? A jak je důležité ji používat?
Libor - 18.10.2022 15:22:37
ODPOVĚĎ: Dobrý den Libore,
pokud jste diabetik (především DM 1.typu) je velmi vhodné TPJ používat. Bylo prokázáno, že neúměrný příjem potravin bohatých na bílkoviny a tuky může způsobit glykemické výkyvy. Na rozdíl od sacharidů se efekt zvýšené glykémie z tuků a bílkovin neprojeví hned, ale s odstupem času. Po aplikaci inzulínu před jídlem a konzumací stravy bohaté na tuky a proteiny, může dojít k hypoglykémii vlivem zpožděného účinek TPJ.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 15:56:16

OTÁZKA: Dobrý den, jsem těhotná a na prohlídce mi řekli, že mám málo železa. Co bych měla přidat do jídelníčku? Děkuji za odpověď
Evženie - 18.10.2022 15:09:30
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
během těhotenství jsou nároky na příjem železa vyšší, neboť v době těhotenství tělo potřebuje tvořit až dvakrát více hemoglobinu, který zásobuje matku i dítě kyslíkem. Je vhodné zařadit do jídelníčku například játra, červené maso, žloutky, čočku, ovesné vločky, sójovou mouku, droždí, mák nebo pistácie. Pokud by nastala situace, že z jídla dostatek železa nezískáte, můžete si železo doplnit užíváním vhodných doplňků stravy, které vám doporučí Váš gynekolog.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 15:43:43

OTÁZKA: Dobrý den, babička užívá Warfarin a Dr ji zakázal jíst ovoce a zeleninu. Opravdu nesmí žádnou?
Předem děkuji!
Antonie S. - 18.10.2022 15:03:16
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
pokud babička užívá Warfarin, je vhodné konzumovat denně přibližně stejné množství zeleniny a ovoce (100g porce). Cílem diety je zajistit regulovaný příjem vitamínu K. Nekonzumovat zeleninu a ovoce pouze nárazově.
Vyšší obsah vit. K je například v kyselém zelí, avokádu, listové zelenině jako je kapusta, brokolice, hlávkový a ledový salát, z ovoce kiwi. Také vyšší obsah má olivový olej a pistácie. Některé léky a výživové doplňky mohou současně s užíváním Warfarinu zvýšit nebo snížit jeho účinek. Proto je vhodné se vždy poradit s lékařem nebo lékárníkem. Je nutné vyvarovat se popíjení bylinkových čajů, zvláště kopřivového a zeleného, Naopak nízký obsah vit. K má vepřové maso, mléčné výrobky, pečivo, rýže, těstoviny, brambory, kořenová zelenina, červená paprika, okurky, žampióny a většina druhů ovoce.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 15:29:53

OTÁZKA: Dobrý den,
prosím, jak by měl vypadat v našem jídelníčku poměr jednotlivých základních živin v závislosti na našem věku?
Jak moc se to bude případně lišit od poměru, který jste uvedla níže pro 40-ti letého člověka?
Může tam být nějaký rozdíl mezi doporučením pro ženy nebo muže?
Děkuji
Honza Janout - 18.10.2022 14:49:35
ODPOVĚĎ: Dobrý den Honzo,
bohužel neuvádíte Váš věk. Pokud by jste byl senior, navyšuje se nepatrně příjem bílkovin a snižuje příjem tuků. Jinak poměr jednotlivých živin (jak uvádíme v dotazu 40-ti letého muže) měl být zachován. Množství energie je u žen a mužů rozdílné, také záleží na pohybové aktivitě a věku jedince.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 14:59:59

OTÁZKA: Dobrý den, může mít chlap bulimii? Minulý rok jsem i kvůli kovidu hodně přibral a poslední dobou jsem to začal řešit občasným zvracením po jídle. A váha jde dolů i když občas v noci přepadnu lednici :D Je mi jasný že to není úplně zdravý ale je mi trochu trapný jít k doktorce s tím že mám bulimii nebo nějakou jinou poruchu. Díky za radu.
Láďa - 18.10.2022 14:12:46
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
je dobré, že si uvědomujete Váš zdravotní problém. Bulimie se může vyskytovat u žen i u mužů. Určitě by bylo dobré co nejdříve navštívit psychologa. Samozřejmě můžete využít i naši péči, ale mnohem nejdůležitější je konzultace Vašich problémů s psychologem nebo psychiatrem.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 14:55:19

OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko, dřív jsem měla silné zažívací potíže, střídavě průjmy se zácpou, vlastně téměř nikdy nebyla stolice tak, jak by měla být. Byla jsem na vyšetření u praktické lékařky, ta v tom ale neviděla žádný problém, nasadila mi klasickou dietu o čaji a rohlíkách a odmítla objednat ke specialistovi. Tehdy jsem se rozhodla vysadit maso a moje životospráva se zlepšila. Je to už asi čtyři měsíce a oprvadu moje problémy zmizely, ale nejsem lékař a nevím, zda to byl správný krok, i když tělo vysílá signály, že ano. Mohu k vám přijít i bez doporučení praktického lékaře? A myslíte, že mi opravdu mohlo maso dělat zmíněné potíže? moc vám děkuji za případnou odpověd.
Šťastná - 18.10.2022 13:52:32
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
dlouhodobé vynechání masa v jídelníčku není zcela vhodné, neboť je základním zdrojem kvalitních bílkovin. Do naší ambulance se objednat můžete, ale budeme potřebovat doporučení od lékaře včetně základních laboratorních výsledků. Vzhledem k vašim problémům, které popisujete, bychom doporučovali nejdříve vyšetření gastroenterologem.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 14:18:52

OTÁZKA: Dobrý den, jsem tramvajačka a chtěla bych vás poprosit o radu jak se správně stravovat. Mám velkou nadváhu a nevím jak se dostat na ideální váhu. Bylo by možné se objednat k vám na konzultaci? Děkuji
tramvajačka - 18.10.2022 13:36:44
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Určitě Vám rádi poradíme. Na první vyšetření budeme potřebovat doporučení od lékaře (praktického či jakéhokoliv specialisty) a aktuální laboratorní hodnoty. Tel. kontakt je 377 103 360.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 14:12:28

OTÁZKA: Dobrý den,
mám diagnostikovanou divertikulitidu střeva a Crohnovu chorobu a autoimunitní onemocnění v.s. SLE. Navíc mám občas alergické projevy / nezjištěno na co/. Výběr potravin pro můj jídelníček je tedy přímo čarování.Konzumuji několik vyzkoušených potravin,ze kterých připravuji pokrmy, neboť vím, že je snesu. Neměním ani výrobce potravin, kvůli složení. Mám ale ráda kuskus a ťarhoňu, rýži, ráda bych je zařadila do jídelníčku, bojím se ale konzumace vzhledem k divertikulitidě střeva, aby kuličky neuvízly ve výchlipkách. Děkuji za váš názor. Zdena
Zdena - 18.10.2022 13:23:27
ODPOVĚĎ: Dobrý den, chválíme Vás, že se snažíte dodržovat pestrý jídelníček. Potraviny, na které se ptáte (kuskus, tarhoňa a rýže) lze konzumovat jak při divertikulóze tak i Crohnově chorobě.
Přejeme hodně zdraví a pokud byste do budoucna potřebovala cokoliv zkonzultovat ohledně jídla, neváhejte se obrátit na naši ambulanci.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 14:09:03

OTÁZKA: Dobrý den, po prodělaném únorovém covidu se mi velmi často vrací tzv. zadní rýma. V té době jsem byla ke všemu těhotná a zhoršila se mi funkce štítné žlázy. Nyní se mi problémy s hlenem v krku stále vrací, ORL vyšetření jsem podstoupila a na kontroly docházím. Nicméně jsem si všimla, že se hleny zhorší někdy s jídlem či pitím. Nemohla by to vyvolávat potravinová alergie? A pokud ano, kam se případně objednat nebo jak řešit? Děkuji za odpověď, Markéta
Markéta - 18.10.2022 13:22:26
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
pokud máte podezření na potravinovou alergii, objednejte se na oddělení imunologie a alergologie FN Plzeň.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 13:59:09

OTÁZKA: Paní doktorko, možná to bude zvláštní dotaz, ale strašně mě trápí "dvě brady". Nejsem nijak obézní, jsem celkem štíhlá, ale mám prostě lalok pod bradou, který ze mě dělá na pohled Otesánka. Existuje na tohle nějaká rada? Cvik? Vyhýbat se konkrétním potravinám? Už jsem zoufalá, děkuji.
Stanislava - 18.10.2022 13:15:22
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
tento problém nedokážeme v naší ambulanci vyřešit, neexistuje dietní opatření, které by Vám pomohlo. Vliv může mít také genetika, pokud, jak píšete, nemáte nadváhu. S vyřešením problému by Vám určitě lépe poradil plastický chirurg.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 13:53:22

OTÁZKA: Dobrý den, léčím se s cukrovkou a zároveň mi zjistili dnu, když jsem k sobě přiložila letáčky s vhodnými dietami na tyto dvě nemoci, zjistila jsem, že bych vlastně nemohla jíst skoro nic. Je možnost si u vás nechat sestavit jídelníček pro tyto nemoci?
Marie - 18.10.2022 13:40:03
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
určitě to je možné, můžete se objednat do naší nutriční ambulance, kde obě diety skloubíme dohromady. Určitě najdeme dostatek potravin, které budete moct konzumovat. Kontaktujte nás na tel. 377 103 360 nebo 377 104 499.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 13:46:08

OTÁZKA: Dobrý den, vedu děti ke zdravému životnímu stylu, hodně zeleniny a žádné sladkosti a polotovary. Spoustu mých známých mi říká, že nedělám dobře, že by děti měly občas něco nezdravého sníst. Jaký je váš názor? Děkuji
Andrea - 18.10.2022 13:11:09
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
samozřejmě Vás chválíme, že se snažíte vést děti ke zdravému životnímu stylu, ale občas nějaká malá sladkost určitě vaše děti neohrozí. Někdy se setkáváme s tím, když děti mají přísný stravovací režim, že tajně konzumují vše co jim je zakázané, ať už ve škole nebo i u prarodičů. Určitě je možné volit zdravější varianty, např. domácí moučník s tvarohem a ovocem nebo celozrnné ořechové výrobky.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 13:41:29

OTÁZKA: Dobrý den, zajímalo by mě, proč dochází k jojo efektu. Co to vlastně znamená a proč se tělo "bouří" tím, že nabere kolikrát ještě větší váhu než před tím?
Martin Strouhal - 18.10.2022 12:57:10
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
K jojo efektu dochází většinou tehdy, když se člověk po prodělané redukci hmotnosti rychle vrátí k původnímu, často nezdravému způsobu stravování. V období dodržování redukční diety omezujeme příjem energie, což tělo považuje za tzv. období chudoby. Vrátí-li se člověk k vyššímu příjmu energie, tělo si neprodleně začne tvořit zásoby na další nepříznivé období. Jedná se o geneticky zakódovaný pozůstatek z naší minulosti, kdy byl nedostatek stravy a lidské tělo si muselo v době dostatku udělat dostatečné zásoby.
Proto doporučujeme vyvážený stravovací režim, který lze dodržovat dlouhodobě a nezaměřovat se na "osvědčené" přísné redukční diety.


Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 13:34:55

OTÁZKA: Dobrý den, celý můj život je složený z několika období hubnutí a znovu nabírání. Před pár lety jsem už jakékoli snahy vzdala, jelikož vždy přišel jojo efekt a já nabrala ještě víc, než jsem shodila. Nyní se už půl roku snažím stravovat vyváženě, ale tělo nějak stávkuje. Máte pro mě nějakou radu? Je možné, že po celoživotním držení diet a pak nabírání už mé tělo nechce „spolupracovat“? A dá se s tím ještě něco dělat? Děkuji
Dita Z. - 18.10.2022 12:34:52
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
bylo by dobré se objednat do naší obezitologické ambulance, kde se Vám bude věnovat lékař obezitolog a následně i nutriční terapeut. Je samozřejmě možné, že celoživotním dodržováním různých diet došlo ke snížení bazálního metabolismu a hubnutí je pro vás tím pádem náročnější.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 12:52:03

OTÁZKA: Dobrý den, nabízíte v rámci poradenství i psychologické poradenství? Mám totiž za to, že mé stravovací návyky nedokážu sám změnit. Děkuji Daniel
Daniel - 18.10.2022 12:07:10
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
v rámci našich kompetencí Vám dokážeme nastavit stravovací režim, ale bohužel psychologické poradenství neposkytujeme. Můžete se obrátit na Oddělení klinické psychologie FN Plzeň nebo jiného psychologa v blízkosti bydliště.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 12:42:13

OTÁZKA: Dobrý den, má 15 letá dcera je mírně při těle, stravu má celkem vyváženou, sladké limonády nepije a sladkosti nejí. Přesto všechno je stále opleskaná, je možné už v tomto věku nastavit dietu? Nemůže jí to nějak ohrozit hormonální vývoj? Děkuji
Iva Ž. - 18.10.2022 11:53:17
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
častým problémem dětí bylo covidové období, kdy vlivem nedostatku pohybu a horšího stravovacího režimu došlo k nárůstu hmotnosti. Určitě i u 15 leté dívky můžeme nastavit racionální stravovací režim, nejsou však v tomto věku vhodné žádné drastické diety. Nejvhodnější jen vyvážená strava a pohybová aktivita. Dceru můžete objednat do naší dětské nutriční ambulance tel. 377 104 499.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 12:39:28

OTÁZKA: A ještě jeden dotaz prosím, je možné zajistit genetický rozbor, má na to pacient nárok, pokud si to chce zjistit a má k tomu nějaký sklon v rodině? děkuji
pampeliška - 18.10.2022 11:49:08
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
tento dotaz konzultujte se svým ošetřujícím lékařem nebo jiným lékařem specialitou.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 12:32:10

OTÁZKA: Dobrý den,
je možné zbavit se šílené chutě na čokoládu? A pak, je možné zhubnout jen pomocí úpravy stravy bez pohybu, nebo je nutné vždy zařadit pohyb? (samozřejmě chápu, že pohyb je vhodný, spíš nestíhám a po večerech už jsem unavená)Děkuji
pampeliška - 18.10.2022 11:09:48
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
bohužel redukce váhy bez pohybové aktivity vede k úbytku svalové hmoty místo potřebného úbytku tuku. Chuť na sladké (čokoládu) často souvisí s nevyváženým jídelníček. Chápu, že jste večer unavená, ale lze začít svižnější chůzi nebo jízdou na kole třeba cestou do zaměstnání.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 12:30:07

OTÁZKA: Dobrý den, jak by podle vás měl vypadat vyvážený jídelníček pro aktivního člověka ve věku 40 let?
Radek - 18.10.2022 10:48:32
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
samozřejmě záleží na Vaší váze, výšce (BMI) a energetickém výdeji. Poměr jednotlivých živin by měl být 50-55 % sacharidů, 15 % bílkovin a 30 % tuků.
Dostatečný příjem vlákniny, což zajistíte denní konzumací zeleniny, ovoce, ořechů a celozrnných výrobků. Důležitý je také pitný režim a pohybová aktivita.
Podle těchto výše zmíněných parametrů je nastaven individuálně celkový denní příjem energie a jednotlivých nutrientů. Každé hlavní jídlo by mělo obsahovat kvalitní bílkovinnou potravinu (maso, rybu, vejce, sýr, tvaroh), přílohu nebo pečivo a dostatečné množství zeleniny(syrové, kvašené nebo tepelně upravené).
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 12:25:00

OTÁZKA: Dobrý den, prosím o radu. Paní doktorka mi na základě výsledků rozboru krve doporučila nízkosacharidovou a nízkocholesterolovou dietu, mám jíst spíše bílkoviny. Zároveň se léčím se sníženou funkci štítné žlázy (výsledky jsou v pořádku). Vím, že můžu do stravy zařazovat libové maso, kuřecí, rybí, tvaroh, skyr, žervé, tvrdé sýry do 30 %, bílek, zeleninu, proteinový chlebík. Prosím o radu, zda můžu do stravy zařazovat i nějaké ovoce s menším obsahem sacharidů, ořechy nebo semínka, luštěniny, ovesné nebo pohankové vločky, žitný chléb - hlavně jaké množství. A co jablečný ocet? Můžu zařadit i malé množství příloh (rýže, těstoviny, brambory ..), nebo se jim mám vyhýbat? Jsou ještě další vhodné potraviny? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Míša - 18.10.2022 11:56:06
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
potřebovali bychom se podrobně seznámit s Vašim stravovacím režimem a proto by bylo dobré se objednat do naší nutriční ambulance, kde se Vám budeme věnovat a vše podrobně zkonzultujeme. Tel. 377 103 516 nebo 377 103 360.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 12:13:17

OTÁZKA: Dobry den, je dlouhodobe udrzitelna nizkosacharidova strava?
Kristina - 18.10.2022 10:47:45
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
nízkosacharidové stravování neboli low carb dieta funguje na principu takzvané ketózy. Do ní se tělo dostává v situaci, když spotřebuje vlastní zásoby sacharidů, které jsou pro něj za běžných okolností primárním zdrojem energie, a přijímá z potravy sacharidy jen minimální množství. V takové situaci je organismus nucený čerpat energii z uložených zásob tuků. Jídelníček se musí skládá z dostatečného množství kvalitních bílkovin a tuků. Konzumace nevhodných tuků také někdy vede ke zvýšení cholesterolu. Tato dieta bývá doporučována i u diabetiků I. typu, ale vždy by měla být dodržována pod dohledem lékaře nebo nutričního terapeuta. Dle našich zkušeností většina pacientů tento nízkosacharidový režim stravování dlouhodobě nedokáže udržet.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 12:07:17

OTÁZKA: Dobrý den, jaký máte, jako odborník, názor na přerušovaný půst? Jedná se o dobrý způsob hubnutí? A pokud ano, tak jaký časový poměr byste preferovala? Děkuji T.
Tereza L. - 18.10.2022 10:39:05
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
přerušovaný půst není dieta, ale celkový způsob stravování. Je stále více a více populární mezi lidmi, kteří se snaží rychle zhubnout. V případě, že lidé chtějí dlouhodobě snížit svojí hmotnost, měli by celkově omezit svůj energetický příjem a zvýšit energetický výdej. Spousta lidí, kteří začnou přerušovaný půst dodržovat, má pocit, že právě v daném časovém horizontu, kdy je jídlo povoleno, mohou sníst v podstatě cokoli a stejně zhubnou. Tak to ale není. V rámci našeho redukčního režimu doporučujeme vyvážení racionální jídelníček s individuálním energetickým příjmem a prakticky doba lačnění od večeře do snídaně bývá také 12-14 hodin. V každé, případě je nutné podotknout, že přerušovaný půst není vhodný u dětí, v těhotenství nebo během kojení.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 11:10:06

OTÁZKA: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co může být příčinou toho, že jen při pomyšlení na jídlo se mi dělá nevolno a nedokážu sníst více než jen třeba jedno malé jídlo denně? Děkuji
Zuzka - 18.10.2022 10:32:10
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
příčinou může být především stres. Samozřejmě mohou tyto problémy způsobovat i některá jiná onemocnění, proto by bylo vhodné se nechat celkově vyšetřit. Co se týká zhodnocení stravovacího režimu, můžeme Vám nabídnout individuální konzultaci v naší nutriční ambulanci.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 10:53:31

OTÁZKA: Dobrý den, kam se mám obrátit ?
Mám sníženou schopnost trávení laktázy, asi jen 60% a zároveň trpím Sjengrenův syndromem a při stavu únavy a vyčerpání mám strašnou chuť na sladké, moje nadváha je 26kg.
Děkuji.
Olga Císlerova - 18.10.2022 10:17:00
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
pacient se Sjögrenovým syndromem jsou omezeni ve více aspektech. Vhodné by bylo individuálně zhodnotit Vaše stravovací zvyklosti s nutričním terapeutem, neboť příčinou únavy, nadváhy a chuti na sladké může být také nerovnoměrné složení stravy.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 10:48:25

OTÁZKA: Dobrý den, jakým stylem sestavujete pacientům diety? Dělá se nějaký krevní rozbor? Děkuji
Lenka - 18.10.2022 10:11:50
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
pokud se jedná o pacienta, který je odeslán z jakékoli ambulance FN Plzeň máme laboratorní výsledky k dispozici. Ostatní ambulantní pacienti, kteří mají doporučení od lékařů mimo FN Plzeň, nám na první návštěvě doloží laboratorní výsledky, které jim zajistí jejich odesílající lékař. Dietu sestavujeme přímo pro konkrétního pacienta s přihlédnutím jak na laboratorní výsledky, tak na další přidružená onemocnění.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 10:24:40

OTÁZKA: Dobrý den, ráda bych se zeptala, čím může být dané to, že můžu sníst cokoliv, ale stále nepřibrat na váze?
Děkuji Alena
Alena - 18.10.2022 10:05:54
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
dobré by bylo nechat si udělat celkové laboratorní vyšetření se zaměřením na funkci štítné žlázy, ale také je možné, že jste zcela zdráva. Bylo by vhodné Váš jídelníček zkonzultovat s nutričním terapeutem, který vyhodnotí jak celkové množství stravy tak složení. Často mají pacienti pocit, že jí velké porce jídla, ale po zhodnocení nutričním terapeutem jsou zjištěny některé nedostatky ve skladbě jídelníčku. V případě zájmu kontaktujte Oddělení klinické dietologie 377 103 360 nebo 377 103 516.
Bc. Romana Fatková, DiS. - 18.10.2022 10:18:22

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA