<<< zpět na seznam metod

Močovina (S/P)

Název metody: Močovina (S/P)
Statim: Ano
Klíčová slova: urea
Jednotka: mmol/l
Žádanka: Rutinní, elektronická
Materiál: Krev nesrážlivá/srážlivá
Odběr: Sérum s gelem/heparinová (Li) plazma s gelem
Vacuette: Červená (žlutý kroužek) / zelená (žlutý kroužek)
Množství: 4 ml
Dostupnost: Nepřetržitě
Odezva: Statim: 2h, Rutina: 24h
Referenční meze:
PohlavíVěkRozmezíJednotkaPoznámka
  0–1 rok 0,3–4,3 mmol/l    Zdroj 1
  1–13 let 1,0–5,0  
  13–18 let 2,0–6,0  
  >18 let 3,0–8,0    Zdroj 2
Zdroj RM:
  1. Soldin, S.J. , Brugnara, C., Wong, E.C., Pediatric Reference Intervals., AACC Press, Sixth Edition, 2007. ISBN 978-1-59425-067-5
  2. Rustad, P., Felding, P., Franzson, L., Kairisto, V., Lahti, A., Mårtensson, A., … Uldall, A. (2004). The Nordic Reference Interval Project 2000: recommended reference intervals for 25 common biochemical properties. Scandinavian Journal Of Clinical And Laboratory Investigation, 64(4), 271–284.
Klinický popis:

Močovina je produkována v játrech jako konečný metabolit dusíku z aminokyselin a vylučuje se ledvinami. Je úplně filtrována glomerulem a asi 50 % profiltrovaného množství je zpět reabsorbováno v tenké vzestupné části Henleho kličky a sběrných kanálcích, které jsou (na rozdíl od vody) pro ureu prostupné. Tento mechanismus je zásadní pro koncentrační schopnost ledvin.

  • Snížení koncentrace močoviny můžeme pozorovat u selhání jater (amoniak naopak stoupá, viz tam) a u malnutrice (velmi časně patrné u novorozenců a malých dětí).
  • Vysokou koncentraci urey najdeme u akutní a chronické renální insuficience (pro odhad glomerulární filtrace se však nepoužívá - viz tam). Míra zvýšení urey v séru v porovnání s kreatininem (jejich poměr) nám může pomoci při rozhodování, zda jde o prerenální příčinu (např. při dehydrataci; urea je výrazně zvýšená, keatinin méně [disporoporcionální vzestup]: jejich poměr bývá > 100:1) nebo spíše renální příčinu (např. toxické poškození ledvin, nebo onemocnění ledvin; urea i kreatinin jsou proporcionálně zvýšené, jejich poměr bývá < 40:1) selhání ledvin. O něco lepší diagnostické vlastnosti má frakční exkrece urey (viz tam).
    K dalším příčinám zvýšení (obvykle nepřesahujícího 10 mmol/l) urey v séru patří katabolické stavy s vysokým rozpadem proteinů (příčinou zvýšení tedy není porucha funkce ledvin) jako např. popáleniny, šok, trauma nebo zvýšená produkce urey při zvýšeném příjmu proteinů v potravě či při krvácení do gastrointestinálního traktu.
Související metody a výpočty: Frakční exkrece močoviny, Kreatinin (S/P), Odhad glomerulární filtrace, Amoniak (B)