Online chat - Archiv



04.06.2019 - MELANOM


Na dotazy odpovídal/a: MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.


OTÁZKA: Paní doktorko, prosím, bylo by možné se zmínit o základní prevenci vzniku melanomu? Jaký je vliv dědičnosti a jaká kritéria se v takovém případě sledují? Jak je na tom z hlediska jeho výskytu naše republika v porovnáním třeba se státy na jihu Evropy, kde je více slunečního svitu? Děkuji
Honza Janout - 04.06.2019 14:57:20
ODPOVĚĎ: Pane Janoute, vy mě zásobujete otázkami, na které nelze jednoduše odpovědět. Zkusím být stručná:
O melanomu víme, že vzniká při excesivním spálení kůže, náchylnější jsou lidé s nižším fototypem..tedy blonďáci a zrzaví. Takže prevence je nečervenat na slunci. Neznamená to ale, že se vám vyhnou i ostatní typy melanomu, které se slunečním osvitem nesouvisí.
Dědičný výskyt je popsán a u těchto rodinných linií se studují různé genetické změny. Zatím neexistují genetické testy, které by se v rutinní denní praxi sledovaly a řekly nám, že by zrovna tenhle člověk měl větší riziko vzniku melanomu. Co se týče výskytu melanomu vede Austrálie a USA, my se držíme v celoevropském průměru. Překvapivě v jižních evropských státech není melanomů o tolik více než je evropský průměr, je to dané fototypem lidí, ale dle mého názoru hlavně tím, že místní si nepůjdou v poledne lehnou na pláž jako Češi, ale mají siestu v chládku svého kamenného domu se sklenkou červeného vína:-).
MUDr. Barbora Divišová, Ph.D. - 04.06.2019 15:26:51

OTÁZKA: Paní doktorko, prosím, jaký je původ skvrn, kterým se říká stařecké a jak laik je může rozeznat od skvrn na kůži, které jsou podezřelé z hlediska vzniku melanomu? Jak bude záviset při posuzování dané skvrny na jejím tvaru? Jak rychle se určité skvrny mohou měnit? Jaký vztah mají mateřská znaménka ( jsou v nich nějaké rozdíly ? ) a melanom? Děkuji
Honza Janout - 04.06.2019 14:49:36
ODPOVĚĎ: Kdyby šlo jednoduše odpovědět na všechny vaše dotazy na chatu, nemuseli by lékaři ordinovat.
Zase obecně řečeno: nejčastěji se na kůži vyskytují skvrny, pihy, pigmetové névy a laicky řečeno stařecké bradavice, což jsou většinou nezhobné afekce a potom zhoubné nádory. Laik je rozezná těžko, proto chodí ke kožnímu lékaři, aby je rozeznal a řekl co s nimi.
Návod pro vás, dobré je pozorovat svou kůži... ne každý den, stačí se podívat do zrcadla třeba 1x za měsíc nebo pověřit osobu blízkou, jestli není na kůži něco nového a pozorovat tu změnu a 1x ročně nebo při změně navštívit odborníka, kterému řeknete: "tuhle skvrnu tu mám rok a za půl roku se zvětšila na dvojnásobek a zčernala." Tak to je ideálně edukovaný pacient a sen každého kožního lékaře:-)
MUDr. Barbora Divišová, Ph.D. - 04.06.2019 15:05:28

OTÁZKA: Dobrý den,
prosím, je doporučována nějaká minimální doba pobytu na slunci, aby se dostatečně vytvořil vitamín D? Děkuji
Honza Janout - 04.06.2019 14:30:07
ODPOVĚĎ: Ano, určtě existují data, která vám řeknou, že záleží na zeměpisné poloze, ročním období, na fototypu a velikosti osluněného povrchu těla. Přesná čísla neznám, ale rozhodně je to méně než minimální erytémová dávka, což je energie slunečního záření, která způsobí zčervenání kůže.
Takže je to chabá výmluva, když vidím spálené nosy, krky a nosy svých pacientů, že je to proto, že si vyrábí denní dávku vitamínu D. Ne, oni si připravují kůži na to, že se na ní v 80 letech (nebo dříve) vytvoří rakovina.
MUDr. Barbora Divišová, Ph.D. - 04.06.2019 14:46:17

OTÁZKA: Zdravím vás, chtěl bych vás požádat o radu. Je mi 15 a na stehni se mi začala měnit jedna piha.. Začala růst do výšky, být asymetrická, není pravidelná, často svědí, má takový hrubý povrch a v největším průměru 6 milimetrů. Mám strach, že by se mohlo jednat o melanom kůže, mám k tomu důvod, jsem totiž osoba se zrzavými vlasy a už jsem se snad nespočetněkrát za život spálil.. A tahle piha začíná být velmi podezřelá.. Také jsem slyšel, že svědění je až to pozdní stadium.. A výška pihy začíná být až možná k jednomu milimetru.. Dnes jdeme sice ke kožnímu lékaři, ale já vás prosím, abyste mi i vy odpověděli. Děkuji vám velmi, když si uděláte čas.
Lukáš - 04.06.2019 12:39:59
ODPOVĚĎ: Dobrý den, kdybych uměla ordinovat po telefonu nebo sociálních sítích, tak nemusíte do lékařských ordinací a řešili bychom vše na dálku formou chatu. Mě by tahle medicína nebavila, ale holt by se člověk přizpůsobil. Naštěstí žijeme ještě v době, kdy je k vyšetření pacienta osobní kontakt nutný.
Takže já jen obecně: ve věku 15 let se znaménka ještě vyvíjí a mění a je to normální. Neznamená to, že měnící se znaménko = melanom. Je třeba odborníka, který změnu posoudí a to jako nezhoubnou a névus se může ponechat, anebo jako podezřelou ze zhoubnosti a poté indikuje excizi a vyšetření histopatologem, aby se na buňky podíval pod mikroskopem, ev. je obarvil, aby mohl lépe identifikovat jako nezhoubné v névu nebo zhoubné v melanomu. Toto je ideál. V životě není vše černobílé a v patologii též ne a tak je šedá zóna, kde i ten nejlepší patolog není schopný s jistotou říci verdikt o vyříznuté afekci. Proto se tito pacienti dále sledují a ev. vyšetřují.
Poslední poznámka: svědění je subjektivní vjem, který nám neříká nic o tom, zda je afekce zhoubná nebo ne. Nejdůležitější údaj, který potřebuje lékař od pacienta je: jak dlouho afekce na těle je a jestli se mění a jak.
Toto jsou věci, které nám velmi usnadní rozhodování o dalším postupu.
MUDr. Barbora Divišová, Ph.D. - 04.06.2019 14:33:18

OTÁZKA: Dobrý den. Na těle mám hodně znamének. Při preventivním vyšetření digitálním dermatoskopem mi paní doktorka doporučila čtyři vyříznout a zaslat na histologii. Tři jsou v pořádku. U čtvrtého byl výsledek následující: (citace) Mikroskopicky prokazujeme jednak vysoce dysplastický smíšený melanocytový névus (minimální vzdálenost vysoce dysplastického smíšeného melanocytového névu od nejbližšího laterálního okraje je minimálně 2,55 mm), jehož struktury nezasahují do resekčních linií laterálních okrajů ani spodiny excise, vedle kterého se nachází smíšený melanocytový névus bez dysplastického fenotypu taktéž kompletně odstraněný. (konec citace). Výsledek mi nejprve sdělovala sestra po telefonu a sdělila mi, že bude nutné další vyříznutí. Paní doktorka mi pak řekla, že počkáme a mám přijít na kontrolu za půl roku. Nic bližšího mi nevysvětlily. Mohla bych poprosit o vysvětlení Vás? Dále bych se, prosím, chtěla zeptat, zda je tento nález nebezpečný, zda hrozí melanom. Nevadí čekání půl roku? Jaký pak připadá v úvahu další vývoj? Pokud by bylo nutné další vyříznutí, stačilo by jen znaménko, nebo by bylo nutné odstranit i uzliny? Děkuji předem za Vaši odpověď.
Jana - 04.06.2019 11:35:49
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
myslím, že jste velmi pečlivě sledovaná stran pigmentových névů i digitálním dermatoskopem, takže máte maximální odbornou péči. Co se týče výsledků histologického vyšetření, když histopatolog popíše afekci jako névus, tak je to névus, ostatní přívlastky jsou řekněme upřesnění toho, že není úplně běžný a normální a má nějakou charakteristiku. V některých případech je i v mikroskopu těžké ho odlišit od melanomu. Další postup je na komunikaci mezi klinikem a patologem, aby našli nejlepší rešení pro pacienta a pak na vašem ošetřujícím lékaři, aby vám situaci dostatečně vysvětlil.
Můj osobní názor, vámi popisovanou situaci bych řešila stejně jako váš ošetřující lékař a zkusila bych vám ty odborné věci přeložit do laické řeči. A spekulovat co by..kdyby...to je jako kdybyste se mě zeptala: "Co se mi stane, když mi spadne cihla na hlavu, když půjdu okolo staveniště?":-))
MUDr. Barbora Divišová, Ph.D. - 04.06.2019 14:10:17

OTÁZKA: Dobry den, moji mamince (43) rekli, ze při vyriznuti znaménka našli melanom (tedy rakovinu kůže jak jsem si našla). Ona se o tom nechce vůbec bavit. Chtela bych se zeptat co by mohlo následovat dal, popřípadě jaké ji bude cekat vyšetření, co ji muže hrozit. Sdělili ji to v patek. Mame o ni starost. Mockrát Vam dekuju.
SaNDRA - 04.06.2019 10:52:51
ODPOVĚĎ: Dobrý den, obecně řečeno, maligní melanom je zhoubný nádor kůže, který má potenciál metastazovat, záleží na určitých parametrech, které se dozvíme z histologického vyšetření - tzn. laicky, když se pošle vzorek na patologii.
Léčba je chirurgická, zase jednoduše, co lze, to se na těle a z těla odstraní a dále se sleduje, jak choroba postupuje nebo nepostupuje a zda nemůže být na kůži melanomů více, což taky bývá relativně často. O to vše se stará dermatolog na specializovaných ambulancích většinou na krajské úrovni nebo ve fakultních nemocnicích. Další specializovaná léčba melanomu, který vyvinul metastázy, je v rukou onkologa.
MUDr. Barbora Divišová, Ph.D. - 04.06.2019 13:49:55

OTÁZKA: Dobrý den, teď jsem si rozškrábla malou pihu pod prsem tekla kapička krve. Mám teď velký strach, protože jsem před 20 lety měla melanom. Můžete mi poradit, co s tím a jestli je to nebezpečné? Děkuji Květa
Květa - 04.06.2019 10:42:17
ODPOVĚĎ: Dobrý den, obecně traumatizace pigmentových névů nezpůsobí jejich zhoubné bujení.
Buď jste si rozškrábla pigm. névus nebo melanom, který už tam roste déle:-)
Ideální je desinfikovat, nechat zahojit cca do 10dnů a poté ukázat dermatologovi, aby posoudil, zde je afekce zhoubná nebo nikoliv.
MUDr. Barbora Divišová, Ph.D. - 04.06.2019 13:39:25

OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko,
před 5 ti lety mi byl diagnostikován melanom trupi - in situ (2-3mm znaménko) , který vznikl v těhotenství. Léčba pouze excize s následným sledováním a kontrolami.
Od té doby jsem tak trošku hypochondr, sleduji každé znaménko a hysterčím, jakmile vidím změnu barvy, tvaru a na kožní onkologii mě vždy uklidňují, že vše v pořádku - nejsem důvěřivá, vzhledem k tomu, že to tvrdili i o znaménku, kde dle laboratoře melanom vznikal...
Tak teď plaším kvůli spodnímu rtů.
Udělala se mi tmavší, lehce vyvýšená skvrnka, nebolí, nehnisá, tváří se jako piha , nebo nějaká krevní sraženina.
Je mi 28 let, kuřačka, aktivní sportovec se zájmem o výživu.
Mám se bát, nebo počkat na další kontrolu na podzim? Děkuji!
Kristýna - 04.06.2019 10:36:49
ODPOVĚĎ: Dobrý den,
není nikde přesně stanoveno, jak často a kdo by měl chodit na preventivní kontroly pigm. névů. Existují rizikové skupiny, u kterých je kontrola vhodná. Každé pracoviště má svoje postupy. Z mé zkušenosti musím říci, že u pac. po operaci maligního melanomu in situ formy je kontrola 1x ročně dostatečná k odhalení podezřelých afekcí. Vždy je důležitá spolupráce pacienta a jeho vlastní sledování. Když vidí změnu, tak by měla být zkontrolována dermatologem.
MUDr. Barbora Divišová, Ph.D. - 04.06.2019 13:36:48

OTÁZKA: Dobrý den,
chtěl bych se zeptat zda se může nádor kůže objevit i v důsledku dlouhodobých zánětů kůže, jako je to běžné u jiných orgánů.

Děkuji.
kena - 04.06.2019 10:31:24
ODPOVĚĎ: Dobrý den, obecně řečeno, že nádory kůže vznikají na základě různých vlivů, všechny je ještě neznáme. Jestli vám jde o zhoubné a nejčastější, tzn. bazaliom a spinaliom, mohou se též vyskytnout v místech kůže poškozené - např. v jizvách po plošných popáleninách nebo v nehojících se vředech, ale je to vzácné. Není to denní chleba dermatologa, ale je třeba na to myslet.
MUDr. Barbora Divišová, Ph.D. - 04.06.2019 13:25:51

OTÁZKA: Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak vypadá melanom pod nehtem, já i moje dvě kamarádky si děláme gelové nehty doma a jim oběma se udělalo pod jejich přírodním nehtem černá pravidelná čárka, která vypadá jako tříska, ale vypadá, že odrůstá. Máme strach, jestli to není melanom, prosím moc o radu. Já nic nemám ani ostatní další kamarádky jen ony dvě.
Petra - 04.06.2019 10:30:34
ODPOVĚĎ: Dobrý den, na začátku chatu musím zdůraznit, že se nedájí diagnózy a další doporučení stanovovat po internetu. To zatím lékaři neumí a bohužel nebo stále bohudík léčíme pacienty z očí do očí.
Proto všechny mé rady budou velmi obecné.
Nelze jednou větou říci, jak vypadá melanom pod nehtem, většinou vídáme barevnou a strukturální změnu nehtu, ale ta může být způsobena i jinými činiteli jako např. podnehtovou infekcí nebo traumatem. Při manipulaci s gelovými nehty vídáme často infekce. Když jsou pod nehty změny, které popisujete - třísky s odrůstáním, tak se může jednat o krevní podlitiny po drobných mikrotraumatech.
Myslím, že jsem vás odpovědí asi neuspokojila. Je lepší nechat nehty vyšetřit dermatologem.
MUDr. Barbora Divišová, Ph.D. - 04.06.2019 13:22:13

Kliknutím na téma chatu zobrazíte celý chat.

Datum chatu Téma chatu Na dotazy odpovídal/a
20.11.2023 Zkouška Jana Würflová
21.11.2023 Dekubity Bc. Vanda Tomášková
17.10.2023 Víte, co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
18.10.2022 Víte co jíte? Bc. Romana Fatková, DiS.
04.01.2022 Očkování proti Covid – 19 (poznatky a postřehy po ročním očkování….) MUDr. Alena Koubová
21.12.2021 Péče o matku a dítě v šestinedělí MUDr. Jaroslava Karbanová, Ph.D.
07.12.2021 Dekubity Mgr. Nina Müllerová
01.11.2021 Revmatická onemocnění MUDr. Jan Zeman
09.11.2021 Rakovina prostaty a varlat MUDr. Ivan Trávníček, Ph.D.
26.10.2021 Anestezie a resuscitace prof. MUDr. Jan Beneš, Ph.D.
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
12.10.2021 Duševní zdraví Mgr. Lucie Eisenvortová
14.09.2021 Antikoncepce - pomocník nebo strašák? MUDr. Jan Humplík
22.06.2021 Kožní nádory doc. MUDr. Tomáš Fikrle, Ph.D.
08.06.2021 Darování krve - nejvzácnější tekutiny MUDr. Jana Ticháčková
25.05.2021 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
11.05.2021 Únavový syndrom Mgr. Pavel Brenkus
27.04.2021 Jarní alergie MUDr. Martina Vachová, Ph.D.
13.04.2021 Parkinsonova choroba MUDr. Vojtěch Mach
30.03.2021 Covid a jeho dopady na naší psychiku Mgr. Dana Chmelařová, Ph.D.
16.03.2021 Bolesti zad - civilizační choroba MUDr. Andrea Kunschová
02.03.2021 Cévní mozková příhoda - mrtvice doc. MUDr. Jan Mraček, Ph.D.
16.02.2021 Rakovina krve doc. MUDr. Daniel Lysák, Ph.D.
02.02.2021 Očkování proti Covid - 19 MUDr. Jana Váchalová
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
19.01.2021 Infarkt doc. MUDr. Ivo Bernat, Ph.D.
05.01.2021 Oční nemoci a vady MUDr. Ivana Sováková
15.12.2020 Jak se vyhnout stresu o Vánocích Mgr. Pavel Brenkus
01.12.2020 DĚTSKÁ OBEZITA MUDr. Petra Paterová
03.11.2020 RAKOVINA PROSTATY A VARLAT MUDr. Hana Sedláčková
20.10.2020 OSTEOPORÓZA doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
06.10.2020 STAŘECKÁ DEMENCE MUDr. Zdeňka Roubalová
10.03.2020 ONEMOCNĚNÍ LEDVIN MUDr. Jiří Kolář
25.02.2020 Fibrilace síní doc. MUDr. Vlastimil Vančura, Ph.D.
11.02.2020 EPILEPSIE U DOSPĚLÝCH MUDr. Hana Vacovská
28.01.2020 Robotické operace MUDr. Václav Karnos
14.01.2020 NEDOSTATEK VITAMÍNU D A JEHO DŮSLEDKY prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.
17.12.2019 ZÁNĚTY STŘEV A DRÁŽDIVÝ TRAČNÍK MUDr. Jan Kotyza
03.12.2019 PREVENCE AIDS prof. MUDr. Petr Pazdiora, Ph.D.
19.11.2019 NOVINKY V LÉČBĚ DIABETU MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
19.11.2019 Novinky v léčbě diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
05.11.2019 Bipolární porucha MUDr. Jiří Hudeček
22.10.2019 Akutní a chronická otrava oxidem uhelnatým - příznaky a léčba MUDr. Martin Štěpán
08.10.2019 PROBLÉMY SE ZRAKEM, ONEMOCNĚNÍ OČÍ MUDr. Ivana Sováková
24.09.2019 Antikoncepce - možnosti, přínosy, rizika, věk žen a potíže po vysazení MUDr. Jan Humplík
10.09.2019 Artroskopie kloubů MUDr. Ondřej Havel
18.06.2019 Kardiak v létě – na co pozor, jak na dovolenou, jak s pohybem … MUDr. Jan Lhotský
04.06.2019 MELANOM MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
21.05.2019 ŽALUDEČNÍ A DVANÁCTNÍKOVÉ VŘEDY MUDr. Luděk Bouchner
07.05.2019 HPV viry – co všechno způsobují, jaká je prevence doc. MUDr. Jiří Bouda, Ph.D.
23.04.2019 PORUCHY SRÁŽLIVOSTI KRVE – PŘÍČINY, PROJEVY, LÉČBA MUDr. Zdeňka Hajšmanová
09.04.2019 Prevence a léčba diabetické nohy MUDr. Ivana Flanderová
26.03.2019 Zelený zákal, ztráta zraku MUDr. Ivana Sováková
12.03.2019 Rakovina jater prof. MUDr. Vladislav Třeška DrSc.
26.02.2019 Paradentóza - Parodontis MUDr. Jan Liška
12.02.2019 Degenerativní onemocnění páteře, bolesti zad MUDr. Jaroslava Suchá
29.01.2019 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby prof. MUDr. Petra Cetkovská, Ph.D.
15.01.2019 Operace štítné žlázy MUDr. Vladan Hrabě
18.12.2018 Předvánoční stres Mgr. Dana Chmelařová
04.12.2018 Gynekologická onemocnění a operace MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
20.11.2018 Ředění krve, proč je to důležité? MUDr. Tomáš Mádr
06.11.2018 Světový den diabetu MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
23.10.2018 Osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
09.10.2018 Léčebná chirurgie pro a po hubnutí MUDr. Jan Geiger
25.09.2018 Choroby srdce ve stáří MUDr. Jan Lhotský
11.09.2018 Patní ostruha MUDr. Michal Ruml
26.06.2018 Kýla doc. MUDr. Jarmil Šafránek, Ph.D.
19.06.2018 Angina Pectoris doc. MUDr. Jitka Mlíková Seidlerová, Ph.D.
22.05.2018 Cukrovka u dětí a dospívajících MUDr. Petra Paterová
24.04.2018 Alergie a astma MUDr. Martina Vachová
10.04.2018 Onemocnění žlučníku MUDr. Karel Rupert, Ph.D.
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. David Havel
27.03.2018 Infekční onemocnění plic – tuberkulóza, zápal plic MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
13.03.2018 Nádory mozku a míchy MUDr. Petr Vacek
27.02.2018 Rakovina jícnu a žaludku MUDr. Karel Balihar, Ph.D.
13.02.2018 Rakovina plic MUDr. Veronika Bednářová
30.01.2018 Kosmetické nedostatky kůže – akné, bradavičky, kuří oka, jaterní skvrny, ochlupení MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
16.01.2018 Klimakterium (menopauza) - klimakterické potíže a jejich řešení, důsledky klimakteria MUDr. Lukáš Prajka
02.01.2018 Máme se bát antibiotik? MUDr. Tamara Bergerová
19.12.2017 Kladné emoce, šíření klidu a dobré nálady / energie nejen o svátcích Mgr. Blanka Šestáková, Ph.Dr.
21.11.2017 Řídnutí kostí – osteoporóza doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
07.11.2017 Cukrovka - Diabetes mellitus MUDr. Vojtěch Česák
24.10.2017 Rakovina prostaty a známá kampaň Movember MUDr. Tomáš Vavřík
10.10.2017 Onemocnění velkých kloubů MUDr. Karel KOUDELA, Ph.D.
26.09.2017 Porody, 10. výročí Gynekologicko-porodnické kliniky doc. MUDr. Zdeněk Novotný, CSc.
12.09.2017 Kardiovaskulární choroby prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
20.06.2017 Dětské úrazy MUDr. Pavel Hořák
06.06.2017 Opalování a prevence melanomu MUDr. Barbora Divišová Ph.D.
23.05.2017 Poruchy prokrvení dolních končetin – současné možnosti léčby doc. MUDr. Jiří Moláček, Ph.D.
09.05.2017 Vysoký krevní tlak a rizika s ním spojená MUDr. Markéta Hronová
25.04.2017 Meningokokové infekce a očkování proti nim MUDr. Alena Koubová
11.04.2017 Parkinsonova choroba MUDr. Jan Žák
28.03.2017 Zápal plic, kašel MUDr. David Havel
14.03.2017 Ekzém, lupénka a jiné kožní choroby MUDr. Martin Novák
28.02.2017 Křečové žíly prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.
14.02.2017 Karcinom prostaty a nové technologie, které zachytí nádor přesněji MUDr. tomáš Vavřík
31.01.2017 Dna, revmatismus MUDr. David Suchý, Ph.D.
17.01.2017 LDN - Lůžka dlouhodobě nemocných MUDr. Miloš Kopecký
03.01.2017 Migréna MUDr. Rudolf Kotas
20.12.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
06.12.2016 Zdravotní pomůcky pro lidi nemocné i zdravé Jana Martincová
29.11.2016 Úzkost a podzimní deprese PhDr. Blanka Šestáková
22.11.2016 Chronická obstrukční plicní nemoc MUDr. Petr Šafránek
15.11.2016 Cukrovka (Diabetes mellitus) MUDr. Klára Picková
08.11.2016 Zelený zákal, ztáta zraku MUDr. Ivana Sováková
01.11.2016 Paradentóza MUDr. Barbora Valentová
25.10.2016 Karcinom prsu MUDr. Andrea Ňaršanská
18.10.2016 Nejčastější choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
11.10.2016 Výživa Mgr. Jana Körnerová
04.10.2016 Ušní, nosní a krční onemocnění u dětí i dospělých MUDr. Vladan Hrabě
27.09.2016 Alzheimerova choroba doc.MUDr. Jiří Beran, CSc.
20.09.2016 Sociální péče o seniory, terénní a pobytové služby Mgr.Bc. Ivana Šuryová
13.09.2016 Dětská obezita MUDr. Dominika Cvalínová
21.06.2016 Chudokrevnost (Anemie) MUDr.Jitka Šlechtová
14.06.2016 Dárcovství krve MUDr. Jana Ticháčková
07.06.2016 Plastická chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA.
31.05.2016 Hypertenze prof. MUDr. Jan Filipovský, CSc.
17.05.2016 První pomoc MUDr. Jan Zatloukal
10.05.2016 Porod MUDr. Jaroslava Karbanová
03.05.2016 Melanom prof. MUDr. Karel Pizinger, CSc.
26.04.2016 Epilepsie u dětí MUDr. Jitka Rokytová
19.04.2016 Žaludeční vředy MUDr. Eva Mayerová
12.04.2016 Rakovina ženských orgánů MUDr. Jiří Presl, Ph.D.
05.04.2016 Alzheimerova nemoc MUDr. Zdeňka Roubalová
29.03.2016 Leukémie MUDr. Pavel Jindra, Ph.D.
22.03.2016 Poruchy zraku MUDr. Marie Jurčuková
15.03.2016 Trombóza MUDr. Tomáš Mádr
08.03.2016 Poruchy řeči Mgr. Ivana Herejková
01.03.2016 Jód a jeho vliv nejen na štítnou žlázu MUDr. Hana Grégrová
23.02.2016 Dětská stomatologie doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
16.02.2016 Psychosomatické poruchy PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
09.02.2016 Bolesti zad a páteře MUDr. Jiří Valeš
02.02.2016 Chřipka MUDr. Jaroslav Jirouš
26.01.2016 Léčba hemeroidů a křečových žil MUDr. Vilém Kuntscher, Ph.D.
19.01.2016 Možnosti diagnostiky pomocí moderní techniky prof. MUDr. Jiří Ferda, Ph.D.
12.01.2016 Spánková apnoe, chrápání MUDr. Krista Plicková
05.01.2016 Péče o předčasně narozené děti doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D.
15.12.2015 Duševní pohoda o Vánocích PhDr. Mgr. Blanka Šestáková
08.12.2015 Celiakie Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
01.12.2015 Tuberkulóza MUDr. Václava Dubová
24.11.2015 Lčebná rehabilitace u dětí MUDr. Helena Sobotková
10.11.2015 Diabetes mellitus (cukrovka) prof. MUDr. Zdeněk Rušavý, Ph.D.
03.11.2015 Chřipka a pneumokoková onemocnění MUDr. Jana Váchalová
27.10.2015 Dětská obezita prof. MUDr. Josef Sýkora, Ph.D.
20.10.2015 Revmatická onemocnění MUDr. David Suchý, Ph.D.
13.10.2015 Úzkostné poruchy a fóbie - možnosti léčby bez léků Mgr. Vladimír Stuchl
06.10.2015 Náhlá srdeční smrt MUDr. Vlatimil Vančura, Ph.D.
29.09.2015 Stáří MUDr. Vlasta Štastná
22.09.2015 Rakovina ledvina a jiná ledvinová onemocnění MUDr. Viktor Eret, Ph.D.
15.09.2015 Dětské očkování prof. MUDr.Josef Sýkora, Ph.D.
08.09.2015 Dětské psychické poruchy MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D.
30.06.2015 Klíšťová encefalitida MUDr. Jarmila Kydlíčková
23.06.2015 Lékařská genetika MUDr. Ivan Šubrt, Ph.D.
16.06.2015 Infarkt myokardu MUDr. Ivo Bernat
09.06.2015 1.pomoc MUDr. Jakub Kletečka
02.06.2015 Melanom MUDr. Barbora Divišová, Ph.D.
26.05.2015 Bolest a pohyb – vhodné pohybové aktivity z pohledu fyzioterapeuta MUDr. Hana Hladová
19.05.2015 Alergie a astma doc. MUDr. Petr Panzner, CSc,
12.05.2015 endokrinologie MUDr. Michal Krčma
05.05.2015 Chronický únavový syndrom MUDr. Věra Vobořilová
28.04.2015 Gynekologická onemocnění doc. MUDr. Vladimír Kališ, Ph.D.
21.04.2015 Nedoslýchavost MUDr. Monika Vohlídková
14.04.2015 Deprese a jiné psychické nemoci. MUDr. Jiří Hudeček
07.04.2015 Bezpečnost potravin Bc. Eva Halámková
31.03.2015 Dárcovství krve MUDr. Petra Šlechtová, MBA
24.03.2015 Zdraví spánek, poruchy spánku MUDr. Krista Plicková
17.03.2015 Časté nemoci dutiny ústní doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc.
10.03.2015 Cévní mozková příhoda MUDr. Jiří Polívka, CSc.
03.03.2015 Chronické defekty MUDr. Petr Šíma
24.02.2015 Rakovina močového měchýře MUDr. Dušan Mrkos
17.02.2015 Chřipku nepodceňujte! MUDr. Alena Koubová
10.02.2015 Artróza MUDr. Karel Koudela, Ph.D.
03.02.2015 Nový stacionář pro seniory Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA
27.01.2015 Nemoci zažívacího ústrojí, vyšetřovací metody trávicího traktu MUDr. Luděk Bouchner
20.01.2015 Choroby ve stáří MUDr. Kateřina Soukupová
13.01.2015 Chci zhubnout! Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
16.12.2014 Chronická obstrukční plicní nemoc a problematika kouření MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
09.12.2014 Otázky kolem HIV a AIDS MUDr. Jana Braunová
02.12.2014 Krční, nosní a ušní choroby u dětí a dospělých doc. MUDr. Jaroslav Slípka, CSc.
25.11.2014 Možnosti současné plastické chirurgie MUDr. Tomáš Kydlíček, Ph.D., MBA
18.11.2014 Diabetes mellitus MUDr. Michal Krčma, Ph.D.
11.11.2014 Oční nemoci a vady as. MUDr Šárka Belfínová
04.11.2014 Dárcovství kostní dřeně MUDr. Veronika Bergerová
21.10.2014 Osteoporóza u mužů a žen MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D.
14.10.2014 Kojení a péče o dítě do 1 roku MUDr. Monika Kepková
07.10.2014 Duševní choroby a duševní zdraví MUDr. Jiří Podlipný, Ph.D
30.09.2014 Bolesti hlavy a zad, současné civilizační choroby MUDr. Petr Ševčík, Ph.D.
23.09.2014 Urologická onemocnění MUDr. Dušan Mrkos
16.09.2014 Onkologická onemocnění MUDr. Marie Votavová
09.09.2014 Poruchy chování a učení v dětském věku, péče o děti zdravotně znevýhodněné. Mgr. Alice Kozáková
24.06.2014 Kožní nemoci MUDr. Martin Novák
17.06.2014 Rakovina prsu MUDr. Ilona Zedníková
10.06.2014 Infekční onemocnění a cestovní medicína MUDr. Alena Koubová
03.06.2014 Dětské letní nemoci MUDr. Zdeňka Černá
27.05.2014 Sociální práce ve zdravotnictví Mgr. Eva Weinfurterová
20.05.2014 Porody ve FN Plzeň Bc. Ivana Hánová
13.05.2014 Výživa Jaroslava Kreuzbergová, DiS.
06.05.2014 Dárcovství krve MUDr. Mája Švojgrová
29.04.2014 Vše o Fakultní nemocnici Plzeň Ing. Bc. Andrea Mašínová, MBA