Online chat - Archiv



15.09.2015 - Dětské očkování


Na dotazy odpovídal/a: prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.


OTÁZKA: Dobrý den, jak je lékař motivován k očkování dětí a kdo ho motivuje? (Kromě vlastního přesvědčení o prospěchu očkování)
petra - 15.09.2015 13:52:52
ODPOVĚĎ: Očkování se stalo běžnou součástí každodenní práce, na národní urovni existuje komplex norem, které řeši problematiku očkování v kontextu veřejného zdravotnictví a legislativně právními upravami. Základní normou je vyhláška č. 537/2006 Sb. o očkování a infekčních nemocech, které je lékař povinen dodržovat.
a upravuje 5 základních typu očkování.
Situace je zcela odlišná, ale patřila by se diskutovat na jiném foru, pokud lékař o prospěchu očkování není přesvědčen vs legislativně právní okolnosti a související zákony.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 15:43:04

OTÁZKA: Dobrý den,
Ještě jeden dotaz k MMR vakcíně. Je v ČR k dispozici více vakcín? Např. namísto Hexavakcíny jsem volila pro dceru Pediacel pro nižší obsah hliníku a chybějící vakcíně proti žloutence B, která mi připadá zbytečná.
Mám strach z vedlejších účinků, jsem epileptik, takže jistá rodinná neurologická zátěž existuje.
Kateřina - 15.09.2015 13:45:42
ODPOVĚĎ: Piiorix injekce. Priorix je kombinovaná lyofilizovaná vakcína složená z atenuovaného viru spalniček kmene Schwarz, z atenuovaného viru příušnic RIT 4385 odvozeného z kmene Jeryl Lynn a z atenuovaného viru zarděnek kmene Wistar RA 27/3. Viry spalniček a příušnic se získávají reprodukcí v kulturách buněk kuřecích embryí, virus zarděnek v kulturách lidských diploidních buněk.
Aktuálně se však řešila registrace, vhodné konsultovat s centerm očkování FN Praha Motol.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 15:35:48

OTÁZKA: Dobrý den pane doktore,
jak dlouho vydrží v těle protilátky po aplikaci 1 / 2 dávek MMR vakcíny? Dočetla jsem se, že se jedná většinou o 10 - 15 let. Pak tedy nechápu, proč se očkují malé děti, když největší riziko prodělání chorob je ve fertilním věku.
Děkuji za objasnění.
Kateřina - 15.09.2015 13:17:02
ODPOVĚĎ: Váš dotaz je velmi sofistikovaný a nutno říci velmi prakticky zaměřený. Právě na základě těchto znalostí je aktuální diskuse o posunutí a upřesnění 2. dávky vakciny na pozdější období. Toto je založeno na epidemiologickém přehledu a serologických přehledech v České republice. Očekává se proto posunutí 2. dávky vakciny do pozdějšího věku mezi 7. až 8.rok života, praktická realizace těchto změn měla být již od 1.1. 2016, oficální rozhodnutí, které by se odrazilo v očkovacím kalendáři však zatím není k dispozici. Dalším doporučením je také posunout 1. dávku do 18. měsíce.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 15:18:17

OTÁZKA: Dobry den, moja otazka je. Aky bol dovod ukoncenia povinneho ockovania proti TBC? Ked sa zacina povinne ockovat proti niecomu je to vo vsetkych mediach. Nepametam si,ze by rozpravali vtedy a vtedy koncime povinne ockovanie z toho a toho dovodu.
Barbora - 15.09.2015 13:15:53
ODPOVĚĎ: Vyhláškou č.299/2010 Sb s účinností od 1.11.2010 bylo zrušeno celoplošné očkování proti tuberkulóze, takže na novorozeneckých odděleních již očkování neprobíhá, zrušení je tedy ošetřeno legislativně právní normou, jak dalece byla široká legislativně právní a veřejně právní diskuse nemohu posoudit. Očkují se pouze děti zařazené do některé rizikové skupiny. Proč bylo očkování zrušeno.
každoročně narůstá počet onemocnění způsobených multiresistentními kmeny
stávající očkovací látka je účinná pouze z 50 % procent. Dítě, které je v opakovaném či trvalém kontaktu s nakaženou osobou, může onemocnět, i když je očkováno proti TBC, ale očkování zabrání vzniku těžkých forem TBC
většina států EU již proti TBC neočkuje, naše republika se řadí mezi státy s nejnižším výskytem tuberkulózy (pod 10 případů na 100 000 obyvatel ročně)
nová očkovací látka je zatím ve stadiu výzkumu.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 15:11:09

OTÁZKA: Dobrý den,
dcera byla před 3 roky očkována proti klíšťové encefalitidě. Sestřička mi radila přeočkování po 3 letech, které by mělo proběhnout letos v zimě. Chci se zeptat, zda mám dceru nechat přeočkovat v zimě nebo počkat na jaro-léto. Dcera má časté záněty horních i dolních cest dýchacích(brala i Ribomunyl). Navíc byla v srpnu očkována proti tetanu...
Mám ještě 2-letého syna, kterého bych proti klíšťové encefalitidě nechala ráda také naočkovat, je lepší teď nebo na jaře?
Děkuji Pavlína Dvořáková
Pavlína - 15.09.2015 13:11:19
ODPOVĚĎ: První přeočkování za 3 roky po aplikaci třetí dávky, výskyt zvýšených teplot, horečka při očkování je v unoru a březnu s následným poklesem od dubna do června. Ve vašem případě bych počkal na jarní období k přeočkování. Obecně nelze jednoznačně rozhodnout s ohledem na jednotlivá období. Existuje očkovací schéma pro chladné měsíce a očkovavcí schéma pro teplé měsíce, vždy záleží na indivudální situaci a konsultaci s očkovacím centrem.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 15:05:49

OTÁZKA: Dobrý den.ja mám alergii na penicilín,další lidi mají různé alergie na jídlo,zvířata...každý se pak tímto alergenum vyhýbá.proč se dál děti ockuji když u nich proběhne špatná reakce po očkováni způsobenou třeba alergii na některou se složek vakcíny?není v každém letáků u léků napsané,at každý co ma jakoukoliv reakci na lék,lék vysadí...
rené - 15.09.2015 12:53:16
ODPOVĚĎ: Ke každé vakcině je k dispozici Souhrn udajů o přípravku (SPC) s uvedením všech podstatných informací o charakteru očkovací látky, způsobu aplikace, skaldování, dávkovacích shématech, nežádoucích učincích a kontraindikacích. Zvláštní pozornost zasluhují správná indikace a kontraindikace očkování u pacientů s nejrůznějšími chorobami včetně alergických reakcí. Určitě nejsou na místě přehnanaé obavy při pozitivní rodinné anamnese alergologické a kožních chorobách ekzematozního typu. Na druhé straně je nezbytné vyhodnocení případných předchozích postvakcinačních reakcí a odklad nebo zrušení očkování při akutních alergických reakcích. Je nezbytné vždy každou individuální situaci očkování u alergického pacienta řešit ve spolupráci s očkujícím lékařem nebo centrem očkování ve FN Motol v Praze.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 14:48:11

OTÁZKA: Dobrý den,
měla bych zájem o očkování vnoučat(3 1/2 roku a 2 roky)proti TBC.Pokud vím,tato vakcina není momentálně k dyspozici-uvažuje se o polské vakcíně.Prosím o informaci,zda je možné vakcínu vůbec sehnat a nechat děti naočkovat.S přáním pěkného dne Závadová Jana
zavadovaj - 15.09.2015 10:59:52
ODPOVĚĎ: Dobrý den, zásoby očkovací látky proti TBC jsou individuální a v současnosti skutečně polská vakcína není dostupná. Zkuste telefonicky kontaktovat kalmetizační centra v širším regionu. Odběr vakcíny proti této nemoci v ČR je tak nízký, že se výrobci nevyplatilo dovážet jí k nám a platit registrační poplatky. Upozorňuji, že očkování proti TBC nechrání před primární plicní tuberkulózou, ale před méně častými komplikacemi, vakcína chrání jen omezenou dobu a na rozdílod ostatních vakcín bylo možné očekávat nežádoucí reakce s vyšší frekvencí. Navíc tuberkulóza nepatří k vysoce infekčním nemocem, expozice musí trvat řádově několik hodin. Problém s vakcínou je i v jiných zemích, např. v sousedním Slovensku. Očkování proti tuberkulóze probíhá pouze na příslušném kalmetizačním pracovišti.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 14:35:50

OTÁZKA: Pane doktore,
opravdu je rozumné očkovat děti kombinovanými vakcínami? Přece selský rozum radí je rozdělovat, aby organizmus, který ještě nemá plně vyvinutou imunitu, se s každou zvlášť snadněji popral...
Děkuji
Karel Starý - 15.09.2015 10:46:27
ODPOVĚĎ: Kombinované vakciny jsou moderní, bezpečné a umožnují poskytnout ochranu hned proti několika chorobám zároveň. Jejich antigenní zátěž je minimální a zkušenosti ukazují že používání kombinovaných vakcín je bezpečné. Vývoj vakcín je špičková oblast mediciny. Ukazuje se, že antigenní zátěž v současné hexavackině je řádově nižší než například zátěž proti jedinému očkování proti černému kašli. Kdybychom čistě hypoteticky podali všechny vakciny naráz v jeden den, zapojíme pouze 0.1% kapacity dětského imunitního systému. Můžeme porovnat, že očkovací látka obsahuje asi 50 antigenů, novorozenecký imunitní systém je po narození vystaven kontaktu s více jak 10 miliony antigenů v rámci kolonizace trávicího traktu bakteriemi. Rozdělení stávající vakciny na dílčí dávky přináší také komplikace související s aplikací minimálně šesti vpichů navíc, s nedodržováním schémat očkování nebo s častější nutností návštěv lékaře a zdržovat se v čekárně spolu s infekčními a nemocnými dětmi.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 14:32:02

OTÁZKA: Dobrý den, mám jedno dítě očkované dle kalendáře, s velkými neurologickými problémy po očkování MMR vakcínou a neustále nemocné. Druhé dítě velmi špatně snášelo již první očkování hexavakcínou, od té doby další očkování odkládám. Těch špatných zkušeností mám již opravdu moc. Dítě zatím zdravé. Po poradě se známým lékařem z Německa jsem se rozhodla očkovat pouze tetan, který mu jako jediný připadá opravdu nutný. Protože to je dle něj jediná nemoc u které je velká pravděpodobnost úmrtí. Zmínil ale ještě, že se mám zajímat o výskyt tetanu v ČR, je prý možné, že to nebude vůbec nutné. Zjistila jsem, že výskyt jak tetanu tak záškrtu dle oficiálních dat szu je 0 a to od roku 2005 do roku 2014. Moje otázka zní čím si to vysvětlujete když proočkovanost dle našich expertů klesá. Z jakého důvodu je tedy důležité dítě očkovat proti těmto nemocem? Děkuji
Ivanas01 - 15.09.2015 10:43:24
ODPOVĚĎ: Tetanus je smrtelné onemocnění a vyhnout se nákaze v případě poranění nelze. a vyhnout se riziku je možné pouze učinou cestou a to očkování. Nevím z jakých zdrojů jste čerpala, že proočkovanost obecně nebo konkrétními vakcínami klesá, ale v každém případě, počet nemocných po očkování je nulový v porovnání s vysokým výskytem před očkováním, což je jistě argument nad jiné. Pokud hovoříme o zrušení očkování, pak právě díky vysoké proočkovanosti se daří držet výskyt infekčních nemocí pod kontrolou nebo se dokonce vůbec nevyskytují, což je i případ tetanu u dětí. Zkušenosti z jiných zemí, kde došlo k snížení pročokovanosti to dokazují. Ohledně zrušení a odmítání očkování bychom měli mít na paměti výše uvedené dopady. Naše pamět je velmi krátká a už nás neděsí stovky a tisíce nemocných a umrtí, ale spíše se obracíme na nežádoucí učinky očkování. Samozřejmě žádná očkovací látka není stoprocentně bezpečná a s různými komplikacemi musíme počítat, jejich počet a závažnost jsou však nesrovantelné s dopady infekčních chorob včetně tetanu,záškrtu,spalniček atd. na populaci před zavedením očkování. Tím, že máme více než 95% proočkovanost, vytváříme tzv. kolektivní imunitu a infekční původci mají mnohem složitejší podmínky na šíření v populaci. To jsou všechno ty hlavní důvody pro očkování.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 14:19:21

OTÁZKA: Dobrý den, mám dceru 2 roky a nemá očkování proti tuberkulóze. Je narozená 2013 a to zrovna očkování skončilo. Doporučil by jste naočkovat a popřípadě kdy? Moc Vám děkuji za odpověď.
monika - 15.09.2015 10:26:24
ODPOVĚĎ: Vyhláškou č.299/2010 Sb s účinností od 1.11.2010 bylo zrušeno celoplošné očkování proti tuberkulóze, takže na novorozeneckých odděleních již očkování neprobíhá. Očkují se pouze děti zařazené do některé rizikové skupiny. Očkování proti tuberkulóze probíhá pouze na příslušném kalmetizačním pracovišti ve spolupráci s praktickým lékařem pro děti a dorost po zhodnocení všech rizik ohledně onemocnění tuberkulozou. Ve vašem případě je třeba zhodnotit všechna rizika a dále pak rozhodnout a stanovit zda očkování proti tuberkuloze je na místě a má racionální jádro. Samozřejmě, že žádná zákonná norma nemůže zaujmout všechny situace, které mohou nastat. Proto vše posuzuje případ od případu vedoucí lékař kalmetizačního oddělení a o případném očkování rozhodne.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 14:03:16

OTÁZKA: Dobrý den
Mám dotaz zda se uvažuje od ledna 2016 o přesunutí druhé dávky Priorixu na pozdější období (v současnosti je to 6-10 měsíců po první dávce)....Někde jsem četla že to tak má být ale neznám oficiální stanovisko-víte něco více?Případně jaký je Váš názor?Děkuji
markéta - 15.09.2015 10:25:40
ODPOVĚĎ: Praktická realizace těchto změn se očekávala, pokud budou schváleny v očkovacím kalendáři od 1.1.2016, oficiálně zatím však taková změna a stanovisko není k dispozici a platí očkovací kalendář platný od 1.1. 2014. Od Vakcinologické společnosti se očekává upřesnění nejpozdějšího termínu druhé dávky od dokončeného 7. roku věku do dokončeného 8. roku, tyto změny vychází z národních serologických přehledů a současné epidemiologické situace a tuto navrženou změnu posunutí 2. dávky považuji za smysluplnou.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 13:51:46

OTÁZKA: Dobrý den, pane doktore,
jak je to prosím Vás s očkováním dětí proti klíšťové encefalitidě?
Děkuji
Marie Konečná - 15.09.2015 10:15:04
ODPOVĚĎ: V očkování nad rámec očkovacího kalendáře, kam klíštová encefalitida patří, bychom měli pečlivě zvážit za konzultace očkujícího lékaře, zda očkovat či nikoliv. Pokud není dítě v riziku klíštové encefalitidy nemá smysl očkovat. Pokud dítě však jezdí často na víkendy na výlety, pohybuje se v přírodě, lese, v okolí řek, parků nebo v takovém prostředí trvale žije, kde se také virus klíštové encefalitidy endemicky vyskytuje, je očkování zcela na místě. V Ceské republice je například endemická oblast určitě Plzensko, Jihočeký kraj, ale i další oblasti.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 13:45:05

OTÁZKA: Dobrý den,

obě mé děti mají všechna očkování dle kalendáře a navíc klíšťovou encefalitidu. Ještě přemýšlím o očkování proti meningokok. Dětem je 8 a 12, ale nevím zda na to již není pozdě. U dcery (12) v brzké době budeme řešit očkování HPV. Jaký máte názor na toto očkování? Která očkování byste rodičům doporučil?
Děkuji a přeji hezký den:-)
zimina - 15.09.2015 10:09:03
ODPOVĚĎ: Původce meningokových nákaz jsou celosvětově rozšířené bakterie serotypu A,B,C,Y a W135. Až 75% všech invazivních život ohrožujích meningokových infekcí způsobuje mengikok sk.B. V Ceské republice je k dispozici 6 očkovacích vakcín s různými očkovacími schématy. Vakciny jsou určeny k aktivní imunizaci od 2 měsíců do dospělosti, takže v žádném případě není pozdě. Indikace a očkovací schéma je třeba konsultovat s očkujícím lékařem. Očkování proti HPV určitě doporučuji. Aktuálně používané vakcíny působí na hlavní rakovinotvorné typy HPV - konkrétně typy HPV 16 a HPV 18. Ochrana proti těmto typům je absolutní. HPV 16 a HPV 18 jsou příčinou asi 70 % rakoviny děložního hrdla. Z nepovinných očkování bych si netroufl nedoporučit očkování proti pneumokokům, rotavirům, meningokokům, planým neštovicím, žloutence typu A a v endemických oblastech proti klístové encefalitidě.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 13:37:50

OTÁZKA: Dobrý den, pane doktore,
mám pětiletou dceru, u níž se vyskytly nežádoucí účinky po každém očkování inaktivovanou vakcínou – první Hexa+Prvenar = otok celých končetin, kam byly očkovací látky podány, druhá Hexa+Prevenar=neurologický problém v podobě nadměrného lekání, s čímž souvisel fakt, že asi rok a půl dcera nemohla klidně spát (jakýkoli, i tichý zvuk ji probudil). Na neurologii nasazen Pyridoxin+Dologran-ani při dlouhodobém užívání nenastalo zlepšení. Taktéž od té doby byly přírustky na váze minimální a růst zabržděný – dcera byla později sledována na endokrinologii – celiakie neprokázaná, genetika v pořádku, prostě nenašli důvod tohoto problému (v roce vážila 7600g).Ve třech letech jsem dceři dopřála první dávku očkování proti klíšťové encefalitidě, kdy mi celou následující noc pozvracela a dva týdny trpěla bolestí bříška a nechutenstvím. Byly provedeny testy na střevní parazity-negativní. Do očkování nikdy neměla stejné nebo podobné problémy, přesto paní doktorka neuznala nežádoucí účinek, otoky končetin ani neuvedla do zdravotní karty. Nyní má být dcera přeočkovaná Infanrixem, samozřejmě z výše uvedeného popisu se tomu velmi bráním. Také nejsem zastáncem očkování pod diazepamovou clonou, efekt diazepamu je krátkodobý a co pak? Co byste mi, prosím, poradil v našem případě? Priorix snesla bez jakýchkoli problému. Děkuji za Váš čas a přeji hezký den.
MichaelaT - 15.09.2015 10:00:43
ODPOVĚĎ: Srdečně pozdravuji a děkuji za dotaz a zcela sdílím vaše obavy. Po každém očkování se mohou objevit komplikace, které souvisí s podáním očkovací látky a rozdělujeme je podle několika kritérií, u některých se uplatňují dokonce individuální dispozice. Samozřejmě neznám všechny konkrétní okolnosti vašeho případu, ale v žádném případě nelze podceňovat všechny kontraindikace ani anamnestické údaje. Očkování další vakcínou bych doporučil až po vyjasnění všech příčin po posouzení očkujícím lékařem a příslušnými odbornými lékaři s přihlédnutím k aktuálnímu zdravotnímu stavu. Infanrix je vakcína, která pomáhá chránit české děti již 10 let a má dlouhodobě ověřený dobrý bezpečnostní profil. Dle mého názoru doporučuji další postup stanovit s vysokou opatrností ve spolupráci se specializovaným očkovacím centrem ve FN Praha - Motol a možné je i očkování na lůžku na naší Dětské klinice FN v Plzni.
prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D. - 15.09.2015 13:22:01

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA