<<< zpět na seznam metod

Kreatinin (U)

Název metody: Kreatinin (U)
Statim: Ano
Jednotka: mmol/l
Žádanka: Rutinní, elektronická
Materiál: Moč
Odběr: Vacuette močová 10,5 ml
Vacuette: Žlutá
Množství: 8 ml
Metoda: Jaffeho metoda bez deproteinace
Dostupnost: Nepřetržitě
Odezva: Statim: 2h, Rutina: 24h
Referenční meze:
PohlavíVěkRozmezíJednotkaPoznámka
    2,50–18,00 mmol/l  
Klinický popis:

Koncentrace kreatininu v moči je důležitým údajem pro řadu výpočtů (clearance kreatininu, ACR, PCR, frakční exkrece ...). Přestože se vylučování kreatininu do moče považuje za relativně konstatní (při kvantifikaci látek v moči je vztahujeme na kreatinin, abychom zohlednili různý přijem tekutin a naředění moče), existují významné faktory, které vylučování kreatininu ovlivňují.

Kreatinin je produkován ve svalech, volně proniká glomerulární filtrací a částečně je secernován i tubulární sekrecí (podíl kreatininu vyloučeného tubulární sekrecí stoupá při poklesu glomerulární filtrace). "Průměrný člověk" (s povrchem těla 1,73 m2) vyloučí močí přibližně 1 g (11,4 mmol; 15-25 mg/kg/den = 0,171-0,285 mmol/kg/den) kreatininu denně. Objem svalové hmoty tedy množstí vylučovaného kreatininu ovlivní (čím větší svaly, tím větší produkce a vylučování).

U dětí:

  • < 12 let se uvádí 20 mg/kg/den
  • > 12 let 22 mg/kg/den u dívek
    • 25 mg/kg/den u chlapců.

Vylučování kreatininu ovlivňuje fyzická námaha, která je pravděpodobně podkladem cirkadiánního rytmu vylučování (minimum ráno a maximum odpoledne).

Související metody a výpočty: Frakční exkrece vody, Protein/kreatinin (PCR), Albumin/kreatinin (ACR), Clearance kreatininu