Online chat - Archiv



26.01.2016 - Léčba hemeroidů a křečových žil


Na dotazy odpovídal/a: MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.


OTÁZKA: Pane doktore, moc děkuji za Vaši odpověď a velmi si cením, že dokážete ukázat a vysvětlit ty spojitosti v těle. Např. pitný režim, který je důležitý i pro léčbu zácpy a ta má vliv na vznik hemoroidů. Nebo to spojení s psychikou a stresem. Spojilo se mi to s tím, že když se říká, že má člověk ze strachu "zaťato"(strach, jako jedna z forem stresu), že vlastně i to může mít z dlouhodobější hlediska vliv na tvorbu hemoroidů. Také moc děkuji, že uvádíte techniky, které mohou pomoci tento negativní vliv mysli omezit ( relaxační cvičení jakým je např.jóga).
Ve svojí odpovědi na mojí otázku jste se také zmínil o svědění v oblasti konečníku. Prosím, mohl byste ještě vysvětlit, zda se jedná o nějaké specifické svědění nebo doporučujete vyloučit svědění, které by mohlo být způsobeno přítomností nějakého kožního onemocnění (ekzému) v této oblasti. Děkuji a přeji hezký den.
Honza Janout - 26.01.2016 14:57:10
ODPOVĚĎ: Ještě jednou dobrý den :-).
Děkuji mockrát.
Ono svědění bývá typicky vyvoláno právě mírnou poruchou kontinence, trvalou vlhkostí a z toho plynoucí přítomností vlhké zapářky, s možnou, například kvasinkovou superinfekcí až i takto vyvolaného typu ekzému.
Jen někdy bývá nutno vyloučit příčinu jinou , například parazitární účast nebo současný výskyt některého z typů tzv. nespecifického střevního zánětu; vždy - protože jsme povinni myslet na "zadní kolečka" samozřejmě musíme vyloučit i možné příčiny nejvážnější, neboť svědit mohou i některé formy karcinomu anu.
Tyto situace jsou naštěstí vzácné a s obrovskými pokroky, které v posledních letech dělá onkologie i stále lépe léčitelné.
Ještě jsou srdečně zdravím.
MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D. - 26.01.2016 15:16:55

OTÁZKA: Dobrý den, pane doktore,
je pravda, že člověk si může přivodit hemeroidy i sedavým zaměstnáním. Jaká je prevence? Děkuji za odpověď
Kateřina - 26.01.2016 13:03:22
ODPOVĚĎ: Dobrý den, paní Kateřino.
Ano, sedavý způsob života včetně sedavého zaměstnání se na vzniku hemorhoidálníh uzlů skutečně podílí. Obvykle se však na vzniku hemorhoidů podílí kombinace alespoň dvou faktorů ( vrozená náchylnost, strava s nedostatkem vlákniny a nedostatečný příjem tekutin / obtížné vyprazdňování /, chronický stres /trvale zvýšené napětí svěrače konečníku a tím pádem obtížný žilní odtok /, obezita / ale i jiné stavy spojené se zvýšením nitrobřišního tlaku / )...
Již z uvedeného si jistě sama odvodíte principy prevence - dostatek pohybu, pestrá strava s dostatkem vlákniny ( obiloviny, zelenina, ovoce ) a dostatečný denní příjem tekutin, prevence resp. techniky zvládání dlouhodobého stressu ( včetně např. meditačních - relaxačních technik, jógy, ale v podstatě jakýchkoliv tělesných a duševních aktivit a koníčků, které, pokud jsou ve vzájemné rovnováze velmi podstatně omezují negativní dopad dlouhodobého stresu nejen v této oblasti) - tedy vše, co spadá pod pojem zdravá životospráva.
Srdečně zdraví Vilém Kuntscher
MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D. - 26.01.2016 14:04:04

OTÁZKA: Dobrý den, prosím o vysvětlení, zda výraz "hemeroidy" je totožný s výrazem "hemoroidy".
Může mít toto onemocnění nějakou souvislost s dalšími chorobami konečníku (např. i s jeho rakovinou) nebo některých dalších orgánů (např. tlustého střeva)? Jak je toto onemocnění nebezpečné pro člověka? Děkuji.
Honza Janout - 26.01.2016 11:58:42
ODPOVĚĎ: Dobrý den, pane Janoute,
Jde skutečně o synonyma, přesněji řečeno gramaticky správnější je výraz hemoroidy, správný pak hemoroidální nebo hemorhoidální uzly ( z latinského nodi haemorhoidales ). Ve skutečnosti jsou hemorhoidální uzle dvou typů ( zevní a vnitřní ) které se mírně liší procesem vzniku, podstatně pak anatomicky a tím pádem i formami operační léčby. Na jejich vzniku se kromě určité vrozené náchylnosti podílí vícero faktorů, jedněmi z nejpodstatnějších je sedavý životní styl, strava s nedostatkem vlákniny a tím pádem obtížným vyprazdňováním a také dlouhodobý stress, který vede k dlouhodobému zvýšenému napětí řitního svěrače a omezení žilního odtoku.
Naprostá většina hemorhoidálních uzlů nemá souvislost s jiným onemocněním, skutečně však existují formy které jsou vlastně důsledkem jiné vážné choroby; v těchto případech však jde daleko častěji například o projevy těžkého jaterního onemocnění nebo selhávání pravých oddílů srdečních, nežli primární souvislost s jiným onemocněním tlustého střeva.
Pomineme -li tyto formy, pak se Zlatá žíla málokdy komplikuje natolik, aby pacienta ohrozila na životě ( i když například krvácení z hemorhoidálních uzlů skutečně může být natolik závažné, že pacienta může zahubit ). Přesto se zpočátku celkem malé a snestitelné potíže se zvětšující se velikostí zvláště vnitřních uzlů obvykle prohlubují. Ke komplikacím pak kromě vzniku silně bolestivých krevních sraženin, infekčních zánětů, opakovaných krvácení různého rozsahu, vzniku bolestivých řitních prasklin, trvalého, až nesnestitelného svědění, pocitu trvalé vlhkosti oblasti kolem konečníku, patří porucha kontinence - schopnosti udržet pod volní kontrolou odchod u nejmírnější formy pouze plynů, u závažnější pak řídké stolice a u nejzávěžnější pak naprostou neschopnost udržet , resp. vůlí ovládat schopnost vyprazdňování i normální stolice.
Z uvedeného vyplývá, že je velmi vhodné se věnovat především prevenci vzniku - strava, pohyb, zvládání stressových situací, při již vzniklých hemorhoidálních uzlech pak platí, že nejlépe a s nejlepším trvalým výsledkem se řeší stadia raná ( ačkoliv současná chirurgie - koloproktologie úspěšně řeší i stadia mimořádně pokročilá ).
Srdečně zdraví Vilém Kuntscher
MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D. - 26.01.2016 13:45:16

OTÁZKA: Dobrý den,je mi 48 let a na vnitřní straně stehen a v oblasti kolen mám čím dál více drobných fialovo modrých metličkových žilek.Co to přesně je a jak by šly odstranit,event.co dělat aby už další nepřibývaly.Děkuji velmi za odpověď
blanka - 26.01.2016 11:48:52
ODPOVĚĎ: Dobrý den, paní Blanko,
Dle Vašeho popisu jde skutečně o tzv. metličkové varixy. Některé typy se dají poměrně dobře řešit sklerotizací - ( drobnými injekcemi látky, která žilky uzavře ) , jiné jejich zničením pomocí kožního laseru a některé obojím způsobem. Podstatné ale je, před ev. aplikací některé / obou z uvedených metod vyloučit podíl žilního přetlaku v povrchovém žilním systému hlavních povrchových žil ( nejčastěji ve Velké skryté žíle = Velká saféna ) na jejich vzniku a zhoršování; pokud je tento faktor přítomen, nemají samotná sklerotizace nebo laser naději na dlouhodobý úspěch a jejich aplikaci by mělo předcházet chirurgické řešení povrchového žilního přetlaku. Doporučuji tedy před rozhodnutím o dalším postupu Vaše vyšetření buď v cévní poradně CHIRO FN Bory ( středy od 8,30 hod. ) nebo flebologické poradně CH FN Lochotín ( středy od 12,30 hod. ) a dle konkrétní situace pak další postup. Vlastní sklerotizaci a/nebo aplikaci laseru provádí v našem regionu několik pracovišť, s případnou volbou Vám pomůžeme např. dle místa Vašeho bydliště. Sklerotizaci ani laser bohužel neproplácejí zdravotní pojišťovny a pacient tyto metody hradí sám.
Srdečně zdraví Vilém Kuntscher
MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D. - 26.01.2016 13:11:10

OTÁZKA: Dobrý den, křečové žíly mám od mládí a nyní, v 47 letech jsem začala více sportovat. Od té chvíle mám na nohou výrazné křečové žíly, působím, jako bych byla samá modřina. Nohy mne nebolí, ale esteticky to vypadá děsivě. Jaký je způsob léčby a forma placení?
Děkuji
Magdalena - 26.01.2016 11:35:34
ODPOVĚĎ: Dobrý den, paní Magdaleno!
Křečových žil dolních končetin je několik typů. U nejobvyklejšího typu ( tzv. primárních varixů )jde o nedostatečnost chlopní systému povrchových žil. U tohoto typu fungují dobře hluboké žilní systémy a systémy spojek mezi povrchovými a hlubokými žilními systémy. V tomto případě však tělesná / sportovní aktivita vede spíše k tomu, že brání vzniku nebo zhoršování křečových žil. Vzhledem k tomu, že Vaše potíže se sportem umocňují, musíme mít před případným rozhodnutím o dalším postupu jasno o funkci všech Vašich žilních systémů. Je tedy nutné specializované klinické a velmi pravděpodobně i sonografické vyšetření. Navrhuji vám vyšetření buď v cévní poradně CHIRO FN Bory ( středy od 8,30 hod. ), nebo flebologické poradně CHK FN Lochotín ( středy od 12,30 hod. ).
Nejčastěji indikovaný typ operace - odstranění nedostatečné Velké skryté žíly ( Velké safény ) tzv. strippingem VSM a odstranění vlastních křečových žil plně hradí všechny zdravotní pojišťovny. U nových a šetrnějších metod , kdy se velká skrytá žíla ponechává na místě a pomocí laserem produkovaného tepla ( metoda EVLT )nebo elektrickým proudem produkovaného tepla ( metoda VNUS ) se zničí její vnitřní nesmáčivá vrstva, žíla se tak vyplní krevní sraženinou , její stěny se slepí a žíla později zanikne, pojišťovny nehradí používané příslušné katetry a pacient je hradí sám - u obou metod se ceny katetru pro jednu dolní končetinu pohybují mezi 15 až 17 tisíci korun. Jak EVLT, tak VNUS však nelze použít vždy - pro riziko tepelného poranění doprovodného nervu v bércovém úseku se jimi řeší pouze ta stadia, kdy nedostatečnost chlopní postihuje pouze stehenní úsek žíly.
Protože dle charakteru vašich potíží bude téměř jistě nutná chirurgická intervence, nezmiňuji se o méně invazivních metodách jako je například sklerotizace uzlů.
Srdečně zdraví Vilém Kuntscher
MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D. - 26.01.2016 12:46:22

OTÁZKA: Pane doktore,
jak mohu předcházet hemoroidům? Občas mě potrápí, léčím je dubovou kůrou. Prý je dobrý detralex...
Děkuji
Josef Hrubý - 26.01.2016 11:30:35
ODPOVĚĎ: Dobrý den, pane Hrubý!
Prevence vzniku hemorhoidálních uzlů je svízelná, protože na jejich rozvoji se účastní několik faktorů. Vrozenou náchylnost k jejich vzniku dosti dobře ovlivnit nelze, a rovněž některé faktory, které s sebou nese náš životní styl ( například sedavé zaměstnání ) se eliminují rovněž poměrně těžko. Přesto lze jejich rozvoji zamezit, nebo jej podstatně zpomalit zdánlivě prostými opatřeními, z nichž nejdůležitější jsou péče o pravidelné a snadné vyprazdňování ( dostatek vlákniny v potravě, dostateční příjem tekutin ), dostatek tělesného pohybu, prevence a zvládání stressových situací ( neboť ty vedou ke zvýšenému napětí řitního svěrače, jehož dlouhodobé napětí se na vzniku a rozvoji hemorhoidálních uzlů významně podílí.
Již jednou vzniklé uzly ( nepočítáme-li nejranější stadium ) samy od sebe nezmizí a již výše uvedená opatření a medikamentózní léčba, jak místní ( Vámi uváděná dubová kůra, čípky, masti, zvýšená hygiena /omývání - sprcha po každé stolici ), tak celková ( venotonika - kromě Detralexu například Cyklo3Fort, Aescin atd.)předchází jejich komplikacím. Jedinou trvalou prevencí komplikací je však léčba chirurgická, která v závislosti na velikosti uzlů je nejrůznějšího rozsahu od ambulantních výkonů jako jsou sklerotizace nebo tzv. Barronovy ligatury až po typická operační řešení jakými jsou například Morgan-Milliganova operace nebo odstranění henorhoidální pleteně Longovou metodou.
Srdečně zdraví Vilém Kuntscher
MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D. - 26.01.2016 12:16:18

OTÁZKA: Dobrý den, pane doktore,
jak poznám zánět žil?
Děkuji
Hana F. - 26.01.2016 11:26:14
ODPOVĚĎ: Dobrý den, paní Hano. Zánětů žil je několik druhů. Věnujme se alespoň dvěma nejčastějším což jsou 1) záněty infekční - TROMBOFLEBITIDY, kde v centru děje stojí nejčastěji bakteriální infekce a 2) záněty neinfekční - FLEBOTROMBOZY, kde je vyvolávající činitel jiný a to nejčastěji kombinace alespoň dvou ze základních tří faktorů - zpomalení krevního toku, poranění žilní stěny, a zvýšená náchylnost ke vzniku krevní sraženiny; zde je zánět druhotný jako reakce na krevní sraženinu v žilním řečišti.
První - infekční typ se objevuje nejčastěji v povrchových žilách a projeví se obvykle bolestí a zatvrdnutím postižené žíly, zarudnutím kůže v jejím průběhu, zvýšenou teplotou postiženého místa a při rozsáhlejším postižení i celkově zvýšenou teplotou až horečkou, a někdy i otokem jehož velikost a lokalizace rovněž závisí na rozsahu procesu.
Druhý - neinfekční typ postihuje častěji hluboké žilní systémy zvláště dolních končetin a jeho projevy nemusí být vůbec žádné nebo jen nevýrazné, často se však projeví poměrně nepříjemnou "v hloubce" pociťovanou bolestí a otokem postižené končetiny. Zde je jednoznačně nejvhodnější diagnostickou metodou ultrazvukové vyšetření - sonografie hlubokých žil.
Podstatné je, že u prvního typu, pokud nejde o mimořádně agresivní infekci, je riziko ohrožení pacienta na životě jen velmi malé, zatímco komplikace druhého typu - embolie do plicnice - může život pacienta velmi snadno ohrozit.
Srdečně zdraví Vilém Kuntscher
MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D. - 26.01.2016 11:54:42

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA