Online chat - Archiv



05.11.2019 - Bipolární porucha


Na dotazy odpovídal/a: MUDr. Jiří Hudeček


OTÁZKA: Dobrý den, prosím mohl byste zmínit, jaké procento pacientů je zatíženo dědičností u tohoto onemocnění? Na jakém místě se ve výčtu psychických poruch asi bipolární porucha nachází?
Je zde možné hovořit o nějaké prevenci? Děkuji
Honza Janout - 05.11.2019 14:42:23
ODPOVĚĎ: Dobrý den. U bipolární poruchy je prokázaný genetický - dědičný podíl na vzniku onemocnění. I když metody genetického zkoumání se neustále modernizují a rozšiřují, stále není uspokojivě vysvětlený mechanismus tohoto dědičného podílu. Pokud by oba rodiče stonali s bipolární poruchou, je u dítěte 60 procentní riziko vzniku onemocnění. V opačném pohledu je to dobrá zpráva v tom, že pokud jsou shodou náhod a výběrem životního partnera oba rodiče nemocní bipolární poruchou, je dokonce 40% šance, že dítě nebude nemocné. Výzkumy jsou složité v tom, že je genetická vloha pro chorobu vázána na větší množství genů. Vyplatí se dbát o minimum stresových událostí v životě - vhodný partner, vhodné zaměstnání, nepracovat v noci, dbát o pravidelnou fyzickou zátěž organismu, pravidelný sport a pravidelná relaxace-odpočívání, zdravé jídlo, nezanedbávat jezení ryb, zeleniny, ovoce.. a například ještě oříšků. Alkohol a návykové látky výrazně škodí ! Jedná se o mnohdy "banální" opatření, která člověk mnohokrát slyší, ale již obtížně se jimi dokáže pravidelně dlouhodobě řídit. Pokud na sobě člověk pozoruje některé psychické potíže, je nejlepší je co nejdříve řešit, aby nezanedbal včasné terapeutické zásahy do možného rozvíjejícího se onemocnění. Bipolární porucha naštěstí není nejčastějším psychickým onemocněním, týká se jen 1-2 % jedinců.
MUDr. Jiří Hudeček - 05.11.2019 15:06:24

OTÁZKA: Prosím, jaké jsou varovné signály u onemocnění bipolární poruchou? Mohl byste, prosím, také zmínit, jaké jsou pak základní "spouštěče" této nemoci?

Jaké lze použít další způsoby, kromě léků, jak tuto nemoc udržet v rozumných mezích? Lze k těmto dalším metodám přiřadit i nějaké cvičební aktivity ( jóga, taiči, …)? Děkuji
Honza Janout - 05.11.2019 14:56:59
ODPOVĚĎ: Spouštěčem onemocnění se může stát jakákoliv stresová událost v životě člověka, ale porucha může začít i ve zcela bezproblémovém životním období bez zjevného spouštěcího impulzu. Začátek může být pozvolný, ale i akutní, při pozvolném začátku se mohou vyskytnout i běžné mírné příznaky psychické nepohody, které občas u sebe pozoruje každý z nás, například nervozita, noc se špatným spánkem, mrzutost, nebo naopak příznaky toho, že se cítíme v pohodě, že nám běží aktivně myšlení, že nám "jdou věci od ruky". Postupně ale může být alarmující, když například uvedené příznaky a celá řada dalších trvají více dnů nebo dokonce týdnů po sobě. Bez medikamentózní léčby se u bipolární poruchy neobejdeme, sportování, cvičení, jóga, meditace - to vše může posilovat a přidávat k úspěšnosti léčení.
MUDr. Jiří Hudeček - 06.11.2019 12:10:24

OTÁZKA: Prosím, mohl byste uvést vliv tohoto psychického onemocnění na stav fyzického těla a zda je možné hovořit také o tom, že tato psychická porucha je příčinou nějakého jiného onemocnění ( vnitřní orgány, kůže, … )? Může být tato nemoc pak jednou z příčin i vážných onemocněních? Děkuji
Honza Janout - 05.11.2019 14:49:44
ODPOVĚĎ: Bipolární porucha není přímým mechanismem vzniku propojena se vznikem jiného interního - tělesného onemocnění. Na vzniku jiných onemocnění se může podílet nepřímo, například máme dílčí poddruhy depresí, kdy bývá u pacientů zvýšená chuť k jídlu, to může například přispívat k nárůstu hmotnosti, což pak může postupně souviset až s problematikou nárůstu hodnot krevního tlaku, kolísáním a zvyšováním hladiny cukru krvi.. (velmi zjednodušujícím příkladem řečeno jako příklad). Důležitý je výběr psychofarmakologické léčby, nenávykových léků máme celou řadu a každému pacientovi může pomoci jiný lék, i z hlediska možných individuálních vedlejších účinků a snášenlivosti medikace. Pokud některé léky pacient netoleruje nebo mu způsobují tělesné vedlejší účinky, je třeba po poradách s lékařem hledat jiný vhodnější lék.
MUDr. Jiří Hudeček - 06.11.2019 12:06:24

OTÁZKA: Dobry den, uz delsi dobu mam pocit, ze trpim nejakou formou bipolarni poruchy. Casto mam uzkosti, mam problem vylezt cely den z postele, nesnasim na sobe kdeco (predevsim charakterove vlastnosti, ale i vzhled a jine). Nejaka uplna malickost casto staci k tomu, aby se mi naprosto zmenila nalada. Jsem extremne citlivy na lidi okolo me, predevsim kamarady, ale i neprijemny clovek v metru me dokaze skoro rozbrecet (a naopak na usmev a prani hezkeho dne od treba prodavacky v obchode dokazu myslet cely den). Manicke stavy jsem doposud moc nepocitoval. Vcera jsem ale z pro me uplne nepochopitelneho duvodu mel extremne dobrou a "cinorodou" naladu, objednal a koupil jsem si spoustu veci a pustil se do ruznych cinnosti, s jejichz dokoncenim uz to tak slavne nebylo. Dneska jsem od probuzeni kvuli naproste malickosti neschopny cehokoliv a vcerejsi energie, nadseni a invence jsou pryc. Jsem 23 lety student, nikdy jsem zadnymi psychickymi problemy netrpel a pokud vim, ani nikdo z me rodiny (ackoliv to nemuzu vyloucit, je mozne, ze o tom jenom nevim). Nemam tudiz zadne zkusenosti s tim, jak takovy problem resit. Nevim, zda se jedna o bipolarni poruchu, nejaky tip uzkosti nebo jiny psychicky problem, nebo jestli jsem si jenom nekde precetl o bipolarni poruse a ted si vsugerovavam, ze ji trpim, a v dusledku toho vidim priznaky. Za jakoukoliv radu vam budu moc vdecny. S pozdravem .
Karel - 05.11.2019 13:35:24
ODPOVĚĎ: Dobrý den. Popisované potíže mohou být výsledem nejrůznějších psychických poruch, ale mnohdy se mohou objevit u každého z nás jako přirozené reagování na zátěž každodenního života, stres při studiu či zaměstnání, reakce na prožité události, naše každodenní úspěchy, neúspěchy. Doporučujeme začít psychologickým vyšetřením, pohovorem s psychologem, z vyšetření pak vyplynou další kroky v léčbě či v případném rozlišování, o jakou problematiku psychických obtíží se u Vás jedná. Možnosti léčení jsou široké, psychoterapie, režimová opatření, fyzická aktivita, sociální podpora, podpůrné pohovory, psychofarmaka.. Přejeme hodně sil do studia a do dalšího aktivního řešení Vašich potíží. Prim. Dr. Hudeček, Dr. Poláčková.
MUDr. Jiří Hudeček - 05.11.2019 14:04:39

OTÁZKA: Dobrý den, moje přítelkyně má diagnostikovanou bipolární poruchu. Když má deprese bere prášky, jak se jí udělá líp okamžitě přestává. V mánii odmítá prášky. Jsme spolu 4,5 roku z toho asi 1,5 roku s diagnózou. Již předtím byla temperamentní a vznětlivá. Nyní je však vše umocněno, stavy vulgárních nadávek, nesmyslných názorů, řešení nesmyslných věcí (například, že jsem k polévce vytáhl 2 lžičky a ona absolutně nechápe proč a že jsem debil). Problém je v tom, že já to nezvládám. 1000x jí říkám přestaneme na sebe křičet a nadávat si. Pak koupím místo jahodové zmrzliny, malinovou a ona před lidmi začne řvát, že se na to může ... Na mě to má ten vliv, že už pak na ni řvu taky. Někdy mám 100 chutí jí lisknout. navíc potom, jsem nepříjemný i na kamarády a známe, klesá mi výkonnost v práci a nevím jak z toho ven. Mám pak také deprese (asi zatím, ale ne ty klinické). Má takový vztah budoucnost? Co můžu udělat pro zlepšení? Díky
Martin - 05.11.2019 13:39:43
ODPOVĚĎ: Dobrý den. Popisujete mnohdy těžká období, kterým jsou vystaveni partneři nebo rodinní příslušníci psychicky nemocných pacientů. Při zhoršení příznaků bipolární poruchy jsou často pacienti podráždění, mrzutí, hádaví a nelze s nimi smysluplně racionálně klidně komunikovat, často je ale toto příznak a projev onemocnění, nikoli cílená zášť vůči partnerovi. Obecně lépe pacienti spolupracují na léčbě v období deprese než v období manickém. Partnerské vztahy s psychicky nemocnými pacienty je třeba posuzovat přísně individuálně, prvotně doporučujeme nebát se a začít probírat partnerské neshody s odborníkem - například psychologem pro partnerské vztahy, popřípadě se poradit s ambulantním psychiatrem pacientky. Pacientka může a má na to právo zakázat svému psychiatrovi, aby Vás informoval o jejím zdravotním stavu, ale psychiatr naopak může vyslechnout Váš pohled na věc a informace od Vás mu mohou pomoci ke správnému léčení pacientky. Prim. Dr. Hudeček, Dr. Poláčková.
MUDr. Jiří Hudeček - 05.11.2019 13:54:51

OTÁZKA: Dobrý den, chtěla bych se poradit, jak postupovat. S přítelem (47 let) jsem necelé 2 roky, ze začátku jsem si myslela, že je prostě trochu náladový. Postupně se to ale horší, už jsem si jistá, že to není jen obyčejná náladovost, mám podezření na deprese – střídá se u něj období, kdy je veselý, aktivní, sportuje, má spoustu plánů, pořád by něco (v dobrém) řešil… a období – změní se skoro před očima – kdy je naprosto apatický, bez života, nic ho nebaví, nezajímá, jen tak nějak přežívá, je schopný celý den nevylézt z postele, pokud vyloženě nemusí...připadá mi, jak když žiju se dvěma lidmi, když je v tom špatném období, tak vidím, že je z toho chvílemi sám smutný, protože vidí, že tím trápí i mně, ale nedokáže to asi nijak ovlivnit. Já jsem se s těmito poruchami nikdy nesetkala, tak to neumím posoudit, ale všímá si toho už i naše okolí, že jeho nálada se mění od extrému k extrému během chvíle. Nechce se mu o tom moc mluvit, ale když jsem naťukla, že mi to připadá jako něco vážnějšího, než jen náladovost a jestli nepřemýšlel nad tím, se poradit s lékařem, tak to úplně neodmítl, dokonce přiznal, že s tím měl problémy i v předchozích vztazích, vyrouzuměla jsem, že tím i končily. Sám se určitě nikam neobjedná, můžu mu nějak pomoct já a myslíte si, že je vhodné to nějak řešit, podle toho krátkého popisu?
Děkuji, Lída
Ludmila - 05.11.2019 10:22:02
ODPOVĚĎ: Dobrý den. Z uvedeného popisu je pravděpodobné, že se u Vašeho přítele skutečně může rozvíjet psychická porucha, která by mohla být typická cyklickými změnami emočního naladění. Takových poruch máme celou řadu, bipolární porucha může být jednou z nich. Doporučujeme určitě provést psychiatrické vyšetření, ideální by bylo, aby přítel alespoň základně na provedení vyšetření spolupracoval. Další variantou by bylo provedení psychologického zhodnocení pomocí psychologických vyšetřovacích testů, i tímto vyšetřením by se mohlo podařit rozlišit, zda pacient více potřebuje psychofarmaka, či by postačilo docházení na psychoterapie, nebo zda by pacient mohl profitovat z obojího. Pokud Váš přítel důvěřuje svému obvodnímu - praktickému lékaři, je možnost provést prvotní lékařské zhodnocení u něj, a využít jeho doporučení pro následné provedení psychologického / psychiatrického vyšetření. Na cyklické změny nálady existují moderní nenávykové léky i moderní přístupy psychoterapeutické, není čeho se obávat. Pokud změny emocí vyplývají z dlouhodobého osobnostního naladění pacienta, bývá terapie složitější, a závislá o to více na spolupráci pacienta. Z Vaší strany může být složitým úkolem postupně motivovat pacienta k provedení výše uvedených kroků, ideálně i ve spolupráci s jeho rodinnými příslušníky, ke kterým má Váš přítel důvěru. S prvotní návštěvou lékaře či psychologa mu můžete být nápomocná, můžete jít na vyšetření s ním, mírnit jeho obavy a pomáhat mu uskutečňovat další kroky případného léčení. Přejeme hodně sil a trpělivosti, prim. Dr. Hudeček, Dr. Poláčková.
MUDr. Jiří Hudeček - 05.11.2019 13:42:56

OTÁZKA: Dobrý den, chci se zeptat,jestli se dělá něco pro to (popřípadě co), aby agresivní a potenciálně nebezpeční lidé s touto poruchou neohrožovali a nebyli nebezpeční svému okolí. Je nasnadě, že určité procento těchto lidí si duševní poruchu nechce připustit nebo se neléčí a trpí tím potom přinejmenším psychicky lidé, kteří jsou v jejich blízkosti a mohou se stát terčem jejich útoků.
Daniel - 05.11.2019 11:22:46
ODPOVĚĎ: Dobrý den. Řešení popsané problematiky je často nesnadným procesem spolupráce složek policie, rychlé záchranné služby, ošetřujících lékařů, rodin pacientů, samotných pacientů. Agresivním se může stát každý člověk, bez řádného psychiatrického vyšetření nelze nikdy dopředu přesně stanovit, kdo by mohl či nemusel být psychicky nemocný. Psychiatricky nemocný pacient v žádném případě neznamená automaticky agresivní či nebezpečný člověk, ba právě naopak, psychicky nemocní bývají často terčem agresivních činů nebo oběťmi útoků, zneužití, podvedení. V rámci reformních kroků v oboru psychiatrie nově existují výjezdní terénní týmy fungující při Centrech duševního zdraví, kdy je možné navštívit pacienta s psychickou poruchou přímo v místě bydliště a řešit problém na místě. Existuje možnost nedobrovolné hospitalizace u pacientů s psychickou poruchou (hospitalizace bez souhlasu pacienta), kteří bezprostředně ohrožují okolí. Pokud nejsou agresoři psychicky nemocní, řeší případ akutně policie. Prim. Dr. Hudeček, Dr. Poláčková.
MUDr. Jiří Hudeček - 05.11.2019 13:26:56

OTÁZKA: Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda můžu mamince s bipolární poruchou nechat vnoučata na hlídání, když bere léky.

Děkuji. Lenka
lenka - 05.11.2019 10:17:44
ODPOVĚĎ: Dobrý den. Určitě neexistuje nějaké jasné pravidlo, že by pacientům s bipolární poruchou nemohlo být svěřeno dítě do péče - vnouče na hlídání. Naopak jednotlivé případy stonajících pacientů by měly být posuzovány individuálně, ideálně při rozhovorech ošetřujícího lékaře, rodiny a pacienta. Při plně kompenzovaném stavu onemocnění někteří pacienti dobře zvládají všechny pracovní - rodinné - společenské povinnosti a očekávání. Dobrá spolupráce s lékařem v léčení a pravidelné užívání doporučovaných léků je jedním z předpokladů dobrého fungování v rámci rodiny. S pozdravem prim. Dr. Hudeček, Dr. Poláčková.
MUDr. Jiří Hudeček - 05.11.2019 13:12:09

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA