Online chat - Archiv



05.01.2021 - Oční nemoci a vady


Na dotazy odpovídal/a: MUDr. Ivana Sováková


OTÁZKA: Paní doktorko, kdysi se ke mě dostala rada, která pojednává o tom, že když kráčíme (jsme na procházce třeba v přírodě nebo na sídlišti), tak, pokud to je vhodné z hlediska naší bezpečnosti (nemusíme se starat, že do něčeho narazíme nebo uklouzneme), lze se soustředit na to, že oči (třeba každý druhý krok) otočíme do jiného směru, aby zaostřily na jiné místo (jiný předmět, jiný objekt) a tím získaly pro náš mozek jiné informace. Prosím, jaký je Váš názor na tento způsob tréninku nejen očí, ale i mozku?
Myslíte si, že cca 80 procent informací přichází do mozku prostřednictvím našich očí? Já jsem o tom celkem hodně přesvědčen, proto se také např. při relaxaci např. v józe zavírají oči. Děkuji
Honza Janout - 05.01.2021 14:56:01
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
pravděpodobně pro většinu z nás je zrak nejdůležitější smyslový orgán, opravdu asi 80 % všech informací vnímáme zrakem.
To co popisujete trénuje podle mne hlavně zaostřování, akomodaci.

S pozdravem
I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 16:11:47

OTÁZKA: Dobrý den,
prosím mohu užívat nějaký vitamin či minerál na zlepšení nebo alespoň na prevenci zhoršování zraku? Je mi 54 a mám vysoké dioptrie na dálku.
Také prosím o radu co s očními zákalky které mi plavou v úhlu vidění,jdou nějak odstranit? A nakonec prosím váš názor na oční jógu. Děkuji velmi a přeji hezký de, Julie
julie - 05.01.2021 14:54:07
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
celkově se snažte dodržovat zdravou výživu – vyváženou, pestrou, přiměřenou stravu s množstvím vitaminů - A,E,C,B minerálů, stopových prvků / mj. lutein, zeaxantin, nenasycené mastné kyseliny /, pitný režim, nekouřit, minimum alkoholu, dostatek spánku, pohybové aktivity, pokud lze, vyhýbat se stresu.
Oční zákalky se mohou objevit v průběhu let jako důsledek oddalování zadní plochy sklivce v místech úponu k sítnici nebo s jeho postupnou a přirozenou kondenzací - oboje věkové, fyziologické změny. Pokud se nezjistí ev. jiná oční patologie, tak se praxi většinou zákalky nijak neléčí. Sklivcové zákalky však mohou být i příznakem některých očních onemocnění. Proto je vhodné při jejich vzniku raději podstoupit oftalmolog. vyšetření.
Názory na oční jogu budou velmi individuální, záleži spíše na Vás pokud budete chtít oční jogu zkusit a následně sama zjistíte, zda Vám její cvičení přínáší nějaký profit.

S pozdravem
I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 15:58:32

OTÁZKA: Paní doktorko, na internetu se nabízejí "dírkované" brýle s tím, že jejich používání (na určitý čas v průběhu dne) by mělo zlepšit zrak a snížit počet dioptrií.
Prosím, už jste se s tím ve své praxi setkala a jaký je Váš názor a případně, zda by mohlo být koukání přes tyto brýle pro oči nebezpečné?
Zajímal by mě také Váš názor, na jakém principu by koukání přes otvory mohlo pomoci zlepšit zrak? Děkuji
Honza Janout - 05.01.2021 14:41:52
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
"dírkované brýle" omezují množství světelných paprsků dopadajících na sítnici, vlastně směřují paprsky pouze a přímo do místa nejostřejšího vidění - makuly, tím vidění zaostřují a pro oko postižené oční vadou se lépe ostří.
Z mého hlediska je spíše důležité dobře vyšetřit vídění, včetně proměření refrakce a nastavit ev. dobrou korekci než používat "dírkované brýle", které navíc omezují zorné pole.

