<<< zpět na seznam metod

Bilirubin konjugovaný (S/P)

Název metody: Bilirubin konjugovaný (S/P)
Statim: Ano
Klíčová slova: Bilirubin přímý
Zkratka: Bil.konj.
Jednotka: µmol/l
Žádanka: Rutinní, elektronická
Materiál: Krev nesrážlivá/srážlivá
Odběr: heparinová (Li) plazma s gelem/Sérum s gelem
Vacuette: Zelená (žlutý kroužek) / červená (žlutý kroužek)
Množství: 4 ml
Metoda: Diazometoda - přímo reaguje konjugovaný bilirubin, delta-bilirubin a tzv. fotobilirubin (může dojít k nadhodnocení u fototerapie)
Dostupnost: Nepřetržitě
Odezva: Statim: 2h, Rutina: 24h
Poznámka k odběru:

Zabraňte hemolýze, chraňte před světlem - účinkem intenzivního slunečního záření dochází k poklesu koncentrace bilirubinu až o 30 – 50 % za 1 h, hemolýza snižuje koncentraci bilirubinu.

Referenční meze:
PohlavíRozmezíJednotkaPoznámka
  ≤ 8,0 µmol/l  
Zdroj RM:

Vlastní soubor zdravých dobrovolníků (CEPHA).

Klinický popis:

Konjugovaný (přímý) bilirubin vzniká v játrech konjugací (nekonjugovaného, nepřímého) bilirubinu s kyselinou glukuronovou enzymem UDP-glukuronyltransferázou. Vyšetření konjugovaného bilirubinu je indikováno zejména při podezření na posthepatální ikterus, ke kterému dochází typicky při obstrukci extra či intrahepatálních žlučových cest (např. litiázou či tumorem). Ke zvýšení konjugovaného bilirubinu dochází nejen při posthepatálním, ale též hepatálním ikteru, proto je třeba laboratorní nález hodnotit se znalostí klinického stavu pacienta v kombinaci s dalšími laboratorními parametry a vyšetřeními, např. zobrazovacími metodami.

Interference: Vzorky obsahující indocyaninovou zeleň by neměly být analyzovány, protože může dojít k falešnému vzestupu koncentrace přímého bilirubinu až o 1200%.

Související metody a výpočty: Bilirubin celkový (S/P)


Autor: MUDr. Pavel Brož, Ph.D.
Poslední aktualizace: 04.01.2020