<<< zpět na seznam metod

Prokalcitonin (S/P)

Název metody: Prokalcitonin (S/P)
Statim: Ano
Klíčová slova: PCT
Jednotka: µg/l
Žádanka: Rutinní, elektronická
Materiál: Krev nesrážlivá/srážlivá
Odběr: Sérum s gelem/heparinová (Li) plazma s gelem
Vacuette: Červená (žlutý kroužek) / zelená (žlutý kroužek)
Množství: 4 ml
Dostupnost: Nepřetržitě
Odezva: Statim: 2h, Rutina: 24h
Referenční meze:
PohlavíVěkRozmezíJednotkaPoznámka
    ≤0,10 µg/l  
Zdroj RM:

Meisner M. Procalcitonin: a new, innovative infection parameter ; biochemical and clinical aspects ; 23 tables. Georg Thieme Verlag; 2000. 204 p

Klinický popis:

Prokalcitonin (PCT) je prohormon fyziologicky secernovaný C-buňkami štítné žlázy a jeho hladina v krvi je nízká. Za patologického stavu je PCT vylučován i dalšími tkáněmi, např. buňkami monocyto-makrofagického systému. Hladina PCT významně narůstá při infekcích bakteriálního původu, typicky u pacientů s bakteriální sepsí a septickým šokem. PCT v této indikaci může sloužit nejen jako diagnostický, ale též i prognostický marker. U akutní pankreatitidy může hladina PCT predikovat tíži stavu a vážných komplikací. U pacientů s pneumonií je monitorace hladiny PCT vhodná při rozhodování o indikaci ATB léčby a pro sledování úspěšnosti terapie.

K elevaci hladiny PCT však může dojít i u řady neinfekčních stavů, příkladem je kardiogenní šok, malobuněčný karcinom plic, medulární karcinom štítné žlázy, těžké úrazy, rozsáhlé chirurgické výkony, popáleniny, novorozenecké období do cca 48 hodin po porodu.

Hodnocení hladiny PCT je vždy třeba provádět v kontextu se znalostmi o klinickém stavu a anamnéze pacienta.

Související metody a výpočty: Krevní obraz (B), Diferenciální počet leukocytů - automatický (B), Diferenciální počet leukocytů - mikroskopický (B), Leukocyty (B), C-reaktivní protein (CRP) (S/P)
Další informace:

Wacker C, Prkno A, Brunkhorst FM, Schlattmann P. Procalcitonin as a diagnostic marker for sepsis: a systematic review and meta-analysis. Lancet Infect Dis. 2013 May;13(5):426–35. Dostupné zde