S pozdravem
I.Sováková



MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 15:23:42

OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko, prosím, jakou oční nemoc a jakou oční vadu Vy osobně pokládáte za velice vážné, při kterých by také mohlo dojít k případnému zhoršení i v jiné oblasti (části, orgánu...) lidského těla? Děkuji
Honza Janout - 05.01.2021 14:30:30
ODPOVĚĎ: Dobrý den pane Janoute,
oko je pro každého člověka velmi důležitý, možná nejdůležitější, senzorický orgán.
Proto vnímám jako velice závažné všechny oční choroby, které mohou vést k trvalému nevratnému poškození zraku - slepotě, kdy pacient zcela ztratí možnost vnímat vizuální informaci a vjemy.

S pozdravem
I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 14:48:43

OTÁZKA: Dobrý den,
syn byl operován v říjnu 2020 na dětske klinice kvuli strabismu. Operace se zdařila,vše se krásně zahojilo,ale bohužel v polovině prosince jsme si začali všímat,že mu očíčko opět utíká. Jak je to možné a co nás dál čeká?
Syn nemá naměřené dioprie,vidí dobře. Jeho diagnóza byla asymetrie zornic.
Děkuji za odpověď
Tauerová
AdrianaTauerova - 05.01.2021 13:50:47
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
pouze z popisu nálezu se nelze vyjádřit k dalšímu postupu a řešení stavu.
Bude nutné kontrolní vyšetření dětským očním specialistou se zhodnocením nálezu a stanovením dalšího postupu.
Objednejte se prosím na dřívější vyšetření na naší dětskou oční amb.- tlf. 377104848

S pozdravem
I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 14:13:07

OTÁZKA: Dobrý den, již delší dobu mě trápí levé oko. Začalo to asi před třemi měsíci řezáním v oku. Měla jsem pocit, jako bych tam měla nějaké cizí těleso a také mi nateklo horní víčko. Lékař mě vyšetřil a řekl, že to asi nic vážného nebude a že se asi jedná o syndrom suchého oka, vzhledem k tomu, že nosím kontaktní čočky.Také mi přeměřila dioptrie a já si vyměnila skla u brýlí. Koupila jsem si tedy umělé slzy Systane, ty mi nijak zvlášť nepomáhaly, nicméně obtíže po týdnu odezněly. Nyní asi před měsícem začaly obtíže znovu o to intenzivněji, opět jsem si kapala umělé slzy, které moc nepomáhaly, ale řezání ustalo. Také jsem začala mít velmi unavené oči. V 8 hodin večer už prakticky nemůžu na nic koukat. Poté mě začalo bolet za levým okem a bolest vystřeluje do spánku, takže mě bolí i hlava. V oku mám takový divný pocit, jako by nepasovalo do očnice, respektive bylo větší než ona a cítím zvláštní pocit při pohybech. Také vidím trochu rozmazaně a barvy vidím trochu jinak. Konkrétně vše je tmavší, bílou vnímám jako růžovou. Doktorka mi na to předepsala ATB kapky s tím, že by se mohlo jednat o zadní skleritidu, ale po dvou týdnech užívání symptomy trvají. O co by se mohlo jednat? Děkuji za odpověď
Milena - 05.01.2021 11:48:16
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
Vaše potíže jste popsala podrobně, máte k dispozici dvě oftalmologická vyšetření. K dalšímu vyjádření o co by se mohlo jednat budou pravděpodobně nutná další speciální oční, ev. i jiná vyšetření.
Pokud budou potíže trvat, dostavte se prosím k vyšetření na naší všeobecnou ambulanci - Oční klinika FN Plzeň Lochotín, vchod F, 10.p., kterýkoli den dopoledne a vezměte si s sebou předchozí zprávy.

S pozdravem
I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 13:23:47

OTÁZKA: Dobrý den, poslední dobou mě velmi rychle pálí oči z počítače. Byl jsem na vyšetření, kde mi řekli, že mám oči v pořádku. Pouze bych měl nosit brýle na dálku ( 0,25 a 0,5 dioptrie) a užívat kapky, poté by obtíže měly ustat. Mě stále přijde divné, že by mi mělo pomoci nošení brýlí na dálku. Máte s tím nějakou zkušenost?
Sára - 05.01.2021 11:47:20
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
doporučení oftalmologa vyplývá z toho, že u pacientů, kteří nejsou dobře korigováni / tzn. měli by nosit nějakou korekci, ale nepoužívají ji, tím pádem se oči musí výrazněji namáhat / dochází snadněji a rychleji k únavě očí a mohou se častěji objevovat i potíže s pálením očí.
Tzn. začněte nosit korekci do dálky, dle Vašeho věku zvažte, zda ji budete používat celodenně nebo již potřebuje při práci na počítači a do blízka korekci odložit a samozřejmě při práci na počítači aplikujte často kapky typu umělých slz. / volně prodejné v lékárně /.

S pozdravem
I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 13:10:24

OTÁZKA: Když vstanu z postele ,tak mi je jako kdyby jsem necitil žádný sval v těle a pritom se pohybuji a po 10. sekundach ztratim zrak. Prostě vidim tmu tak 10 sekund. Vůbec nevim ,co to je a děje se mi to už asi rok ale vždy jsem viděl normálně. Dnes to bylo poprvé....
Ondra - 05.01.2021 11:42:59
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
dle popisu Vašich potíží by se mohlo jednat o ortostatickou hypotenzi - nadměrný náhlý pokles systémového krevního tlaku při zaujetí vzpřímené polohy. Nejde o specifické onemocnění, spíše o projev abnormální regulace krevního tlaku, která může mít řadu příčin. Z Vašeho dotazu nelze určit věk a i ten je důležitý při určování příčiny vzniku potíží.
Při opakování potíží bych doporučovala návštěvu praktického lékaře, který by Vás, pokud by bylo nutné, odeslal na další speciální vyšetření.

S pozdravem
I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 12:49:20

OTÁZKA: Dobry den,v posledni dobe me pali oci, mivala jsem to uz drive tak v 9 letech, ale ocni lekar nic nezjistil. Muzete poradit? Predem dekuji...
Jitka - 05.01.2021 11:42:32
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
příčin pálení očí může být více.
Může se jednat o přirozenou reakci oka na dlouhodobou námahu - typicky například po dlouhém koukání do monitoru nebo čtení v nevhodných světelných podmínkách., v tomto případě by mohly pomoci kapky typu umělých slz - volně prodejné v lékárně. Potíže však mohou být i signálem očního onemocnění.
Dále je nutno vědět, zda jste celkově zdráva nebo se léčíte na nějakou celkovou chorobu, užíváte nějaké léky, zda jste alergik, atd.
Takže zkuste začít aplikovat umělé slzy, které si koupíte v lékárně a pokud se nález cca po 7-10 dnech nezlepší, zkuste opakovat návštěvu u oftalmologa.

S pozdravem
I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 12:33:41

OTÁZKA: Dobry den, chtela jsem se zeptat, pred 3 dny se syn bouchl o kytaru do oka, zrejme pres vicko, moc nebrecel, jen malo a vcera jsem si nahodou vsimla ze ma v oku krev. Vubec o tom nevedel, az ja si vsimla nahodne. Staci nechat oko jen tak bez kapek?Kdyz vybouli oko ma to i nad tou skvrnkou co je videt z fota dekuji, Tina...
Tina - 05.01.2021 11:41:57
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
jen dle popisu se mohu k nálezu obtížně vyjádřit, foto k dispozici nemám. Zdá se, že by se mohlo jednat o krvácení pod spojivku. Hematom /modřina/ se musí odbarvit a zregredovat sám, oční kapky toto neurychlí. Pro lepší subj. pocit / pokud v oku tlačí / lze aplikovat kapky typu umělých slz - volně prodejné v lékárně.
Pokud se nález nebude během několika dní lepšit, navštivte očního lékaře.

S pozdravem
I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 12:19:50

OTÁZKA: Dobrý den, je zelený zákal dědičný? Dá se nějak ovlivnit jeho vznik?
Kamila - 05.01.2021 11:31:34
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
přesnou příčinu vzniku glaukomu neznáme. Existuje však mnoho rizikových faktorů, které ke vzniku onemocnění přispívají. Čím více rizikových faktorů, tím větší riziko vzniku onemocnění. Jeden z hlavních rizikových faktorů je vyšší nitrooční tlak, i když ne u každého pacienta s vyšší hodnotou nitroočního tlaku se v průběhu života onemocnění projeví.
Dalším rizikovým faktorem je pozitivní rodinná anamnesa - tzn. pokud se onemocnění již v rodině projevilo, pacient má vyšší riziko vzniku nemoci.
Přímo vznik onemocnění ovlivnit nemůžete.
Pokud se již onemocnění u pacienta prokáže, musí se upřesnit typ glaukomu a následně lze doporučit režimová opatření.

S pozdravem
I.Sováková

MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 12:04:17

OTÁZKA: Dobrý den, moje dcera nosí od 3 let brejličky na dálku. Má 3 dioptrie na jednom oku a 2,5 na druhém. Paní doktorka říká, že když se to nehorší, tak je to dobré. Dceři je nyní 9 let a dioptrie sice nepřibývají, ale ani neubývají. Má nějakou naději, že se jí očička začnou zlepšovat? Třeba v pubertě? Děkuji
Tereza - 05.01.2021 11:30:56
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
v dotazu není přesně určena dioptrická vada Vaší dcerky /dalekozrakost, krátkozrakost, astigmatismus?/, proto se nemohu vyjádřit k ev. další prognose.

S pozdravem
I.Sováková


MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 11:42:24

OTÁZKA: Dobrý den mám vrozenou vadu a chtěla bych poradit chtěla bych místo brili skusit i kontaktní čočky ale nevím zda by to bylo možné když mi paní optická tenkrát vysvětlovala že sklíčka v prilich mám jako obrácený sud a kde by bylo možné udělat malé dobře vyšetření a více mi to vysvětlit moc děkuji za odpověď paní Hofmanova
Petulka - 05.01.2021 10:48:39
ODPOVĚĎ: Dobrý den paní Hofmanová,
bylo by vhodné navštívit očního lékaře např. na poliklinice v místě Vašeho bydliště. Požádat o vyšetření - proměření počtu dioptrií, vyzkoušení vidění, ev. další vyšetření dle zjištěného nálezu.
Po zhodnocení výsledků vyšetření by jste se domluvili, zda je u Vás korekce kontaktními čočkami možná a zda ji oftalmolog doporučuje.

S pozdravem I.Sováková
MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 11:11:35

OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko mám dg.: Keratokonus oc.l.sin. susp., dále jsem v únoru objednán k topografii rohovky, chci se optat na další možný postup, jaká může být prognóza, jaké jsou způsoby léčby? V případě transplantace rohovky jaká je doba uzdravení? Pracuji jako policista je mi 42 let. Můžete mi prosím doporučit v případě nálezu tzv. prvního stupně nebo druhého nejvhodnější způsob léčby? Dále jakou kliniku by jste mi doporučila? Děkuji za odpovědi a přeji pevné zdraví
Milan - 05.01.2021 10:08:00
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
dle zprávy, kterou jste obdržel od lékaře se zatím jedná o podezření na keratokonus. Bude nutné ještě plánované speciální vyšetření - topografie rohovky. Teprve poté bude diagnosa definitivně potvrzena nebo vyloučena.
Uvádí se, že u nemocných je postup této nemoci individuální, to znamená, že se u každého jedince může onemocnění zastavit v jiné fázi.
Keratokonus nelze zcela vyléčit, ale onemocnění lze úspěšně pozastavit a stabilizovat.
Korekce je zpočátku řešena brýlemi, i když někdy obtížně, postupem času je nezbytná korekce tvrdými kontaktními čočkami, nebo ev. operace.
Dříve bývala jediným řešením transplantace oční rohovky. Dnes lze transplantaci oddálit metodou Collagen Cross Linking (CXL, CCL ), která je od loňského roku hrazena ze zdravotního pojištění.
Výběr provádějícího pracoviště bych ponechala na domluvě Vás a oftalmologa specialisty po definitivním dovyšetření a upřesnění dg.

S pozdravem I.Sováková



MUDr. Ivana Sováková - 05.01.2021 10:39:30

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA