<<< zpět na seznam metod

Homocystein (S/P)

Název metody: Homocystein (S/P)
Statim: Ne
Jednotka: µmol/l
Žádanka: Rutinní, elektronická
Materiál: Krev nesrážlivá/srážlivá
Odběr: Sérum s gelem/heparinová (Li) plazma s gelem
Vacuette: Červená (žlutý kroužek) / zelená (žlutý kroužek)
Množství: 4 ml
Metoda: imunoturbidimetrie
Dostupnost: Pracovní dny
Odezva: Nejbližší pracovní den
Poznámka k odběru:

Heparinová plazma je vhodnější než sérum. Důležité je co nejrychlejší oddělení plazmy od krvinek, maximálně do 1 hodiny po odběru.

Referenční meze:
PohlavíVěkRozmezíJednotkaPoznámka
  0–25 let ≤ 10,0 µmol/l  
  > 25 let ≤ 15,0    
Zdroj RM:

Zjednodušeno dle Adeli et al., „Complex Reference Values for Endocrine and Special Chemistry Biomarkers across Pediatric, Adult, and Geriatric Ages.

Klinický popis:

Homocystein je metabolit esenciální aminokyseliny metioninu, ze které vzniká demetylací. Pro opětovnou metylaci homocysteinu na metionin je třeba součinnost vitaminu B12 a kyseliny listové. Proto je někdy homocystein indikován jako souhrnný ukazatel deficitu těchto 2 vitamínů. Častěji však indikujeme měření koncentrace homocysteinu jako rizikového faktoru aterosklerózy. Přestože není tak důležitý jako další rizikové faktory aterosklerozy (hypercholesterolémie, kouření, diabetes mellitus a hypertenze), může být použit jako doplňkový trombotický faktor pro upřesnění rizika kardiovaskulárních komplikací.

Hyperhomocysteinémie se obvykle dělí na:

mírnou 15 až 30 µmol/l
střední 30 až 100 µmol/l
těžkou > 100 µmol/l

Obecně není shoda na cílových hodnotách pro plazmatickou koncentraci homocysteinu. Obvykle se u pacientů se zvýšenou hladinou doporučuje zvýšit příjem vitamínů skupiny B (zejména kyseliny listové a vitamínu B12) v dietě nebo formou doplňků.

 

Související metody a výpočty: Vitamin B12 (S/P), Kyselina listová (S/P)