Poznámka k odběru: | 1 den před odběrem vyloučit pohlavní styk, vynechat vitamin C. Je vhodná přiměřená hydratace (max 200 ml vody během noci až do odběru), noční klid (ideálně 8 h na lůžku, odběr nejdříve po 4 h stání moče v močovém měchýři kvůli záchytu baktérií), odběr je nejvhodnější provést před snídaní a dalšími aktivitami. K vyšetření je zapotřebí zaslat čerstvou, nejlépe první ranní moč (pro záchyt elementů a válců se doporučuje spíše 2. ranní moč, nelze-li dodržet dobu transportu do 2 h od odběru, je vhodnější náhodný vzorek moče) ze středního proudu (za 2-3 s od začátku močení) po omytí genitálií bez mýdla - viz Další informace. U žen nevyšetřujeme během menstruace nebo těsně před či po! Moč se sbírá do čisté a suché nádoby předem vypláchnuté horkou vodou bez použití saponátů a dezinfekčních prostředků. Po důkladném promíchání se odlije minimálně 8 ml (u novorozenců a kojenců vyjímečně minimálně 4 ml) do určené močové zkumavky. Po odběru je třeba chránit moč před světlem (přímé sluneční světlo, zářivka) a nejpozději do 2 h dodat do laboratoře; pro záchyt válců musí být vyšetření provedeno do 1 h po vymočení (zvlášť u hypotonické a alkalické moče). Při zavedení permanentní cévky je nutné moč odebrat přímo z cévky po částečném odpuštění moči z odvodné části. Nepřípustný je odběr z močového vaku. U kojenců a malých batolat se odebírá tzv. chytaná moč nebo se moč odebírá do nalepeného sterilního sáčku, u větších batolat je možno k odběru středního proudu moče využít nočník vypláchnutý horkou vodou (viz obrázek níže). Nepoužívejte dezinfekční ubrousky.
|
Klinický popis: | Jedná se o základní chemické a morfologické vyšetření moče. Chemické vyšetření moče: Semikvantitivní stanovení (bílkovina, glukóza, ketolátky, bilirubin, urobilinogen, krev, leukocyty chemicky, nitrity) + pH, specifická hmotnost moče; činidla jsou v suchém stavu imobilizována na reakčních ploškách proužku a po styku s močí reagují za vzniku barevné reakce, kterou je možno semikvantitativně odečíst pomocí plně automatického přístroje; rozlišujeme 4 stupně. Morfologické vyšetření moče (dříve močový sediment): Morfologické vyšetření moče, kdy pro každý vzorek moče je vytvořeno velké množství snímků, které jsou automaticky zpracovány softwarem porovnávajícím vytvořené snímky s uloženými. V případě poruchy či sporných nálezů se odečítá pod mikroskopem močový sediment. Morfologické vyšetření provádíme vždy; dříve jen při pozitivním chemickém vyšetření moče (alkalické pH, pozitivní krev, bílkovina, leukocyty, nitrity) nebo při pozitivitě kys. askorbové (vitaminu C) a při změně vzhledu moče.
INTERFERENCE: Nedodržením podmínek odběru a transportu (čerstvá moč doručená do 2 h) dochází k alkalizaci pH, rozkladu žlučových barviv, kvašení glukózy, odpaření ketolátek, rozpadu elementů a válců, pomnožení baktérií, kvasinek a krystalizaci. Alkalické pH, drť, baktérie, kvasinky jsou typickým nálezem při nedodržení podmínek odběru moče. Dezinfekční přípravky (např. chloramin, persteril) mohou způsobit falešnou pozitivitu chemického vyšetření glukózy a krve; naopak užívání vitaminu C může vést k falešně negativnímu výsledku těchto dvou vyšetření. Pozitivitu chemického vyšetření krve můžeme nalézt i při přítomnosti volného hemoglobinu (lýza erytrocytů při nedodržení podmínek odběru nebo intravaskulární hemolýza) či myoglobinu, při výrazné bakteriurii nebo leukocyturii.
|